google27eaa3905ca3fee3.html

Jednou z účinných metód alternatívnej medicíny, alebo skôr doplnkovej terapie, je reflexná masáž. Ide o masáž chodidla, ruky alebo tváre. Podobne ako akupunktúra je aj táto metóda založená na zistení, že na tele sú určité dráhy –meridiány alebo pozdĺžne a priečne kanály, ktorými prúdi energia. Keď má v kanáloch prekážku, telo sa vychýli zo svojej rovnováhy a ochorie. Prekážkou môžu byť stuhnuté svaly, svalové napätie, hrčky, zatvrdliny… Keďže určité body na týchto dráhach zodpovedajú jednotlivým orgánom ľudského tela, ich spriechodnenie znamená vyliečenie alebo zmenšenie problémov. Reflexológia však nepracuje s celým telom, ale s chodidlom, ktoré je takisto ako ucho alebo dlaň obrazom celého tela. Je to samozrejme veľmi zjednodušene povedané, ale pre pochopenie pôsobenia reflexnej masáže by to malo stačiť. Reflexnú masáž môže robiť terapeut, ale po čase a usilovnom štúdiu najmä tých bodov, ktoré sú pre nás dôležité, si ju môžeme robiť aj sami.

Napriek tomu, že sa reflexológia tvári ako moderná západná terapia, už pred piatimi tisíckami rokov ju používali v Číne, v Japonsku, v Indii . Majstrami v nej boli aj Indiáni, kde patrila k súčasti istého rituálu. Do praxe na Západe sa dostala až v tridsiatich rokoch nášho storočia, čo nám nebráni v tom, považovať ju za novú metódu. Keďže ju po prvý raz v praxi použila istá Eunice Inghamová nazýva sa občas metódou tlakovej masáže Eunice Inghamovej. Neskôr túto metódu po Európe rozšírili jej študenti. Výhodou reflexnej masáže je, že ňou môžeme nielen liečiť, ale aj diagnostikovať ochorenia, alebo sa venovať prevencii, ak zistíme, že niektoré veci by nám mohli, dedične, robiť problémy. Stačí sa zdôveriť terapeutovi a preventívnou masážou môžeme predísť hrozbe ochorenia problémového orgánu alebo výrazne oddialiť čas, kedy nám začne robiť starosti. Najjednoduchšie sa dá zistiť stav orgánov tak, že terapeut prechádza jednotlivé body a pevným tlakom skúša ich stav. Tam, kde má človek príjemný pocit, je všetko v poriadku. Tam kde cíti bolesť, teplo alebo chlad, poprípade nepríjemný pocit, sa dá predpokladať choroba. Keďže niektoré miesta sú menej dostupné, dobrý terapeut vyžíva to, že určité zóny navzájom súvisia, ak sa mu zle masíruje priamo bod istého orgánu, použije iný bod, ktorý je vlastne jeho obrazom. Napríklad pravé koleno a pravý lakeť.

Odporcovia reflexnej masáže tvrdia, že sa nedá dokázať tok energie po meridiánoch a stav pacienta zlepšuje stimulácia nervových zakončení, ktorých je v chodidle približne sedemdesiattisíc! Aj keby to bola pravda, dôležité je, že po masáži chodidiel sa vám neuveriteľne uľaví.

Keďže už dávno holistickí lekári zistili / holistickí lekári liečia človeka ako celok a nie jeho jednotlivé orgány/, že bez ochorenia psychiky, neochorie telo, je význam reflexológie napríklad, len pri odbúravaní stresov, ktoré nás ničia, veľmi veľký. Vystresovaný človek, je totiž na najlepšej ceste k ochoreniu. Teda k porušeniu rovnováhy tela aj mysle. Je oslabený a preto otvorený chorobám. Po reflexnej masáži sa stres odbúra, človek ožije, obranný systém je v pohotovosti a psychický aj fyzický stav človeka sa dostáva do rovnováhy.

BOJÍTE SA?

Návšteva u terapeuta zaoberajúceho sa reflexnou masážou je veľmi príjemná a bezbolestná. Pohodlne ležíte v kresle s vyloženými nohami a terapeut vám masíruje mastencom alebo olejíčkom natreté chodidlá. Najskôr sa vždy masíruje celé chodidlo, aby ste si zvykli na jeho dotyk a uvoľnili sa. Sedenie trvá približne hodinu a opakuje sa raz za týždeň. Napriek zlepšeniu je dôležité pokračovať v liečbe aspoň tri týždne a potom po šiestich týždňoch ísť na kontrolu a doplniť si energiu. Ak máte po prvom sedení hnačku, alebo sa vám chce dáviť, alebo máte symptómy podobné nádche, či sa vám prechodne zhorší stav pokožky, je to vynikajúce. To znamená, že telo sa stimuluje a chce sa zbaviť jedov. Ak sa stane, že vám dotyk terapeuta nebude príjemný a v jeho prítomnosti sa budete cítiť zle. Nájdite si iného. Nesnažte sa prekonať signály vášho tela.

BOLÍ VÁS HLAVA?

