Na čom záleží
Keď sa ti zdá, že je takmer nemožné zvládnuť všetky veci vo vašom živote, keď to vyzerá, že ani 24 hodín nestačí, spomeňte si na fľašu od majonézy a 2 šálky kávy.
Profesor stál pred triedou, kde mal hodinu filozofie a pred sebou mal nejaké veci. Keď sa hodina začala, bez slov vzal veľmi veľkú prázdnu fľašu od majonézy a začal ju plniť golfovými loptičkami. Potom sa opýtal študentov, či je fľaša plná. Oni súhlasili, že je. Potom profesor vzal škatuľu s kamienkami a vsypal ich do fľaše. Fľašou zľahka zatriasol. Kamienky spadli do voľných miest medzi golfovými loptičkami. Potom sa znova opýtal študentov, či je fľaša plná. Oni súhlasili, že áno. Profesor ďalej vzal ďalšiu škatuľu , tentoraz s pieskom a vsypal ho do fľaše. Samozrejme, že piesok všetko zasypal. Znova sa opýtal, či je fľaša plná. Študenti odpovedali súhlasným „áno“. Profesor potom vybral dve šálky čaju spod stola a vlial čaj do fľaše, čím zaplnil voľné miesto medzi pieskom. Študenti sa smiali. „Teraz“, povedal profesor, keď smiech utíchol, „chcem, aby ste pripustili, že táto fľaša predstavuje váš život. Golfové loptičky sú dôležité veci – láska, rodina, deti, zdravie, priatelia, smiech a čistá myseľ – ak by ste stratili všetko ostatné a len tieto veci by zostali, váš život by bol ešte stále naplnený. Kamienky sú ďalšie veci, na ktorých záleží, ako práca, dom a auto. Piesok sú všetko ostatné – maličkosti.
„Ak dáte piesok do fľaše ako prvý,“ pokračoval, „nezostane v nej miesto na kamienky a golfové loptičky. To isté platí o živote. Ak miniete všetok svoj čas a energiu na maličkosti, nikdy nebudete mať priestor na veci, ktoré sú pre vás dôležité. Takže… Venujte pozornosť veciam, ktoré sú dôležité pre vaše šťastie. Hrajte sa so svojimi deťmi. Nájdite si čas na koníčky. Pozvite partnera/partnerku na večeru. Milujte sa. Vždy bude dostatok času na upratanie domu a opravenie odpadu. Najskôr sa postarajte o golfové loptičky – veci, na ktorých naozaj záleží. Stanovte si priority. Určite hodnoty a uvedomte si, že zvyšok je iba piesok.
Jedna študentka sa opýtala, čo predstavoval čaj. Profesor sa usmial. ‚Som rád, že ste sa opýtali. Tá vám len ukazuje, že bez ohľadu na to, aký plný sa vám zdá váš život, vždy je priestor na pár šálok čaju s priateľmi.
.
Nájdete nás aj na facebooku:
Zaujímavá informácia pre čitateľov:
„Affinity proces“ je dôležitý nástroj, ktorý sa používa v práci Paula Ferriniho, aby ľuďom pomohol vyjadrovať sa zodpovedným a súcitným spôsobom. Ak by ste mali záujem vyskúšať si tento proces nezáväzne a zadarmo (buď osobne, alebo aj telefonicky), kontakt:
Libor Modrovský, liboreg@gmail.comPrihlásiť/Odhlásiť sa
O autorovi:
Píšem pod pseudonymom, ale veď na mene a fotke hádam až tak nezáleží. Dôležitejšie je to, o čom píšem.Kategórie