google27eaa3905ca3fee3.html

V každej jednej bunke prebieha proces upratovania. Tento proces sa nazýva autofágia. Toto slovo má pôvod v gréčtine a znamená:
– auto …….. samo
– fagien ….. žrať
– cytos …… bunka

Cez autofágiu sa bunka zbavuje svojich opotrebených a nefunkčných časti a vymieňa ich za funkčné. Je to akési upratovanie zvnútra. Ak proces autofágie nefunguje dobre, v bunke sa hromadia nepotrebné a nefunkčné veci, čo vedie strate funkčnosti bunky, tkaniva či orgánu. Človek to pocíti ako chorobu.

Narušenie autofágie bolo popísané aj pri rakovine napr. Mariannim pri rakovine hrubého čreva. Rovnako cez narušenie autofágie prebieha aj vznik „tichých zápalov“. Tiché zápaly sú také, ktoré prebiehajú v tele a necítiť ich resp. neprejavujú sa ako typické zápaly (bolesť, teplota, opuch, začervenanie). Rovnako proces autofágie je narušený aj pri únave. V roku 2016 bola udelená Nobelová cena za medicínu japonskému vedcovi za popísanie niektorých javov spojených s autofágiou.

Jedným zo spôsobov ako autofágiu „samoopravu“ buniek udržať v dobrej kondícii je nízko sacharidová strava alebo športovanie na lačný žalúdok, kedy je nízka hladina cukru. U ľudí s narušenou autofágiou sa veľmi často zistí aj poškodenie mitochondrií a zvýšené množtvo prozápalových cytokýnov. (Prozápalové cytokýny sú poslovia zápalu, ktoré aktivujú zápalový proces- napr. interleukín 1 či 6, interferon gama, tumor nekrotizujúci faktor alfa). Tieto sa bohužiaľ u nás štandartne nemerajú.

Prajem Vám pekný deň

Andrej Medveď

Viac na mojej stránke: www.andrejmedved.sk + facebook


foto: https://pixabay.com/


Súvisiace články:


 

(Prečítané 337 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.