Máte problémy s krkom? Reflexné body hlavy a krku vrátane dutín, čo si treba uvedomiť najmä v zime sa nachádzajú na oboch chodidlách v oblasti brušiek prstov. Prechladnúť sa však dá aj v lete. Reflexná zóna dutín sa nachádza naspodku a na bočných stranách jednotlivých prstov. Reflexný bod hlavy je aj na palci každej nohy zozadu. Spredu, teda tam, kde je necht, je reflexný bod tváre. Pri koreni palca, / tam kde sa ohýba / leží reflexná zóna krku. Reflexný bod hypofýzy je približne uprostred palca. Medzi jednotlivými prstami sa nachádzajú reflexné body ucha, oka a Eustachovej trubice.

Keďže určité body na týchto dráhach zodpovedajú jednotlivým orgánom ľudského tela, ich spriechodnenie znamená vyliečenie alebo zmenšenie problémov.

A ČO CHRBTICA?

Reflexné body, ktoré vám pomôžu uvoľniť chrbticu sa nachádzajú pozdĺž vnútornej strany oboch chodidiel. Od bočnej strany palca, okrajom klenby až k zadnej časti päty. Liečbu treba vždy začať v hornej zóne a pokračovať smerom k päte. Teda od hornej chrbtice ku kostrči. Niekde uprostred, tam kde vrcholí klenba je reflexný bod driekovej chrbtice. S ním mávajú ženy často problémy. Ak vám teda nepomôže zmena výšky podpätkov, ležanie s dohora  vyloženými nohami. Skúste si masírovať nohu v oblasti klenby. Ak vás trápi ischias masírujte si celú časť nohy pozdĺž klenby až po pätu a tam až po strmeň.

BRUŠNÁ DUTINA?

Reflexná masáž týchto bodov podporí činnosť tráviaceho ústrojenstva vrátane žalúdka, žlčníka, pečene, čriev, vylučovacej sústavy aj s ľadvinami a orgánov endokrinného systému vrátane pankreasu, nadobličiek a sleziny. Reflexný bod pečene sa nachádza len na pravej nohe, rovno pod vonkajším oblúkom bruška, kolmo pod štvrtým prstom., v tej istej rovine bližšie k vnútornému oblúku, pod druhým bruškom je reflexný bod sleziny…

A takto by sme mohli pokračovať. Lepšie však urobíte, keď sa aspoň pre začiatok zveríte do rúk odborníka, alebo si aspoň kúpite knihu o reflexnej masáži. Kým sa vám to podarí, pokojne si masírujte celé chodidlá bod za bodom a zistíte, že je to veľmi príjemné.


Tip redakcie Eugenika:

Ewald Kliegel  – Reflexní zóny snadno – Fit po jediném dotyku

Reflexná terapia nie je nič zložité. Je to výborná, jednoduchá svojpomocná metóda, ktorú môžete použiť kedykoľvek a kdekoľvek. Pôsobí ako okamžitá úľava pri rozličných menej vážnych ťažkostiach či chorobách, a tiež ako prevencia pred zhoršením stavu. Táto praktická, prehľadná príručka vám vysvetlí všetko potrebné. Pochopíte, ako máte svoje reflexné zóny sami objaviť. Väčšinou sa nachádzajú na chodidlách, dlaniach a ušiach, niektoré ale aj na hlave alebo bruchu. Dá sa na ne pôsobiť rôznymi druhmi pohybu, čo vám autor vysvetlí. A najmä vás naučí, ako si pomôcť v konkrétnych prípadoch – napríklad pri prechladnutí, bolesti hlavy či bolesti zubov, alebo čo robiť, keď máte studené nohy či trpíte niečím z tohto: citlivosť na zmeny počasia, strach z cesty lietadlom, nevoľnosť, zlé trávenie, zväčšenie prostaty, bolestivá menštruácia, prechod, oslabený mechúr a iné.

Ukážka: Studené nohy jsou nesmírně nepříjemné a často vedou k zánětu močového měchýře či nachlazení. Teplota nohou závisí na prokrvení a to zase na regulaci malých tepen. Rychlé řešení nabízí masáž reflexních zón na temeni nebo uchu, která nohy zevnitř ohřeje.
Reflexní zóny na temeni ovlivňují koordinaci svalů, tělesné pocity a prokrvení pohybového aparátu.
Reflexní zóny, které mají na starost cévy v dolních končetinách, najdete snadno: prstem jeďte od kořene nosu pár centimetrů nad čelo. Body se nacházejí vlevo a vpravo od středové linie.
Reflexní body, jež bývají na dotek měkčí a citlivější, masírujte jemnými krouživými pohyby svých prstů. Po několika minutách by nohy měla zaplavit vlna tepla.
Na uších se rovněž nacházejí reflexní zóny chodidel a nohou. Jejich masáží dosáhnete lepšího prokrvení končetin.
Malý trojúhelník, ve kterém se zóny nacházejí, důkladně namasírujte. Nejvíce se pro tuto masáž hodí krouživé pohyby.
Zóny na obou uších sevřete mezi palec a ukazováček.
Během masáže byste se měli sedmkrát až desetkrát nadechnout a vydechnout. Tato doba by měla stačit k tomu, aby se vám nohy zahřály.

Pôvodná cena: 6.20 EUR, Naša cena: 5.58 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 0.62 EUR


Súvisiace články:


 

(Prečítané 9 222 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.