google27eaa3905ca3fee3.html

angel-silenceMožno si ani neuvedomujete aký je stresujúci a možno pri každom jeho prejave trpíte ako Jób.

HLUK

Ja patrím do druhej skupiny, prekrikovanie rádia v kaviarni, decibely na koncertoch, či susedove sledovanie hokeja ma denne privádza do zúfalstva a to nevravím o búchaní brány, jačaní autoalarmov, poplachových skúšok, pílení a vŕtaní v paneloch. A čo tak zubár? Hluk je jeden z najväčších problémov života v mestách, ktorý sa postupne „úspešne“ prediera aj na vidiek. Najhoršie je, že sa s ním nedá len tak ľahko skoncovať. Je totiž ako duch. Nehmotný, neviditeľný, bez chute, vône a zápachu. Boj s ním zatiaľ nemá víťaza. Argumentom na vaše rozdrásané nervy totiž môže byť aj susedkin úsmev, že jej synček síce nie je Beethoven, ale každý začínal pri stupnici. A majiteľ čopra, ktorý ma dnes v noci zobudil hlučným preletom pri našom dome, si zrejme tiež myslí, že ak na to má, musí si to užiť. A zákon tiež nie je na mojej strane. Decibely, ktoré označuje za prijateľné sú na úrovni vánku a preto si pokojne v každej reštaurácii, cukrárni, na križovatke čosi pridajú. Len sa skúste sťažovať. Veď dôsledky sa dostavia až o desiatky rokov. Keď ešte nemáte sto rokov a už chcete sedieť v tichu, vyzeráte prinajmenšom ako blbec, čo nejde s dobou. /Skúsila som mladého taxikára poprosiť, aby si trocha stíšil muziku v aute/. Nečudo, jeden americký vedec, ktorý sa zaoberal zvukmi mnoho rokov, našiel za posledných 10 rokov na určitom území 15 miest, na ktorých nebol aspoň pätnásť minút vkuse žiaden hluk. O päť rokov boli tieto tiché miesta už len tri. Väčšia časť svetovej populácie si miesto, kde nie je vôbec žiadny hluk ani nevie predstaviť. Japonci zistili, že zo všetkých sťažností na rôzne druhy znečisťovania mal hluk najviac „hlasov“! Z Berlína pochádza správa, ktorú uverejnilo ministerstvo životného prostredia. Potvrdzuje, že hluk spôsobený dopravou a bežným mestským ruchom zvyšuje riziko vzniku vysokého krvného tlaku až dvojnásobne. 1700 dobrovoľníkom žijúcim v rôznych častiach mesta rok merali krvný tlak, hladinu cholesterolu, a glykémiu, popri tom sledovali výskyt alergií a riziko infarktu. Z výsledkov vyplýva, že tlak ľudí v hlučných častiach mesta enormne stúpa. Vyššia hlučnosť začínala v súlade so zákonom a začínala od 55 decibelov. Ak hluk neustáva ani v noci, riziko ochorenia sa zvyšuje. Ministerstvo navrhuje vypracovať hlukovú mapu Berlína a znížiť ceny bytov a nájmov v tých častiach mesta, ktoré ohrozujú obyvateľov. Dúfajme, že raz sa budú aj naši poslanci zaoberať niečím takýmto. Ak si však myslíte, že hluk je problémom iba dnešnej hektickej doby, ste na veľkom omyle.


Kúsok histórie

Už Július Caesar, vládca slávneho Ríma, zakázal kvôli zápcham a hluku v mestách pohyb kolesovej dopravy počas dňa. Veľmi mu to nepomohlo, lebo Rimania sa potom sťažovali na nespavosť. Veď si len predstavte, že vám celú noc pod oknami rachocú drevené kolesá po kamennej dlažbe. Toto boli počiatky problémov s hlukom. Ďalšia etapa vývoja hluku pokračovala v 16. storočí, keď sa Londýn stal ozajstnou svetovou metropolou. Záznamy hovoria, že prvé, čo si musel návštevník Londýna nutne všimnúť bol hrmot a rachot vychádzajúci z tisícok dielní a krik trhových predavačov. Svoj najväčší rozmach však hluk zaznamenal až v 18. storočí, kedy sa začala technická revolúcia. To bolo obdobie, kedy sa následky hluku stali zjavnými a dokázateľnými. Robotníci v továrňach totiž začali trpieť poruchami sluchu, čo bol dovtedy len málo sa vyskytujúci jav. Zašlo to až tak ďaleko, že ľudia sa pred krikom susedov, hrou na klavíri, či štekotom psov skrývali na strechy svojich domov. Ako však neskôr zistili bolo to úplne márne. Na strechách počuli húkanie lodných sirén a pískanie parných lokomotív. Ako dobre bolo žiť v tých časoch.

