google27eaa3905ca3fee3.html

Bill Gates prišiel tento rok v januári s naoko humanitným, nápadom presadiť využitie bezdrôtovej technológie k registrácii každého novorodenca na planéte do očkovacej databázy. Oznámil to v prejave na mHealth summite, ktorý sa zameriava na používanie mobilných technológií na zlepšenie zdravotnej starostlivosti. Ten nápad má zaistiť menšiu pôrodnosť.

Podľa Bila Gatesa, by prežitie detí do 5 rokov prospelo nielen samotným rodinám, ale aj spoločnosti a planéte ako celku. Keby mali ľudia istotu, že ich dieťa bude zdravé, netúžili by po ďalších deťoch. Tvrdí, že za posledných desať rokov zníženia detskej úmrtnosti, chcú mať rodiny čo najmenej detí. Pokles mortality v detskom veku prisudzuje najmä očkovaniu. (škoda, že sa nevenuje tomu, čomu rozumie). „Očkovacie látky sú kľúčom. Keby bolo možné zaregistrovať každé narodenie mobilným telefónom – zadať odtlačky prstov, zadať miesto – potom by bolo možné nastaviť systémy tak, aby sa zabezpečilo očkovanie pre všetky deti. “

Z databázy, v ktorej by boli zaznamenané tieto údaje, by potom posielali upomienky rodičom, kedy treba ísť na lekársku prehliadku, na očkovanie, alebo liečiť sa. Prví by sa tejto procedúry mali podrobiť v Afrike alebo v Severnej Indii, kde je zaočkovaných menej ako polovica obyvateľov. Gates uznáva, že registrácia každého jednotlivého dieťaťa tu predtým nikdy nebola, ale vyzýva k tomu, aby sme sa nebáli nových nápadov.

Mne to veľmi silne pripomína, jeden vtipný príbeh, ktorý sa z tejto optiky ani taký vtipný nezdá. Skôr vyvoláva zimomriavky. A možno nabáda k ostražitosti. Nie je všetko zlato, čo sa blyští…ani nové technológie.

Zákazník: Dobrý deň, dovolal som sa do pizzérie Gates? Chcel by som si objednať…

Pizzéria: V poriadku. Nadiktujte nám svoj NIDC.

Zákazník: Moje národné identifikačné číslo je 674666 999854 A.

Pizzéria: Ďakujem pán Slovák. Bývate na Mudroňovej číslo 4 v Bratislave? Vaše telefónne číslo na pevnú linku je 2154871245, mobilný operátor 0948 5551214, firemné číslo je 2103658. Z ktorého čísla voláte?

Zákazník: Odkiaľ to všetko viete?

Pizzéria: Sme napojení na Národný modul európskeho informačného systému…

Zákazník: No dobre, chcel by som si objednať dve rodinné pizze Italiana s dvojitou dávkou mäsa a oravskou slaninkou navyše.

Pizzéria: To nepôjde.

Zákazník: Prosím?

Pizzéria: Podľa vašich zdravotných záznamov máte vysoký tlak, zvýšený cholesterol a nábeh na cukrovku, vaša zdravotná poisťovňa by nesúhlasila s touto objednávkou.

Zákazník: Do riti, sme hladní, tak čo nám pošlete?

Pizzeria: Dve veľké sójové pizze s jogurtom a extra dávkou morských rias. To vám určite bude chutiť.

Zákazník: Ako viete, že mi to bude chutiť?

Pizzéria: Minulý týždeň ste si v mestskej knižnici požičali knihu: Recepty s morskými riasami.

Zákazník: Dobre, tak mi to pošlite. A čo to bude stáť?

Pizzéria: Bude to za 36€. Malo by to stačiť vám aj vašim dvom dcérkam. Malému synčekovi pošleme zdarma lízanku.

Zákazník: Dám vám číslo kreditnej karty?

Pizzéria: Musíte platiť v hotovosti. Pred 12 dňami ste sa dostali do debetu.

Zákazník: Dobre, skočím do bankomatu a zaplatím v hotovosti.

Pizzéria: Obávam sa, pane, že to nepôjde. Vy ste už stratili akúkoľvek možnosť dostať z banky peniaze, ale mohla by vám požičať pani Nováková z prízemia. Včera dostala dôchodok a ešte nebola nakupovať.

Zákazník: Dobre, a ako dlho budem čakať?

Pizzéria: Mám obavy, že trocha dlhšie. Máme veľa objednávok. Jedine, že by ste si skočili na motorke k nám.

Zákazník: Ako viete, že jazdím na motorke?

Pizzéria: Pri vašom mene je poznámka, že ste prestali splácať auto, ale motorku už máte splatenú.

Zákazník: Bež do riti, ty debil…

Pizzéria: Pozor na jazyk, za urážku na cti ste už raz boli odsúdení v roku 2010…


Súvisiace články:


 

(Prečítané 990 krát, 1 dnes)

Comments are closed.