google27eaa3905ca3fee3.html

Syndróm nepokojných nôh (SNN) je západnou medicínou klasifikovaný ako neurologická porucha centrálneho nervového systému, pri ktorej človek trpí nepríjemnými pocitmi v dolných končatinách. Pocity sú popisované ako šklbanie, nepríjemné trhanie v hĺbke svalov, pálenie až pocit bolesti. Človek má nutkavú potrebu hýbať končatinami v nádeji, že sa tak zbaví nepríjemného pocitu. Nepohnutie nohami je v takejto chvíli priam utrpenie.

Úľava sa nedostavuje, keď sedíme alebo stojíme. Práve naopak, v pokoji a pri oddychu sa príznaky zvýrazňujú. Najčastejšie to býva v noci a počas spánku ako vôľou neovládateľné a nepotlačiteľné nutkanie pohybovať končatinami, ktoré sa opakuje počas celej noci. Nepríjemné trhanie prinúti človeka vstať z postele a chodiť. Preto má väčšina pacientov so syndrómom nepokojných nôh veľké problémy pri zaspávaní a s udržaním neprerušovaného spánku napriek chuti a potrebe spať. Stav môže viesť k vyčerpaniu, neschopnosti sústrediť sa, poruchám pamäte, až k chronickej únave. V ťažších prípadoch sa môže nepokoj nôh objavovať aj cez deň, napríklad pri sedení, pri dlhej ceste autom, či vlakom. Pacient má neskôr pre veľkú únavu problém zvládať aj bežné úlohy počas dňa. Hrozí zvýšené riziko vzniku depresií a neuróz, čo samozrejme negatívne ovplyvňuje celkový zdravotný stav.

Ochorenie postihuje rôzne vekové kategórie, ale najčastejšie sa vyskytuje u starších ľudí s prevahou žien. SNN môže postihovať aj deti a často je diagnostikovaný ako hyperaktivita detí (ADHD). Ochorenie nie je nijak zriedkavé, udáva sa, že na Slovensku týmto syndrómom trpí viac pacientov ako na cukrovku. Vo výskyte ochorenia prevažujú idiopatické formy SNN teda tie, u ktorých sa nezistí evidentná príčina (pozri nižšie).

Podľa dostupných prieskumov na Slovensku je znalosť tohto ochorenia aj medzi odbornou verejnosťou pomerne nízka. Ako diagnóza zostáva syndróm nepokojných nôh často neodhalený a následne nesprávne liečený. Pacient prichádza k všeobecnému lekárovi s tým, že ho tak zvláštne bolia nohy až nedokáže zaspať. Lekár ho pošle k ortopédovi, angiológovi, skúsenejší k neurológovi. Ten zväčša vyhodnotí nález ako fyziologický a keďže pacient trpí nespavosť a je psychicky vyčerpaný po prebdených nociach, absolvuje často aj psychiatra. Stav býva tiež hodnotený ako artritída, svalové kŕče alebo len vekom podmienený problém. Nešťastník končí s odporúčaním vyvarovať sa stresu a s tabletkami magnézia, v horšom prípade s predpisom na antidepresívum, ktoré môže syndróm ďalej zhoršiť.

Ako občas reagujú lekári (citáty z diskusií):

 • „Lekár mi hovoril o vitamínoch, hormónoch a stresoch a vraj to prejde.“
 • „… lekárka na mňa začudovane pozerala, ale poradiť mi nevedela.“
 • „Už som o tom rozprávala s viacerými doktormi, nikto nechápe.“
 • „Gynekológ mi povedal, že to mám z toho, že mi chýba vápnik.“

Príčina ochorenia

Príčina SNN zostáva západnej medicíne zatiaľ neznáma. Ochorenie sa snaží vtesnať do neurologickej diagnózy. Problém je v tom, že u väčšiny pacientov so SNN je neurologický nález normálny. Patogenéza rovnako nie je objasnená. Predpokladá sa porucha uvoľňovania dopamínu vo večerných hodinách. Keďže sa SNN objavuje u viacerých členov rodiny, je snaha obviniť genetiku a hovoriť o dedičnom podmienení ochorenia. To všetko dokladá len malý pokrok pri objasňovaní príčiny a nachádzaní účinnej terapie SNN.

Západná medicína rozdelila SNN na dve formy:

a) Primárny alebo učene medicínsky povedané idiopatický syndróm nepokojných nôh, tým sa chce vyjadriť iba toľko, že netušíme o čo ide (nevieme, čo je príčinou ochorenia). Pre túto formu ochorenia je charakteristický normálny neurologický a fyzikálny nález. Čo je dosť zvláštne, keďže je človek teda podľa klasické medicíny vlastne zdravý.

b) Sekundárny syndróm nepokojných nôh. Diagnostické kritéria sú rovnaké, či ide o idiopatickú alebo sekundárnu formu. Pri sekundárnej forme je snaha hľadať príčinu v ďalšej chorobe alebo dokonca v užívaní určitých druhov liekov. Za najčastejšie príčiny sekundárneho syndrómu sa považujú neuropatia- najčastejšie diabetická neuropatia, tzv. neuropatický SNN, myelopatia, renálna insuficiencia v štádiu dialýzy, tehotenstvo, nedostatok železa, aj bez príznakov anémie.

Syndróm môže byť údajne farmakologicky podmienený liekmi ako sú antipsychotika, antihistaminika, antidepresíva a pod. Pri asi 95 % pacientov sa spolu so syndrómami SNN objavujú aj periodické pohyby nôh počas spánku (PLMD).