Súčasná realita

Dnes hluk vyvoláva skoro všetko. Davy ľudí, električky, trolejbusy, autobusy, lietadlá, metro, stavby, rádiá, televízory , všade prítomné autá, kuchynské roboty, vysávače, chladničky, klimatizácia, záhradné mechanizmy. Prieskumy v Nemecku dokázali, že hluk v cestnej doprave vyrušuje až 64% ľudí. Väčšina krajín pripisuje stále väčší hluk našej motorizovanej spoločnosti. V podstate sa s tým nedá nič robiť, lebo ak ide auto pomaly, hluk robí motor, ak ide auto rýchlo, hluk robí trenie pneumatík o cestu. V Británii to je úplne inak. Tam bolo zaznamenaných najviac sťažností na hlučných susedov. Nepodarilo sa mi zistiť, či na Slovensku takýto prieskum vôbec bol urobený. Viem len, že obyvatelia Kuchyne, ktorá bola najviac postihnutá hlukom z lietadiel americkej letky, nedostali nijaké finančné kompezácie.

Ľudia reagujú síce na hluk rôzne, ale keď sú pravidelne vystavení hluku približne 80 decibelov a viac, poškodenie sluchu ich neminie, hoci sa nemusí prejaviť hneď. Čím vyššia hladina hluku, tým rýchlejšie sa prejavia jeho dôsledky na našom zdraví.

Pre ilustráciu.

Dobrý walkman, či diskman alebo naplno pustené autorádio vás vystavuje hluku okolo 120 decibelov. Na koncerte rockovej hudby, na houseparty, na diskotéke, ak ste blízko reproduktorov ste vystavení takej sile hluku, že sa zmení vaše vnímanie, tlak, frekvencia srdca a systém bielkovín. Zvýšená hladina hluku vás môže emocionálne a fyzicky vyčerpať, čoho dôsledkom je stres, nevoľnosť a nervozita, nespavosť. Keď sa spojí silný hluk s iným stresujúcim faktorom, napríklad prepracovanosťou, hádka, môže dokonca vyvolať depresiu, či byť spúšťačom vážneho ochorenia. Ak sú ľudia proti svojej vôli dlhodobo vystavovaní hluku, môžu zmeniť svoju osobnosť, v ktorej začne prevládať túžba po pomste, nenávisti a niekedy majú aj vražedné úmysly. Hluk vytvára agresivitu a nepriateľstvo, dôkazom je aj nevysvetliteľný vandalizmus ľudí, ktorí sa vracajú z rockových koncertov. Keď ste nútení počúvať niečo, čo nechcete/ susedovho psa/, vyčerpá vás to. Aj keď hluk po čase prestane, v podvedomí neustále čakáte, kedy sa začne opakovať.

Keďže hluk úzko súvisí s uchom a so sluchom, mnohým ľuďom sa pod vplyvom neustáleho hluku tak zhoršil sluch, že si ani neuvedomujú ,ako obťažujú svoje okolie stále hlasnejšími prejavmi. Odporný je aj hluk zvýšených decibelov počas reklamy, jej tvorcovia si možno ani neuvedomujú ako nás týmto neľudským trikom vyháňajú z kresiel

Môžeme si vôbec pomôcť?

Nádejou je, že veda nespí. V budúcnosti, si budeme chrániť sluch ( teda, ak budeme ešte nejaký mať ) antihlukom. Vytvorením vibrácií, ktoré budú eliminovať vplyv hluku. Čo všetko nám poškodí antihluk sa ešte nevie. Zatiaľ najúčinnejším antihlukom je najmenej hodinová prechádza v lese, kde šumia stromy a štebocú vtáčiky alebo dovolenka na zatiaľ turistami neobjavenom ostrove.

Erika VincourekováSúvisiace články:


Tip redakcie Eugenika:

Osho – Láska, svoboda, samota – Kóan vztahů – Mimoriadne obľúbený duchovný učiteľ Osho hovorí o medziľudských vzťahoch vo svetle neschopnosti väčšiny ľudí byť sám. Vysvetľuje, že skutočná láska nie je závislá a majetnícka. Rozpráva o egu, duši a radostných mystických stavoch, ktoré sa dajú nachádzať tak v samote, ako aj v spojení s inými ľuďmi. Venuje sa aj téme sexu, pretože práve sexuálna stránka vzťahov býva zle pochopená a vedie k veľkému utrpeniu.

Úryvok: Kdykoli příliš potlačujete své pudy, začíná ve vás vznikat zvrácený zájem. Problémem je zvrácený zájem, ne sex. Nikdy nemějte ve své mysli jedinou myšlenku proti sexu, jinak jej nikdy nebudete schopni přesáhnout. Lidé, již přesáhli sex, jsou lidé, kteří jej přijali velmi přirozeně. Je velmi obtížné překonat tuto neurózu, ale jestliže jste trochu bdělí, dokážete se z ní dostat. Sex sám o sobě je přirozený rytmický fenomén. Život existuje díky sexu, sex je jeho přenašeč. Jestliže porozumíte životu, jestliže milujete život, poznáte, že sex je posvátný. Pak jej žijete a nalézáte v něm potěšení. Avšak neprožíváte extázi, když jste přítomní jen polovičatě.

Pôvodná cena: 9.60 EUR, Naša cena: 8.45 EUR, Zľava: 12.00 %, Ušetríte: 1.15 EUR


(Prečítané 1 100 krát, 1 dnes)
Tagged with:
 

Comments are closed.