google27eaa3905ca3fee3.html

Kolotoč života

Keď sa pýtali indického mystika Nithyanandu, že čo si myslí o manželstve, tak ten ho prirovnal ku kolotoču. Všetci diváci dole závidia a chcú sa povoziť a tí čo sa už dlho točia, veria, že to čím skôr skončí.

Toto milé podobenstvo by sa hodilo aj na systém v ktorom žijeme. V krajinách tzv. diktatúr ľudia túžia po demokracii a keď ju konečne vybojujú, častokrát za cenu mnohých obetí, po vytriezvení zistia, že sa ocitli tentokrát v diktáte peňazí a bezbrehého egoiznu. A kolotoč sa krúti čoraz rýchlejšie, až sa nám zdá, že rotujeme v centrifúge a že z toho kola každodennosti niet úniku. Na miesto manželstva, alebo systému si môžme dosadiť mnoho iných slov – moc, sláva, zmyslové požitky a ďalšie, pre ktoré možno s ešte väčšou mierou platí toto prirovnanie. Samozrejme, platí iba ak sa identifikujeme s týmto kolotočom, ktorý v skutočnosti jestvuje iba v našich mysliach. A práve o to ide! Od jednoduchých ľudí, vedcov, ezoterikov až po politicky činných ľudí, takmer všetci bez výnimky veríme naším piatim nedokonalým zmyslom a mysli. Pričom základom nášho jednania je naše ego.  A pre ego je najreálnejšia a najpravdivejšia skutočnosť – kolotoč.

Človek by čakal, že v dnešnej dobe, keď sa pomaly točiace kolo Samsáry, alebo po našom, pomaly a isto sa točiace božie mlyny, zmenili na Hadrónové urýchľovače, že sa zmení naše myslenie, konanie, trápenie. Ale kdeže! Či už sa človek rozpráva s ortodoxným materialistom, náboženským fanatikom alebo pracovníkom svetla, ako sa moderní ezoterici radi nazývajú, vždy napokon narazí na ego. A vykonštruované idey, v ktoré chceme veriť, ale ktoré sa rozsypú na črepiny a ukáže sa ich pravá podstata, len čo sa udeje v našom živote čosi nečakané, náhle.

Tak napríklad, hlboko veriaci človek usedavo plače na pohrebe svojej milovanej ženy, ktorá celý život dodržiavala božie prikázania a dnes, keď by sa mal podľa svojho najúprimnejšieho presvedčenia tešiť, že sa jeho milovaná konečne stretne tvárou v tvár s Najvyšším a bude usadená v jeho kruhu, tak prežíva najväčšie muky a smútok. Tak kde je potom tá jeho všeobímajúca Láska? Alebo taký špičkový časticový fyzik, ktorý odmieta vyššie duchovné sily vo svete, jediná konštanta pre neho je železná fyzikálna logika. Chápe celé spektrum časopriestoru od kvarkov až po galaktické superkopy, chápe aký bezvýznamný je on v tejto nekonečnosti, chápe, že jeho manželka je vlastne iba zhustené, dočasne stabilné pole energie a predsa ju v afekte zastrelí, ak ju pristihne pri vzájomnej interakcii s energetickým zhlukom, ktorý zvykneme odborne nazývať milenec. Tatam je vtedy naša viera a naše poučky. Naše ego a to čo vidíme na vlastné oči,  je vtedy jedinou realitou.

I’ting vs. Veľký hadrónový urýchľovač

Nuž a títo dnešní pracovníci svetla! Ako tam žiaria egá! To by jeden neveril. S naprostou samozrejmosťou hovoria o Plejádach, Atlantíde, reinkarnácii, regresoch, celých húfoch svetelných bytostí, ktoré nám pomáhajú pretože sme jedinečný vo vesmíre, hovoria o karme, o vopred danom osude, ale majú neuveriteľne naponáhlo čo sa týka roku 2012, čo sa týka zmeny systému a majú plné ruky práce aby to za nás utiahli…

Ten kto skutočne chápe kolesu znovuzrodenia života a smrti, nekonečnosti času a verí vo  vesmírne Vedomie, ten predsa musí rozumieť, že niet kam utekať ani čo meniť, okrem seba. V nekonečnosti, ktorú vytvorila najvyššia Jednota a Inteligencia, je všetko dokonalé a správne. Nie je žiadúce to horlivé páchanie „dobrých skutkov“. Viem, že ide väčšinou o úprimnú snahu pomôcť sebe a ľudstvu. Len keby to nebolo také malicherné a samozvané. A dovolím si povedať egoistické. Och, akí sme výnimoční, keď sme sa narodili do najprelomovejšieho obdobia  v dejinách ľudstva, vidíme aury, máme mimotelové skúsenosti, rodia sa nám indigové deti, v meditáciách sa stretávame s bytosťami z iných dimenzií… a sme tu aby sme vám pomohli. A ak bude treba tak vyjdeme do ulíc (ako sme sa dozvedeli z jednej prednášky na poslednom Festivale lásky v Bratislave), pretože tento systém je historický prežitok a treba ho vymeniť. A kolotoč sa točí a točí…

