6 signálov, ktoré upozorňujú na zápal v tele
Keď je telo napadnuté vírusmi, baktériami či parazitmi spúšťa obrannú reakciu, ktorou je zápal. Zápal je dôležitý na to, aby sa telo vedelo vyliečiť. Keď v tele prebieha zápal väčšinou sa to prejavuje zvýšenou teplotou a bolesťou. Každý si preto zápal spája s týmito znakmi. Ale poznáme aj tichý zápal.
Tichý zápal je taký zápal pri ktorom nie necítiť bolesť. Tichý zápal je príčinou vzniku mnohých ochorení ako napr. Alzheimer, skleróza multiplex, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, infarkt, reumatoidná artritída atď. Tichý zápal na svoju existenciu upozorňuje inak, nie bolesťou .
Tu sú niektoré signály vďaka ktorým môžete tichý zápal odhaliť.
1. Nespávate – mnoho ľudí ani netuší, že poruchy spánku sú vo veľkej miere spojené so zápalom. Zápal bráni tvorbe spánkového hormónu – melatonínu. Nedostatok spánkového hormónu – melatonínu vedie k vzniku nespavosti, problémom so spánkom alebo k vzniku únavy.
2. Ste unavený – zápal je v skutočnosti procesom liečby. Na liečenie telo tiež potrebuje energie. Ak sa zápal vymkne spod kontroly spotrebuje veľa energie. Táto energia ale kdesi musí chýbať. Ak zápal trvá dlho, vzniká únava. Zápal poškodzuje aj malé bunkové elektrárne – mitochondrie. Mitochondrie vyrábajú pre ľudské telo takmer všetku energiu. Poškodenie bunkových elektrární – mitochondrií vedie k nedostatku energie a k únave. Únava je častým signálom prebiehajúceho zápalu.
3. Stratili ste sexuálnu energiu – zápal má na svedomí zníženie tvorby sexuálnych hormónov. Strata sexuálnej energie predstavuje vážny varovný signál . Namiesto hľadania rôznych povzbudzovacích prostriedkov by ste mali pozornosť upriamiť na to, či vo vašom tele neprebieha zápal.
4. Máte zlú náladu – za pocit šťastia, pohody a dobrej nálady je zodpovedný „hormón šťastia“ – serotonín. Zápal znižuje tvorbu hormónu šťastia- serotonínu. A nielen to. Zápal je zodpovedný za zvýšenú tvorbu látky, ktorá podporuje depresiu. Tá látka sa volá kynurenín. Zlé a depresívne nálady sú často podceňovaným znakom prebiehajúceho zápalu v tele.
5. V noci sa nadmerne potíte – pri prebiehajúcom zápale sa prehrievajú tkanivá, kde zápal prebieha. Toto teplo sa potrebuje niekde odviesť. Nadbytočné teplo sa odvádza cez pot. Ak sa v noci často potíte a nespíte v prehriatej miestnosti, je aj potenie možným signálom ohlasujúcim zápal v tele.
6. Trpíte nadváhou – tukové tkanivo je zdrojom zápalových látok. Je to najmä tuk v oblasti brucha. Pokiaľ trpíte nadváhou alebo máte „len pivné brucho“ môžete si byť istý že vo vašom tele prebieha rozsiahly zápalový proces so všetkými následkami na zdravie a psychiku.
Prebiehajúci zápal v tele sa dá odhaliť cez krvné testy. Asi najjednoduchším spôsobom je vyšetrenie hsCRP. HsCRP je látka, ktorá sa tvorí vtedy, keď v tele prebieha zápal. Čím je koncentrácia hsCRP vyššia, tým je zápal intenzívnejší. Klinická štúdia na 18 000 zdanlivo zdravých ľuďoch (nemali typické znaky zápalu) v USA ukázala, že zvýšené hodnoty CRP môžu byť spojené s trojnásobne vyšším rizikom srdcového infarktu (aj srdcový infarkt je následok zápalu na cievach)
—
Autor: Andrej Medveď
Viac na mojej stránke: www.andrejmedved.sk + facebook
tel. 0911 295 859…….ak máte otázku bez hanby zavolajte
andrej.medved9@gmail.com
Súvisiace články:
Nájdete nás aj na facebooku:
Zaujímavá informácia pre čitateľov:
„Affinity proces“ je dôležitý nástroj, ktorý sa používa v práci Paula Ferriniho, aby ľuďom pomohol vyjadrovať sa zodpovedným a súcitným spôsobom. Ak by ste mali záujem vyskúšať si tento proces nezáväzne a zadarmo (buď osobne, alebo aj telefonicky), kontakt:
Libor Modrovský, liboreg@gmail.comPrihlásiť/Odhlásiť sa
O autorovi:
Už niekoľko rokov sa teoreticky aj prakticky venuje aktívnej prevencii a zdravému životnému štýlu. Najviac ho zaujíma regenerácia organizmu telu vlastným prirodzeným spôsobom. Snaží sa ľuďom predstaviť aj iný pohľad na fungovanie nášho organizmu, prináša nové témy a nové pohľady na aktívny spôsob prirodzenej prevencie. Trúfne si prednášať a písať aj o veciach, ktoré v časopisoch, ani v oficiálnych médiách nenájdete.
Viac aj na www.abczdravia.skKategórie