google27eaa3905ca3fee3.html

View of living room

Dnes už všetci vedia, čo je to feng-šuej (či feng shui). Zariaďovať si bývanie podľa prastarej čínskej náuky je moderné, ale v našich končinách môže byť brané aj ako niečo od veci. (Napríklad aj v kontraste so šíriacou sa vlnou slovanstva…) Veď prečo by si mal Slovák klásť na poličky gýčových čínskych drakov a žaby s peniazmi v papuľke z lacnej umelej hmoty? Alebo skúmať na súčasnom sídlisku svetové strany a výšku okolitých objektov, pričom to všetko malo  úplne iný význam v dávnej rozľahlej čínskej krajine? Na druhej strane, idea, že naše obytné prostredie – a teda aj nás, obyvateľov tohto prostredia – ovplyvňujú rozmanité energie (súvisiace okrem iného aj s tými svetovými stranami, farbami a symbolmi) a že poznanie týchto súvislostí nám umožní naše životné prostredie ovplyvňovať tak, aby sme sa cítili a žili lepšie, je určite platná a zmysluplná.

Presne na tomto jednoduchom, jasnom a logickom princípe stavia kniha nemeckej autorky, ktorá nie je ďalšou zo záplavy príručiek o feng-šuej, ale nezávislým, univerzálne platným pojednaním o vplyve rôznych faktorov na miesto, kde bývame.

Postupne a prirodzene sa tu odkrývajú a vysvetľujú hlavné veci, ktoré by sme mali brať do úvahy, keď chceme, aby sa nám doma aj v ostatnom živote darilo.

Autorka v prvom rade uznáva, že každý človek je iný, a preto si aj svoj byt či dom zariaďuje inak. Domov každého z nás je odrazom našej osobnosti a vkusu, ako aj toho, čo práve potrebujeme a preferujeme. A ak sa nám v niečom nedarí, stačí aj malá zmena, aby sme do svojho života vniesli závan nového vzduchu, odstránili určitý blok – alebo, ako hovorí autorka, aby sme vniesli do života krásu a poriadok.

Niekedy sme zavalení rôznymi povinnosťami (aj vecami), doma sa nám kopí neporiadok a nášho života sa zmocňuje celkový chaos, pocit preťaženosti až zúfalstva. V takom stave nám môže dobre padnúť určité upozornenie alebo vysvetlenie, napríklad aj v podobe niektorých myšlienok z tejto knihy.

Dočítate sa tu, ako v dome prúdi energia a čo symbolizuje rôzne usporiadanie vecí. Energia musí prúdiť! V tejto súvislosti sa dosť podrobne píše o poriadku a neporiadku, pričom sa čitateľ dozvie veľa zaujímavého aj z psychologického hľadiska. Povedali by ste, že je rozdiel v tom, kde neporiadok panuje – že niečo iné znamená napríklad neporiadok v pivnici a niečo iné na povale?! No nejde len o vysvetlenia – nájdete tu aj užitočné rady, ako sa neporiadku zbaviť: ako sa odhodlať zbaviť toho, čo naozaj nepotrebujete, a ako sa upratovania nebáť, ale sa z neho naopak tešiť!

Barbara Arzmüller tiež pekne dáva do súvislosti fyzický priestor s časovým priestorom, so schopnosťou striedať prácu s odpočinkom a zábavou.

Zaujímavo rozoberá aj tému sťahovania, čiže koncov a nových začiatkov, lúčenia a zmien. Pritom nemusí ísť o odchod z mesta/obce či dokonca štátu, stačí presťahovať sa do iného bytu v rámci toho istého mesta, alebo dokonca štvrte. Aj v tejto kapitole nájdete viaceré pekné, povzbudzujúce a inšpirujúce myšlienky.

Ďalej, každý dom alebo byt má rôzne časti, v prípade poschodových domov aj rôzne úrovne. Význam a energia každej z nich sa tu rozoberá. Zaujímavým a vyslovene originálnym prvkom tejto knihy je 7 typov energií a ich vplyv na ľudí aj prostredie. B. Arzmüller ich nazýva takto: dynamická, domácka, univerzálna, senzibilná, okázalá, čistá a suverénna energia. Podľa toho rozlišuje aj osobnosti s prevládajúcim typom niektorej z týchto energií. Popisuje nielen ich hlavné prejavy a potreby, ale aj spolužitie (čiže rôzne kombinácie dvojíc).

No a napokon to, čo je tu podobné ako vo feng-šuej: aj táto príručka vám ukáže veľa spôsobov, ako dosiahnuť rôzne konkrétne ciele a zmeny k lepšiemu tým, že niečo zmeníte vo svojom príbytku – a to s pomocou farieb, kameňov, vôní, rastlín a hudby. Môžete si vybrať, čo vám je sympatické a blízke. Na rastliny nemusíte mať záhradu, stačí balkón, alebo to môžu byť len izbové rastliny.

Pri každej z týchto oblastí nájdete množstvo tipov a zaujímavých informácií, pričom sa jedná o naozaj nenáročné možnosti, ako svoj domov spestriť, rozjasniť či naopak skľudniť, a tiež ako upokojiť alebo naopak nabiť energiou, posilniť, uvoľniť a podobne seba aj svojich blízkych, ktorí s vami žijú.

Slovom, kniha Náš domov jako odraz naší duše je výbornou pomôckou pre každého, kto sa chce doma cítiť lepšie, nevie si s niečím vo svojom živote rady, alebo hľadá inšpiráciu pre niečo, čo možno ani nevie presne sformulovať, no vie, že by to proste chcelo malú zmenu! 🙂

Autor textu: Zuzana Šestáková


300-nas-domov-jako-odraz-nasi-duse_1470809693_mediumBarbara Arzmüller – Náš domov jako odraz naší duše

Pozor, toto nie je feng-šuej, ale univerzálne vysvetlenie princípov a súvislostí, ktoré sa nachádzajú v našich domovoch! Autorka logicky vysvetľuje, ako v dome prúdi energia a čo symbolizuje rôzne usporiadanie vecí. Zaujímavé je v tejto súvislosti pojednanie o poriadku a neporiadku, ktorý niektorí ľudia doma majú. Symbolický rozdiel je pritom v tom, kde neporiadok panuje: niečo iné znamená neporiadok v pivnici a na povale, napríklad.

Každý dom alebo byt má rôzne časti, v prípade poschodových domov aj rôzne úrovne. Kniha opisuje význam a energiu každej z nich. Autorka rozlišuje 7 typov energií a ich vplyv na ľudí aj prostredie. Nazýva a vysvetľuje ich originálne: dynamická, domácka, univerzálna, senzibilná, okázalá, čistá a suverénna energia. V knihe o domove a bývaní samozrejme nesmie chýbať ani zásadná téma hľadanie ideálneho bydliska či sťahovanie sa.

No a podobne ako vo feng-šuej, aj pri tomto prístupe sa naučíte, ako dosiahnuť určité konkrétne ciele a zmeny k lepšiemu tým, že niečo zmeníme vo svojom príbytku, a to s pomocou farieb, kameňov, vôní rastlín.

Pôvodná cena: 8.90 EUR, Naša cena: 8.01 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 0.89 EUR


Súvisiace články:


(Prečítané 655 krát, 1 dnes)

Comments are closed.