Na stránkach a fórach ezoterických portálov sa človek niekedy nestačí čudovať akí odbojní sú títo jemnohmotný ľudia. To brojenie proti Amerike, matrixu, kapitalizmu, Iluminátom, atď, atď a úžasne, až umelecky vyšperkované konšpiračné teórie a celý tento ezoterický bulvár.  Tá nenávisť a paranoia! Presne v duchu textu piesne jedného talentovaného Američana: „To že si paranoidný, ešte neznamená, že po tebe nejdu.“ Chudák, nepomohlo mu ani to, že nazval svoju kapelu Nirvana. Predsa ho niekto dostal.

Ach jaj, bojím sa aby tento môj príspevok, nevyznel ako odsúdenie ľudí, ktorí bojujú za lepší svet a ktorí sa snažia chápať veci ináč ako nám mainstreamovo nahovárajú média. Nie, skutočne obdivujem všetkých hľadajúcich ľudí a ďakujem im. Veď sa snažia aby bol svet lepší. Otázkou je iba to, či ho zlepšíme tým, že budeme reagovať na systém a bojovať s  ním. Veď reakcia iba pridáva pôvodnému stavu energiu, sice opačne polarizovanú, ale pridáva. Človek nadávajúci na Ameriku, zvyčajne taký, ktorý tam nikdy nebol, prípadne na dva týždne v Las Vegas a Colorade,  svojou negatívnou energiou iba podporuje toto zriadenie. Krásne to vidieť napríklad na protidrogových kampaniach, kam sa naliali, v tom najlepšom duchu a s tým najúprimnejším presvedčením, obrovské peniaze, a ktoré naprosto zlyhali. Takto sa nedá z kola von!

Mohol by som sám sebe namietať:

– Nuž, ale čo? Hádam len tak sedieť so založenými rukami? A nechať tých bláznov nech zničia svet? Keby sa všetci chovali tak alibisticky, že sa nás to netýka, tak svet by už dávno nebol svetom!

– A odpovedať si viem iba takto – Hej veru, pravdu máš priateľu, len tak sedieť, ale s uvoľnenými rukami a prekríženými nohami. Keby sa všetci dali na meditáciu, tak svet by čoskoro nebol svetom, ale …

Myslím, že posledné slová šiesteho zenového patriarchu, staré takmer 1500 rokov to vystihnú najlepšie:

Nevyrušitelný a mírný, dokonalý člověk nečiní dobrých skutků

Zaobírejíce se sám sebou a neznaje vášně, nepácha hříchy

Klidný a tichý, vzdáva se zření a slyšení

Přímy a bezúhonný, jeho mysl nesetrváva nikdeViac na túto tému si môžte prečítať TU


Tip našej redakcie na knihu:

Eduard Valentík – Zen v běžném životě – Český autor rozpráva o zenovom prístupe k bežnému životu. Nejde mu o zen ako o náboženstvo či duchovnú cestu, ale ako o životnú filozofiu, ktorá človeku dokáže dať neobyčajnú silu, múdrosť, nadhľad a vnútorný pokoj. Kniha je písaná obyčajným, miestami až mierne drsným jazykom, aby bolo jasné, že sa prihovára reálnym ľuďom z mäsa a kostí, a nie nejakým povzneseným meditujúcim bytostiam. Takíto ľudia tu nájdu veľa inšpirácie aj praktických podnetov, ktoré im pomôžu rásť – ak o to majú záujem.

Pôvodná cena: 6.00 EUR, Naša cena: 4.80 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.20 EUR


Súvisiace články:


(Prečítané 1 904 krát, 1 dnes)

3 Responses to Ego a ezoterika

 1. Chápem TO píše:

  vravi sa: CHAPEM TO A ROZUMIEM TOMU……logicky teda malo byt: ten, kto skutočne chápe koleso znovuzrodenia………to sa uz vsetko absolutne zvrhava? pisete do medii, tak si davajte zalezat, citaju to ludia a potom vsetko po vas preberaju…myslia si, ze je to spravne……pleas

 2. Anonym píše:

  Ten výrok s paranojou sa pripisuje Woodymu Allanovi, nie Kurtovi Cobainovi.

  • Nevšedko píše:

   Je to možné, ale spieva to Cobain v piesni Territorial pissings zo slávneho albumu Nevermind