google27eaa3905ca3fee3.html

shrimp-1502724_960_720

Už niekoľko krát som mal príležitosť jesť krevety. Veľké aj malé. Keď som jedol veľké, chutili dobre. Keď som ale jedol malé, chutili vynikajúco. “Čím menšia je kreveta, tým je chutnejšia.” Povedal mi niekto a mal pravdu.

Tak je to aj zo životom. Ak máme veľa peňazí, náš život je nádherný v tom, že môžeme si dovoliť kopec vecí, ktorý si chudobný človek dovoliť nemôže. Ak nemáme skoro nič, môžeme byť šťastnejší. Vysvetlím to na jednoduchom príklade. Človek komponuje melódie, ktoré obsahujú všetky tóny. Ak ale komponuje a hrá také, ktoré obsahujú len päť tónov, môže byť oveľa spokojnejší. Keď som bol mladý, chcel som programovať, prípadne vytvárať robotov na chat (Chatbotov). Ak som mal túto príležitosť zistil som, že vôbec nie som šťastný. Keď som chcel programovať zistil som, že je tam veľa matematiky, aritmetiky a logiky. Veď aj slovo počítač znamená počítať a premeniť hodnoty na určité operácie. Preto sa takejto technike vraví výpočtová technika. V tom čase som nahrával rôzne poviedky na počítač. Neskôr som ale začal písať a tu som zistil, že ma to napĺňa šťastím. Ľudia totiž literatúru považujú za niečo nepotrebné, o hudbe ani nehovoriac. Hľadia na dokonalé celebrity, prípadne počúvajú klasickú hudbu, uberajú sa dopredu a zabúdajú, že indická klasická hudba, ktorá je staršia, než je tá naša západná je krajšia, než napríklad Beethoven.

Ľudia si ale myslia, že veľké krevety, preto že sú veľké chutia výborne. Ak ale ochutnajú malé prídu na to, že sú chutnejšie, než tie veľké. Ak budeme mať veľa peňazí a dokonca luxusné auto a nádherný dom, šťastní nebudeme. Ľudia v Latinskej Amerike nepotrebujú napríklad televízor s mnohými programami, stačí im len jeden a dva. Aj keď nemajú nádherné domy, sadnú si blízko nich, popíjajú čaj a rozprávajú sa so susedmi.

Jeden z mojich kamarátov sa ma opýtal: “Prečo nechceš mať také syntetizátory, ktoré sú dokonalejšie, než čo máš ty? Prečo si nekúpiš také veci, ako majú v štúdiu?” Na to som mu odpovedal: “Dokážem komponovať hudbu aj na tých, ktoré mám. Tie lepšie sú aj komplikovanejšie. Možno v budúcnosti budem nad nimi rozmýšľať, no zatiaľ to nechám tak. Viem hudbu komponovať aj takto.” Istý čas som chcel vysielať v internetovom rádiu, ale nebolo to ono. Skúšal som si vytvoriť aj Podcast, no to nebolo to, čo potrebujem. Tak som začal písať na blogy. Medzi tým som začal pomaly nahrávať aj Podcasty (audio blogy), no písanie na blogy ma napĺňa väčším šťastím, než Podcasty a vysielanie v rádiu.

Zdroj: Tanuki mind


Súvisiace články:


foto: pixabay.com/


(Prečítané 174 krát, 1 dnes)
Tagged with:
 

Comments are closed.