google27eaa3905ca3fee3.html

Geshe Gyatso (foto:Francesco Castelli)

Tibetskí duchovní si nepotrpia na pompéznosť. Sú to zvyčajne veľmi milo a skromne pôsobiaci „típci“, z ktorými je radosť čo i len pobudnúť v jednej miestnosti i bez toho aby ste spolu rozprávali. Na v poradí druhú oslavu Tibetského Nového Roku LOSAR 2140 v Bratislave zavítal jeden takýto vzácny hosť  Geshe Gyatso, bola to vôbec jeho prvá návšteva Európy.

Geshe Gyatso (Yungdrung Gyatso Choekhortshang) se narodil v himalájském region Nepálu Dolpo v roce 1980. V deseti letech potkal svého učitele, J.E. Lopona Tenzina Namdaka Rinpoche. Pod jeho vedením studoval osmnáct let sutru, tantru i dzogčhen v Akademii studií Yungdrung bon v rámci Triten Norbutse Institution. V roce 2008 studia završil a byl mu udělen titul gešhe, nejvyšší akademické ocenění v tibetském klášterním vzdělávání. Po studiích absolvoval několik speciálních meditačních ústraní, jedno z nich věnované józe trul khor. Kromě toho působil jako správce školy a kliniky tibetské medicíny “Bhumzhi Medical School”. V současnosti je hlavním editorem časopisu kláštera Triten Norbutse “Drepoi Beltam” a také se stará o rekonstrukci kláštera Tashi Namgyal v jeho domovině Dolpu.

Okrem tradičných rituálov a mantier nám Geshe stručne načrtol, ako bude vyzerať Rok Vodného Hada ( pre nás rok od februára 2013 ) podľa tibetskej astrológie. Je zaujímavé ako sa nám tieto jeho predpovede, zatiaľ čo sa týka počasia a elementu voda, už plnia. Veď posúďte sami:


(Prečítané 1 695 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.