google27eaa3905ca3fee3.html

Poruchy spánku sú najviac podceňovaným zdravotným problémom. Mnohí ľudia sa budia medzi 2 až 4 hodinou v noci a to s takou pravidelnosťou, že by ste si mohli podľa toho nastaviť hodinky. Na prvý pohľad je to neškodná záležitosť.

K nočnému budeniu sa neraz pridružujú zlé sny, búšenie srdca, nočné potenie, chrápanie, škrípanie zubami, vytekanie slín či kŕče v nohách. Všetky tieto príznaky sú neraz prehliadané a podceňované. Najmä ak sa človek začne obzerať okolo seba a pýta sa ľudí, zistí, že tieto príznaky trápia mnohých ľudí. Napriek tomu, že tieto príznaky vyzerajú navonok neškodne sú signálom toho, že v mozgu a aj tele sa deje čosi čo je v rozpore so zdravím.

Aby sme pochopili príčiny týchto javov, ktoré som opísal vyššie, poďme sa pozrieť ako človek zaspáva. Pri večernom zaspávaní sa tvorí v prednom mozgu v nervových bunkách cez špeciálny enzým (enzým sa volá: neuronálna NO syntáza) plyn s názvom oxid dusnatý ( v texte ho budem označovať aj chemickou skratkou: NO). Tento plyn zablokuje výrobu energie z glukózy v mozgových bunkách. Mozgové bunky začnú trpieť nedostatkom energie, unavia sa, zvýši sa zápalová reakcia a zníži sa antioxidačná kapacita mozgových buniek. Cez EEG (elektroencefalograf) sa namerajú pomalé theta a delta vlny, ktoré mozog začne vysielať. Takto sa navodí spánok. Následne sa uvoľní melatonín (spánkový hormón) a ten zneutralizuje voľné radikály.

Lenže oxid dusnatý sa nemusí uvoľnovať z nervových buniek len fyziologicky (prirodzene, keď je to potrebné na zachovanie života), ale môže sa uvoľňovať aj keď je v bunkách zápal. Vtedy sa ho začne uvoľňovať oveľa viac, až 1000 násobne viac. Bohužiaľ, nadbytok oxidu dusnatého – NO má na mozog rovnaké účinky. Zablokuje sa výroba energie v mozgu. Lenže mozog je počítač, ktorý neustále potrebuje veľa energie. Nepretržite potrebuje riadiť procesy v tele. Spustí sa teda poplachová reakcia – stres. Uvoľnia sa stresové hormóny, aby sa zabezpečilo zásobovanie mozgu energiou. Následok je napr. nočné budenie.

Nedostatok energie počas noci v mozgových bunkách má za následok aj vytekanie slín, nočné mory, chrápanie či iné príznaky, ktoré som spomínal. Žiaľ len málokto si tieto problémy spojí so zápalovým procesom, lebo na zápal sme sa naučili pozerať len cez bolesť. Dlhodobé ignorovanie týchto problémov vedie k vzniku oveľa vážnejších komplikácií.

A aké je riešenie? Celkovo by sa malo začať so zmenou životného štýlu. Začať s regeneráciou bunkových elektrární – mitochondrií (tu prebieha výroba energie) a protizápalovými opatreniami. Zároveň by sa mal riešiť aj nadbytok oxidu dusnatého – NO v tele. Ak sa to nevyrieši, tak oxid dusnatý – NO dokáže aktivovať zápaly v ktorejkoľvek časti tela. A zrazu sa začnete čudovať odkiaľ sa u vás berú napr. autoimunitné ochorenia alebo depresie.

Tip na záver: Pred spaním si doprajte maličké jedlo obsahujúce komplexné sacharidy a tuky. napr. dusenú zeleninu na masle. A aké sú skúsenosti? Napr. Deti sa prestali pocikávať, prestali chodiť v noci po byte, nočné mory sa stratili atď. Sám som mal mnohé príznaky, ktoré opisujem, dnes je to už minulosťou. Čiže riešenia existujú.

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil
Andrej Medveď a jeho team
www.andrejmedved.sk
www.abczdravia.sk
www.weltfit.sk
tel. 0911 295 859…….ak máte otázku bez hanby zavolajte
andrej.medved9@gmail.com


Tip redakcie Eugenika:

Lothar Ursinus – Orgánové hodiny – snadno a srozumitelně

Autor dôkladne, komplexne a pritom zrozumiteľne popisuje funkciu jednotlivých orgánov a ich spoluprácu v ľudskom organizme. Každý orgán sa riadi vlastným časovým harmonogramom. V určitú dennú dobu vládne v orgánových systémoch mimoriadne výrazná aktivita, ktorú neskôr vystrieda fáza pokoja. Ak na tieto skutočnosti dbáme a rešpektujeme ich, podporujeme tým svoje zdravie. Rytmus tela môžeme efektívne využívať aj v práci a súkromí, alebo pri chudnutí, podávaní liekov a podobne.

Ukážka: Kvalita žaludečních meridiánů se bude vždycky lišit podle toho, z jakého úhlu se na ně díváme. „Radost ze života a žádostivost“ se vztahují k tomu, co do sebe přijímáme. Emoci orgánového systému žaludek/slezina a slinivka představuje deprese. Projevuje se zejména u pacientů, kteří hodně lpí na minulosti. Pokud o něčem stále dokola přemítáme, vede to k nespokojenosti a skleslosti. Pitvání problémů mívá za následek nadměrné zpomalení energetického toku, oslabení metabolismu a může dojít k přibírání na váze a zácpě. Žaludek má vztah ke štítné žláze, protože jí probíhá žaludeční meridián. Se žaludkem tedy mohou souviset i symptomy štítné žlázy.

Pôvodná cena: 5.60 EUR, Naša cena: 5.04 EUR, Zľava: 10.00 %


Súvisiace články:


foto: https://www.flickr.com/photos/alyssafilmmaker/3628914665


 

(Prečítané 3 175 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.