google27eaa3905ca3fee3.html

Zápalové ochorenia patria dnes medzi ochorenia, ktoré likvidujú zdravotný stav populácie. Všade čítame a počujeme ako na nás číha pandémia chrípky alebo osýpok. Ľudia sa týchto chorôb boja, lebo sa môžu nimi nakaziť od iných. To v nich vyvoláva strach. Pre mňa osobne je zaujímavé, že ľudia sa nikdy neboja toho, ako si samy môžu poškodiť zdravie.

Aj keď sú infekčné choroby nepríjemné a nebezpečné aj tak tu dnes máme pandémiu a to v ďaleko väčšom rozsahu. Tou pandémiou sú chronické zápalové ochorenia a na jej následky zomiera najviac ľudí a rovnako na zápaly trpí najviac ľudí.

Zápal vidíme u ľudí s Alzheimerom, sklerózou multiplex, artritídou, paradentózou, ale aj u depresii či rakovine. Bohužiaľ aj mnohé lieky sú spúšťačmi zápalov.

Keď užijete akýkoľvek liek, tento putuje cez tráviaci trakt do pečene. Tu sa liek sčasti odbúra a len časť liečiva sa dostane do krvi k bunkám. Pri procese odbúravania liekov v pečeni sa látky obsiahnuté v lieku menia za pomoci enzýmov. Pri tomto procese vznikajú odpadové látky, ktoré dokážu naštartovať bunky imunitného systému, aby začali útočiť na vlastné tkanivá. Cez tento mechanizmus dokáže vzniknúť chronický zápal. Najviac je samozrejme týmto chronickým zápalom ohrozená pečeň. Chronický zápal sa dokáže šíriť po celom tele a takto vznikajú chronické ochorenia po celom tele. Nazývajú sa multi systémové, lebo postihujú u človeka viacej systémov naraz.

Bohužiaľ medzi preborníkov v tomto poškodzovaní pečene patria najviac používané lieky ako antibiotiká a lieky proti bolesti, ktoré sú zároveň protizápalové. A takto protizápalové lieky dokážu spúšťať zápaly.

Prajem vám pekný deň

Andrej

Niektoré voľno-predajné lieky ako Ibuprofén, Acylpirín a ďaľšie potlačia pôsobenie enzýmu označeného ako COX-1 a spustia chemickú tvorbu prozápalových leukotriénov s extrémnym prejavom anafylaktického šoku so značne zvýšenou pravdepodobnosťou smrti.

Dánska štúdia ukázala zvýšenú úmrtnosť práve požitím Ibuprofénu a liekov na báze diklofenaku. Profesor Ferenčík a Zachar chápu zápal ako základ rozvoja chorôb človeka po osi zápal – alergia – imunitné a autoimunitné choroby – chronické choroby. Mnohé klinické príznaky už v detstve však moderná lekárska prax ignoruje čím dochádza postupne k rozvoju príslušnej choroby.

Ľudia sa často na doporučenie lekára naučia s chorobou žiť. A tak ich liečia a liečia. Dochádza k postupnému narušeniu tkanív a orgánov. Rozšírenie zápalových procesov vedie k chronickému stavu v ktorom organizmus degraduje až nakoniec končí smrťou.

Výskum preukazuje, že stredomorská strava je v svojom princípe stravou protizápalovou. Z mnohých diét sa javí ako najoptimálnejšia dostatočne odskúšaná a overená. Výbornou prevenciou proti zápalom je Veľký pôst. Telo človeka obsahuje cca 50 miliárd buniek. Každý deň približne 1 milión prejde programovou smrťou t.j. cez proces apoptózy sa bunka rozdelí na funkčné časti a vytečie vnútrobunková tekutina. Následne za pomoci hormónu rastu dochádza k vytvoreniu novej bunky s čistou vnútro-bunečnou tekutinou. Počas Veľkého pôstu na vode dochádza u mužov k nárastu tvorby hormónu rastu o 2 000% oproti normálu. Ak by sme urobili predpoklad, že toto číslo je úmerné nárastu počtu programovej smrti buniek tak potom týmto procesom denne prejde 2 miliardy buniek. Po 20tich dňoch je to cca 40 miliárd – 80% z celku. To sa skutočne prejaví na biochemických parametroch štandardne meraných v krvi – „máte krv akoby ste sa práve narodil“ konštatovala moja obvodná lekárka po 20 dňoch existencie na čistej vode.

Je nutné poznamenať, že nie všetky problémy zdravia vyrieši Veľký pôst. Je nutné riešiť reguláciu hormónov vo väzbe na informácie zakódované v procedurálnej a emočnej pamäti z ranných zážitkov dieťaťa. Štúdie známe pod pojmom Adverse Childhood Experiences dávajú do súvisu zážitky dieťaťa od tretieho trimestra po dva roky života s rozvojom chorôb po 40tke života. V Kalifornii je takto postihnutých až 62% populácie . Neprimeraný stres spúšťa celý proces rozvoja chorôb a z toho dôvodu je nutné riešiť odolnosť jedinca voči stresu. Vynikajúcim nástrojom je jóga a dychové cvičenia. Ukazuje sa že ucelené systémy vyvinuté v jednotlivých kultúrach a začlenené často do náboženských systémov dnes veda vie vysvetliť a cez poznanie ich účinkov začleniť do lekárskych metód liečby. Klinika redukcie stresu na Massachusetskej univerzite od roku 1980 aplikuje postup založený na jóge a meditačných technikách s významným úspechom v liečení chorôb, ktorých podstata je zápal.

Neexistuje alternatívna medicína. Existuje len jedna medicína a jej postupy, ktorá lieči a vylieči a neúčinný postup, ktorý nanajvýš lieči následok, ale neodstraňuje príčinu. A preto v SR žijeme veľmi krátko v zdraví a preto 46% ľudí čo zomrú, zomrú zbytočne. Je to neuveriteľný počet 11 078 zbytočne zomrelých v roku 2013 len preto, že neboli uplatnené známe výsledky lekárskej vedy. A to je porušenie zákona s následkom smrti. Škandály typu amnestia alebo Gorila sú zanedbateľné v porovnaní s takýmto zanedbaním povinností v zdravotnom systéme. A preto sa o ňom mlčí.

komentár Dusan Lukasik


Súvisiace články:


(Prečítané 345 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.