google27eaa3905ca3fee3.html

Letná cesta za poznaním ma zaviedla až k Indovi žijúcemu vo Verone Rajeevovi. Jeho dvojdenný seminár bol prekvapujúco svieži, veselý a múdry. Konečne všetci, čo sa chcú zmeniť na svätých, dostali na frak. Jedna z častí jeho seminára sa týkala ega a ja som si po prvých minútach ohlásenej témy vydýchla. Nechcel nás zbavovať ega, ani netvrdil, že nás ego zabije. Učil jediné. Vedome žiť so všetkým, s čím sme prišli na svet. Nemeniť sa na psa, keď sme sa narodili ,trebárs ako hady. Had syčí a pes breše, ak sa začne meniť zahynie. Môže iba vo svoj prospech užitočne a vedome syčať alebo brechať. Na to, aby sa nám podarilo byť vedomí si svojho ega a prehliadnuť jeho triky ho musíme poznať. Naše ego s nami hrá svoje psychohry. Podľa Rajeeva pozostávajú zo šiestich žánrov.

Prvý je dominancia

Dominancia hlasom, gestom, tichom, utrpením, neverbálna komunikácia…

Druhý je odmietanie dominancie

Reči ako – všetci sme si rovní, každé dieťa má právo na šťastný život, všetky ženy sú rovnaké, nikto nemá právo sa vyvyšovať, šťastie patrí všetkým, mne netreba, len si dajte vy,…

Tretí je, ja mám pravdu

Ego núti človeka za každú cenu a za všetkých okolností dokázať, že má pravdu. Keď niekoho počúva, alebo s niekým hovorí vždy povie, máš pravdu, ale…. Nikdy nedokáže uznať, že ten druhý má pravdu. A bodka.

Štvrtý je, ty nemáš pravdu

Toto je úplne jasné. Nemáš pravdu… je hlavný argument v tomto žánri ega.

Piaty trik ega je hra na vinu

Je to tvoja vina, ja by som to nikdy neurobil. Je to tvoja vina, aké sú deti, je to tvoja vina, že k nám naši nechodia, meškala si, je to tvoja vina, že teraz nič nevidíme…Ide o to, že treba donútiť iných , aby sa cítili vinný. Vnucovať pocit viny okoliu.

Šiesty je, schopnosť skrývať, maskovať veci

Kto sa nevie pozrieť pravde do očí, dokáže celý život vďaka egu fabulovať, prekrývať, maskovať skutočnosť tak, aby vyznel ako pozitívna osobnosť.

Ego je to, čo nám nedovolí prijať sa takí, akí sme aj s našimi chybami a fóbiami. Ego nás núti bojovať. Niekedy aj za slobodu. Ego nedokáže pochopiť, že sloboda je tam, kde egu nedovolíme jeho triky. Ego nám dáva pocit dôležitosti, moci. Ego vraví, ak chceš byť šťastný, mysli len na seba. Ego delí veci na dobré a zlé, na správne a nesprávne, ego nás núti do majetníckej láska, ale tam kde nie je sloboda, neexistuje ani láska. Ega sa nedá zbaviť. Je to charakteristika nášho myslenia. Nesmiete meniť ego, nesmiete sa ho chcieť zbaviť, ale môžete sa naučiť ťažiť z neho. Uvedomenie toho postulátu vám dáva voľbu ako s egom budete zaobchádzať. Či budete pánom svojho ega, alebo ego bude vládnuť vám. Len čo pochopíte, akí ste a ako zvyknete reagovať, čo je pre vás charakteristické v rámci trikov ega, môžete to začať využívať vo svoj prospech, môžete začať chápať život. Nájdite mier sami so sebou. Možno raz, budete bez ega, ale tu a teraz sme obyčajní ľudia žijúci svoj bežný život, v ktorom nám pochopené ego môže pomôcť k pokojnejšiemu životu.

Spracovala Erika VincourekováDoporučujeme knihu:

Tomáš Avramov – Moudrost indických mistrů –  Kniha zoznamuje čitateľov pútavou a zrozumiteľnou formou so životom a myšlienkami troch významných duchovných osobností modernej Indie. Sú nimi Bhagaván Nitjánanda, Ním Karólí Bába a Širdí Sáí Bába. Okrem životopisných údajov ponúka predovšetkým pohľad na filozofiu vybraných duchovných majstrov vrátane ich konkrétnych výrokov a vyjadrení ich nasledovníkov.

Pôvodná cena: 7.20 EUR | Naša cena: 5.04 EUR; Ušetríte: 2.16 EUR | Zľava: 30%


(Prečítané 2 182 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.