google27eaa3905ca3fee3.html

Žijeme v dobe plnej stresov! Toto je správa zo Svetového  kongresu o katecholamínoch a iných neurotransmiteroch v strese. Na to, že žijeme v strese som prišla aj bez návštevy tohto vzácneho sympózia a ďalší vývoj prednášok mi potvrdil, že nie som celkom hlúpa. Vraj ak nechceme byť tými, ktorých zničia drogy, či už na spanie, na upokojenie, na rozveselenie, na udržanie chodu, váhy, moču, stoporenia … naučme sa žiť v súlade s vesmírom. Do toho rozhodne nepatrí večne sa za niečím hnať a preceňovať svoje sily. Dobrá správa odo mňa je, že som na prednáške objavila pätnásť spôsobov ako nájsť pohodu.

 

1.Nedajte sa pohltiť časom.

Prelistujte si diár a obnovte kontakty s priateľmi, na ktorých ste dlho nemali čas. Viete ešte, čo to znamená užívať si život? Vyrazte s priateľmi na koncert, do kaviarne, do prírody, skúste videofilmy a televízor vymeniť za návštevu priateľov.

2.Venujte sa záľubám.

Koníčky a hobby nie sú vyhradené len pre deti. Vráťte sa k tomu, čo vás kedysi nadovšetko bavilo a pusťte sa s vervou do toho. Odreagujete sa a objavíte nové obzory. Ak ste ako dieťa radi maľovali, skúste stvoriť obraz, ak ste mali chuť hrať na hudobný nástroj, dobehnite to teraz. Ak milujete poéziu, recitujte si po večeroch básne. Nezabudnite sa hrať. Zahrajte sa schovávačku, Ide Pešek okolo, dámu, či Človeče…

3.Pomáhajte.

Ak ktokoľvek vo vašom okolí, či už rodinnom alebo pracovnom potrebuje pomoc, rozdeľte sa s ním o svoje skúsenosti a poraďte mu (ak o to stojí). Takisto neváhajte prispieť hoci aj drobnou čiastkou na dobročinné účely. Každý dobrý skutok vás posilní a poteší.

4.Buďte gurmáni a estéti.

Jedlo si naozaj užívajte. Pripravujte ho dôkladne a s láskou. Stôl si aspoň cez víkend ozdobte pekným obrusom, sviečkami, kvetmi…Aby vám jedlo nezovšednelo, vymýšľajte vždy nové dekorácie a to nielen na tanieri. Pri zvukoch hudby vychutnávajte aj atmosféru. A predovšetkým sa neponáhľajte. Vychutnajte každé sústo, každý okamžik. Vraj sa má jedlo požuvať toľko razy, koľko máte rokov. Skúste to!

 5. Dbajte o svoju myseľ

Ak navštívite kostol, alebo ak si vyjdete na prechádzku do prírody, ak sa začítate do dobrej knihy alebo si vypočujete vašu obľúbenú hudbu, nájdete niečo, čo vás povznesie, dodá vám pocit pokoja a harmónie. Snažte sa byť aspoň raz za týždeň v spoločnosti detí. Ich pohľad na svet vás povzbudí.

6. Bez spánku to nejde

Trpíte nespavosťou? Ak si od riešenie pracovných a osobných problémov neoddýchnete ani v noci, vyskúšajte jogu. Niekedy na upokojenie stačí jedna lekcia, pri väčších problémoch navštevujte pravidelný kurz. Dobré je aj teplé mlieko, počítanie baránkov, hlboké dýchanie, alebo uvoľňovanie a napínanie svalov. Najdôležitejšia však je pravidelnosť. Choďte spať vždy v tom istom čase. Rovnako dôležitá je schopnosť pred spaním si vyčistiť myseľ od problémov. Učte sa meditovať.

7. Buďte fit.

Snažte sa dostať do najlepšej fyzickej formy – či máte 20 alebo 60 rokov. Jedine ak sa budete cítiť fit a fyzicky zdatní, zabezpečíte si aj duševné zdravie, ktoré pevne súvisí so stavom telesnej schránky. Unavené telo, nemôže byť chrámom pre veselú myseľ.

8. Nepodceňujte pracovné prostredie.

Bez ohľadu na vek investujete do pracovnej stoličky a dobrého osvetlenia. Nielen doma, ale najmä v zamestnaní, kde trávite prevažnú časť dňa. Oboje môže napáchať obrovské škody na vašom zdraví. Nezabúdajte, že správne sedenie vyrieši trápenie s chrbticou. Zdravá chrbtica je základom pohody.

9.Experimentujte.

Vyskúšajte niečo, čo ste ešte nikdy nerobili a čo vás láka. Nebuďte konzervatívni. Navštívte kurz latino tancov, behajte bosí po tráve, zopakujte si sobáš, dajte si týždeň strašenia, či netradične strávených večerov. Počas dovolenky je na to najvhodnejšíčas. Skúste si zorganizovať absolútne netradičnú dovolenku.

10.Smejte sa.

Denná dávka humoru je nesmierne dôležitá. Počet štúdií o pozitívnych účinkoch smiechu na psychické aj fyzické zdravie pribúda. Posielajte známym vtipy e-mailom alebo smiešne esemesky, vymýšľajte smiešne konce na bežné situácie, ktoré sa okolo vás dejú. Buďte, čo najviac v prítomnosti veselých ľudí.

11.Nebuďte sami.

Stretávajte sa s priateľmi tak často, ako je to možné. Navštevujte príbuzných a občas zorganizujte spoločnú akciu, či už v zamestnaní, v dome, alebo v rodine.

12. Nezanedbávajte sa.

Tento bod úzko súvisí s predchádzajúcim. Ak idete „len“ s rodinou, oblečte a upravte sa rovnako pekne, ako keby ste šli do práce. Nezabúdajte pravidelne jesť aj v priebehu toho najnabitejšieho dňa. Ideálne je zjesť 4 až 5 menších porcií. Samozrejme nesmiete zanedbať ani pitný režim. Ihneď by sa to prejavilo na vašej nálade.

13.Zmena je život.

Nenechajte sa nikdy zatiahnuť do stereotypu. Ak máte pocit, že do neho pomaly skĺzate, okamžite s tým niečo urobte. Keď budete pravidelne meniť zvyky, zaženiete nudu, a vyhnete sa mnohým problémom.

14. Deň D.

Zmeňte spôsob, akým trávite piatkové večery. Sko
nčili sa dni práce, začína sa čas odpočinku a zábavy. Tak do toho! Urobte si sviatok!

15. Každý deň si doprajte radosť.

Aspoň jednu radosť denne pre seba a jednu pre niekoho iného. Nemusí to byť niečo veľké. Netreba umyť slona, môžete si pokojne dopriať luxus a vyplaziť na šéfa jazyk. Od vašej odvahy záleží, či v tom čase bude v miestnosti aj on.

 

Natália Krížová

Pozrite si fotku poriadne 🙂

 

 

 

(Prečítané 772 krát, 1 dnes)

Comments are closed.