Liečba

Toto ochorenie nie je vyliečiteľné chemickými preparátmi, liekmi sa len minimalizujú prejavy ochorenia. Najčastejšie sa používajú lieky s obsahom účinnej látky pramipexol, ktoré v centrálnom nervovom systéme potláčajú nutkanie k pohybu a je určené pre liečbu Parkinsonovej choroby.

V liečbe SNN sa používajú aj skupiny liekov ako dopaminergné látky, antikonvulzíva (bránia kŕčom centrálneho nervstva), benzodiazepíny a opiáty. Na Slovensku a v Českej republike medzi najčastejšie lieky používané na liečbu SNN patria Ropinirol, Pramipexol, Rotigotin, Levodopa, Cabergolin, Pergolid, Gabapentin. Tieto sú určené hlavne k liečbe idiopatickej formy SNN.

Ako každé synteticky vyrobené liečivo aj tieto majú mnohé nežiadúce účinky. Medzi najčastejšie patria ospalosť, nauzea, vracanie, nezvyčajné svalové pohyby, halucinácie, zmätenosť, závraty, mdloby. Benzodiazepíny sú psychoaktívne lieky, ktoré pôsobia relaxačne na svalový systém, a majú aj hypnotický a ukľudňujúci efekt. Krátkodobo sa užívajú hlavne pri liečbe nespavosti, ale dlhodobé užívanie spôsobuje závislosť.

Prehľad skupín liekov používaných pri SNN

 • 1. dopaminergné látky:
  a) agonisti dopamínu – neergotamínové deriváty (ropinirol, pramipexol), – ergotamínové deriváty (pergolid, cabergolín, bromokriptín),
  b) prekurzory dopamínu (L-dopa),
 • 2. antikonvulzíva (gabapentín, karbamazepín),
 • 3. benzodiazepíny (klonazepam),
 • 4. opiáty (oxikodon).
Po dlhodobej liečbe prekurzormi dopamínu môže dôjsť k vzniku nežiadúcich účinkov: skorší nástup príznakov, zhoršenie príznakov a skrátenie účinku liečebnej dávky, rozšírenie príznakov na horné končatiny a trup. rebound fenomén: ťažkosti sa po medikácii zlepšia, ale nadránom sa prejavia silnejšie. Môže byť nielen komplikáciou podávania levodopy, ale aj prejavom progresie ochorenia. timeshift: symptómy syndrómu sa objavujú už počas dňa, poobede, prípadne predobedom.

Viac tu: http://nepokojne-nohy.webnode.sk/ochorenia/


Tip našej redakcie na knihu:

Aline Gruber-Keppler – Jemná masáž – Metamorfní technika

Masáž nôh popisovaná v tejto knihe sa zaoberá duševnými vzorcami. Má svoj systém bodov a energetických línií na spodnej časti nohy, ktoré zodpovedajú nášmu psychickému vývoju od samotného počatia. Správnym pôsobením na tieto miesta sa dajú odstrániť negatívne duševné štruktúry a životné vzory, ktoré se vytvorili ešte v prenatálnom období nášho života. Celá metóda úzko súvisí so systémom čakier.

Úryvok: Práci na noze začínám tím, že vsunu své ruce dlaněmi vzhůru pod paty klienta a tak ho přivítám. To způsobí první uvolnění a terapie může začít. Již při tomto prvotním doteku vytvářím první kontakt a cítím, jaké nohy přede mnou leží, čímž si vytvářím první energetickou představu o svém klientovi. Existují tisíce nejrůznějších nohou a každá z nich, tím, jak je jedinečná, přináší kompletní energetickou informaci o člověku a o průběhu jeho embryonálního období. Jsou lidé s překrásnýma nohama. Tito lidé byli zajisté plánovanými dětmi a doba těhotenství byla, jak pro matku tak i pro dítě, bezproblémová. Většina lidí mívá ale nohy s jedním či dvěma pracovními body. Nápadná místa jako zrohovatělá kůže, zarudnutí, kostní vady, rozpraskané žilky, vybočené palce (haluxy) mi ukazují většinou již před samotnou procedurou, kde klient své pracovní body má. Body, na kterých jsou znatelná prenatální poškození, nazývám pracovními body, protože osobně nemám příliš v lásce slovo „blok“. Poté, co se energeticky naladím na klienta, může procedura začít.

Pôvodná cena: 5.25 EUR, Naša cena: 4.20 EUR, Zľava: 20.00 %


Súvisiace články:


(Prečítané 5 323 krát, 1 dnes)
 

One Response to Syndróm nepokojných nôh

 1. U ADHD pricina ina... píše:

  Ked som bola na zakladnej, trpela som tymto syndromom … nebolo to zo ziadnej choroby. A teraz, pri zvysovani svojich vibracii a energii, viem, co to bolo… je to nahromadena a zaseknuta energia. Lahko sa uvolni napr kundalini jogou.

  ADHD deti, su proste novy druh cloveka, „indigove“ atd… bla bla. …. maju vyssie vibracie a drzia viac energie…. tak isto aj autisti a inak postihnuti. Ak vidite postihnuteho mlatit rukami, alebo si buchat hlavu o stenu, tak sa snazia zbavit energii.

  Profesorka neurologie povedala, ze deti s daunovym syndromom su najpritulnejsie … a z ezoterickeho zdroja mam, ze daunici su majistri bezpodmienecnej lasky. Ach, kedy si veda a spiritualita podaju ruky?

  „Postihnuti“ nie su postihnuti tak ako si mozeme mysliet. Je to testovanie noveho cloveka (okrem ineho) … spravnym zaobchadzanim sa z nich mozu stat bytosti so super schopnostami.