google27eaa3905ca3fee3.html

Máte radi cestopisy, literatúru faktu a príbehy z rôznych kútov sveta? Alebo patria k vašim obľúbeným knihám Tam tamy Borisa Filana? V tom prípade si určite vychutnáte túto publikáciu, v rámci Eugeniky trochu netypickú. Nie je to totiž kniha ezoterická ani zaoberajúca sa zdravím. Je však veľmi vtipná a poučná, v niečom aj veľmi múdra, povznášajúca a inšpiratívna, a keďže humor lieči a rozšírenie povedomia celkom iste prospieva duchu, vlastne naše obvyklé vydavateľské kritériá aj spĺňa.

Popisuje celkový príbeh a vybrané zážitky istého Alberta Podella, viac-menej obyčajného muža, ktorý si už ako veľmi mladý povedal, že chce precestovať doslova celý svet. A keďže to nemyslel na štýl niektorých tých luxusných zájazdov napríklad na lodi, ktoré oboplávajú akože celú zemeguľu, pričom navštívia niekoľko miesta na každom kontinente a celé to stihnú za mesiac, ale ako poriadnu, skutočnú návštevu jednotlivých krajín či štátov, niet divu, že mu to trvalo zhruba tých 50 rokov.

Na začiatku to bol totiž len mladý frajer bez veľkých peňazí alebo vplyvnej rodiny; žiadna hviezda, či už zo show-businessu, športu alebo akejkoľvek inej oblasti. Mal vysokoškolské vzdelanie, bol veľmi šikovný a schopný vo viacerých smeroch, vystriedal niekoľko veľmi dobrých zamestnaní a nezarábal zle, plus bol to veľký playboy (aj doslova – okrem iného pracoval ako redaktor Playboya), ale inak to bol naozaj pomerne bežný mladý muž, žijúci uprostred 60-tych rokov v USA.

Keď sa jeho sen precestovať celý svet začal kryštalizovať do jasného zámeru, pochopil, že si musí nájsť sponzora aj parťáka na cestu. Ako to všetko vzniklo a postupne sa vyvíjalo a realizovalo, popisuje pekne poporiadku hneď od prvých stránok.

Je to teda svojím spôsobom aj motivačná kniha. Okrem samotných cestovateľských zážitkov a autobiografie autora totiž opisuje vznik a realizáciu jedného veľkého sna, ktorý sa naozaj naplno uskutočnil. (V závere knihy je prehľadný chronologický zoznam všetkých navštívených – a zároveň oficiálne existujúcich – krajín na svete.)

No a keďže naša planéta tých krajín obsahuje naozaj dosť veľa, pochopiteľne sa do tejto knihy nemohlo zmestiť úplne všetko, respektíve zážitky a dojmy z úplne každej zeme. Medzi vynechané patrí žiaľ aj Slovensko – ktoré, samozrejme, Albert Podell navštívil tiež, inak by jeho cieľ splnený nebol! Len teda bohužiaľ nevieme, či našu krásnu vlasť pochodil trochu viac, alebo si ju len „odfajkol“ zo zoznamu krátkou prechádzkou po centre Bratislavy, alebo nebodaj len prestupom na letisku či Hlavnej stanici…

Ale súdiac z jeho iných zážitkov, asi nie. Tento týpek bral svoje cestovanie naozaj poctivo. Všade sa pokúšal spoznať a pochopiť miestne pomery, charakter obyvateľov a iné veci typické pre rôzne miesta. To je na jeho rozprávaní hádam najzaujímavejšie – viac ako dojmy zo známych pamätihodností či opisy prírodných krás, aké sa dajú nájsť v každom dobrom bedekri. Bezprostredný osobný zážitok a všelijaké nečakané príhody sú však niečo absolútne originálne, závisiace od osoby toho, kto ich zažil aj ako ich podáva.

A Albert Podell ich podáva skvele, veľmi vtipne a pútavo. Jeho humor je miestami ironický, miestami čierny, a hlavne si strieľa sám zo seba. Kniha, ktorú dal dokopy, je plná kurióznych príhod aj zaujímavých údajov, ale tiež pôsobivých zamyslení a pekných myšlienok.

Po jej prečítaní nám bude svet pripadať akýsi bližší, dôvernejší a snáď aj zábavnejší.

Viac v knihe:

Albert Podell – Kolem světa za 50 let

Táto vtipná a zaujímavá kniha zahŕňa všetko – dobrodružstvo, nebezpečné až katastrofické situácie, humor, múdrosť, fascinujúce fakty, príbehy úžasných ľudí, vnímavé postrehy, históriu, geografiu, kultúru, politiku aj množstvo humorných historiek a úvah. To všetko je podané pútavým, dobre sa čítajúcim spôsobom, vďaka ktorému si budete pripadať, ako keby ste všetky ťažkosti, ktoré môžu postretnúť človeka na cestách, prežívali spoločne s autorom.

Aj keď ide predovšetkým o humorne dobrodružný príbeh, nechýbajú v ňom postrehy týkajúce sa dnešného sveta a jeho nástrah, krás, nepriateľstva, zvláštností, politiky, problémov a rôznych národností. Pomôže čitateľovi porozumieť tomu, aký náš svet naozaj je. A v neposlednom rade je táto kniha aj opisom toho, ako si človek môže (postupne, krok za krokom) splniť sen, ktorý sa zdal byť nesplniteľný. Albert Podell si totiž kedysi dal za cieľ navštíviť úplne každú jednu krajinu alebo štát na svete – a to sa mu aj, v priebehu zhruba 50 rokov, podarilo.

Je to typ cestopisu, ktorý by sa dal prirovnať k Tam tamom Borisa Filana.

Pôvodná cena: 12.20 EUR, Naša cena: 11.22 EUR, Zľava: 8.00 %


(Prečítané 48 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.