google27eaa3905ca3fee3.html

Večer, již nějaký čas po ulehnutí dětí, byl slyšet z dětského pokoje kašel, který byl stále častější a naléhavější. Asi v jedenáct hodin jsem to už nevydržela, a šla se do pokoje podívat. Starší syn seděl na posteli, zchvácený a rudý od neustávajícího záchvatovitého kašle. Protože věřím, že každá nemoc má příčinu v našich myšlenkách a postojích, hned jsem se syna zeptala, jestli se na to chce podívat.

Bylo mu v té době dvanáct, a ne vše chtěl takto řešit. Tentokrát ani na chvíli nezapochyboval. Zjistila jsem, že kašel spustila konkrétní situace u hraní šipek v širším rodinném kruhu. Na konci hry Adamovi jeho tatínek z legrace „pogratuloval“ k pátému, poslednímu místu. Cítil se ponížený.

Hledali jsme tedy příčinu, proč se cítil ponížený. Dostali jsme se k jeho přesvědčení, že musí být první nebo dokonce slavný a uznávaný, aby ho lidé přijali a měli ho rádi. Takže jsme si vysvětlili, jak pomíjivá je sláva a první místo v čemkoli. Že lidé ho nejvíce budou mít rádi a nejvíce bude druhým přínosem, když bude sám sebou a dělat to, co ho baví. A pak může být v něčem i první a uznávaný. Ale nesmí to být prvotní cíl. Pochopil.

Lehnul si a tím nastalo ticho. Bylo po kašli! Sláva a krásnou dobrou noc můj chlapečku.


Tip redakcie Eugenika:

Zdeňka Jordánová – Tvoje dieťa ako šanca pre teba

Múdre rozprávanie o tom, ako pristupovať k jednej z najťažších úloh v živote – rodičovstvu. Deti by sme mali milovať také, aké sú, no na druhej strane sa o ne prehnane nestarať a nerozmaznávať ich. Deti nás mnohému učia a mnohé odzrkadľujú. Naše deti sú podivuhodným a neoddeliteľným rozšírením nášho života, nášho vlastného Ja. Autorka nás prevedie jednotlivými fázami rodičovstva: od zistenia, že je žena tehotná, cez pôrod až do rôzneho veku a napokon dospelosti vášho potomstva.

Ukážka z knihy: Alergie sa vyskytujú predovšetkým u detí. Sú u nich časté, pretože to, že nedokážu isté situácie riešiť, je na dennom poriadku. Keby sa mohli slobodne rozhodovať, nejako by ich samozrejme vyriešili, lenže problém je vo svete dospelých, kde majú deti nekonečne veľa obmedzení. Pokiaľ sa deti riešenia vzdajú a nadobudnú dojem, že riešiť to aj tak nemá cenu, potom nastupuje alergia. Je to istota, ktorá im zabezpečí pozornosť rodičov, starostlivosť a dôležitosť. Obmedzenia, ktoré tým postupne vznikajú, sú spočiatku nedôležité, ale neskôr riadne otravujú život. Niektoré deti sa menia na “chudáčikov”, ktorí nič nesmú a sú izolovaní od bežného života.

Pôvodná cena: 11.20 EUR, Naša cena: 10.08 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 1.12 EUR


(Prečítané 2 017 krát, 1 dnes)

Comments are closed.