google27eaa3905ca3fee3.html

30668659 - strawberry moon

O 00:34 z 20. na 21. júna príde koniec jari a začiatok astronomického leta, zároveň bude na oblohe Spln. Tento úkaz bol naposledy v roku 1967. Pokiaľ zmeškáte nočný spln počas letného Slnovratu, najbližšie ho budete mať príležitosť vidieť až o 46 rokov v roku 2062. 

Napriek mätúcemu menu mesiac nebude červený alebo ružový. Pomenovanie pochádza z indiánskej tradície a spln v júni signalizoval začiatok jahodovej sezóny. Iné názvy pre tento špeciálny Spln sú: Ružový, Horúci či Medový mesiac.

RXJU8

Mnoho ľudí letný slnovrat oslavuje naozaj vo veľkom. Pri anglickom Stonehenge sa zíde až 25-tisíc ľudí, aby spoločne oslávili slnovrat.

Na Slovensku sa najväčšie Slnovratové oslavy konajú v Podpoľaní vo Veporských vrchoch. Viac info TU

IMG_4519

Oslavy Slnovratu z Podpoľania:

OKImage2

Sláva ti za svetlo hrejivé Slnko, héééj

Image1

Už sme vatry zažali, by sme Slnko vítali …

OKImage18

Voláme Roda starého, nech je obroda mladého …

OKImage7

Cez pahrebu, cez oheň, noc je biela ako deň …

OOKImage26

Slnovratový kruh (r. 2014)


Zaujímavosť:

Starý slovanský recept odporúča v čase júnového splnu urobiť  si jahodový deň. Jahody sú ideálnym ovocím pre pôst, pretože obsahujú takmer 90 percent vody a zbavujú črevá jedovatých látok. Okrem iného sú bohaté na mangán, ktorý posilňuje kosti  a krv, vyživujú nervy a mozog, podporujú libido, zásobujú pigmentmi vlasy a kožu, povzbudzujú činnosť hormónov.


Foto: Jaro Pavliga, Ladomíra, Wikipedia


Súvisiace články:


Tip redakcie Eugenika:

Peter Weleslaw Kuzmišín – Bohovia starých Slovanov318-bohovia-starych-slovanov_1442578040_medium

Jedinečné dielo! Slovami autora:
Svarog, Perún, Veles – kto by nepoznal tieto staré slovanské božstvá? To som si myslel pôvodne i ja predtým, než som začal pracovať na tejto knihe. Prišiel som však na to, že väčšina z nás vie o božstvách našich predkov veľmi málo. Poznáme rôzne staroveké  mýty: grécke, rímske… poznáme množstvo božstiev indických či tibetských, ba aj o Ódinovi alebo Thórovi toho vieme viac, ako o našich pôvodných slovanských božstvách. A tak som sa podujal na napísanie tejto knihy, ktorá nemá byť vedeckou publikáciou, ale skôr takou slovanskou Odyseou. Nájdete tu staré, takmer zabudnuté legendy, ako aj opisy bohov a démonov slovanského panteónu. Dozviete sa, ako asi naši predkovia svojich bohov vzývali, ako sa k nim modlili aj čo im obetovali.

Pri písaní som čerpal informácie z rôznych zdrojov. Nielen zo slovenských či českých, ale aj z poľských, a v neposlednom rade ruských a ukrajinských.“

Pôvodná cena: 13.20 EUR, Naša cena: 11.88 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 1.32 EUR


(Prečítané 1 291 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.