Kváskový chlieb

Prečo je vlastne kváskový chlieb lepší ako ten z obchodu? Lebo kvások a kvasenie dokáže múku lepšie predtráviť – chlebík je stráviteľnejší a my získame oveľa viac výživových látok. Kvások je živý a aj takýto chlebík je živý – a aj ty si živý. (Zákon vzájomného pôsobenia: Sme to, čo jeme.) Mimo toho, v takomto chlebíku nie sú žiadne podozrivé umelé prímesy tak bežné v rýchlokvasenom drožďovom chlebe z obchodu… Takže, hor sa do toho:
Prísady:
Divý kvások, ražná múka celozrnná, vody, špaldová múka celozrnná, soľ.
Pomôcky:
Dva sedemdecové poháre, veľká nádoba (hrniec, dóza…), odolná varecha, nôž, plátená utierka, plech, rúra na pečenie.
Kvások:
Kvások si chovám v dvoch veľkých pohároch, doniesol som si ho z domu. Dá sa aj kúpiť v obchodoch zo zdravou výživou. Kvások kŕmim každé ráno, tak aby ho bolo raz toľko. Kvások sa skladá z ražnej (žitnej) celozrnnej múky, vody a živých bytostí – kvasiniek. Nič viac. Múku a vodu zamiešam, zmes mávam trocha hustejšiu ako palacinkové cesto. Keď kvások narastie a je ho ďalší deň vyše pol pohára, tak polku presuniem do pohára ďalšieho (aby neušiel von keď bude rásť). Keď nemienim pár dní piecť, kvások odložím do chladničky alebo na balkón – na chlade sa jeho život spomalí.
Miesenie:
Keď mám kvásku oba poháre do polky plné, prelejem ich obsah do veľkej nádoby a ešte prikŕmim. Ďalší deň je čas zamiesiť na chleba. Do veľkej nádoby s kváskom začnem prisypávať celozrnnú špaldovú múku a vareškou miešam a prisypávam a miešam… Pridám dve čajové lyžičky soli. Môžem aj nejaké semiačka. Keď ide miešanie už veľmi sťažka, vyhlásim miesenie za hotové.
Prvé kysnutie:
Cesto v hrnci prikryjem utierkou a nechám na teplom mieste 1-2 hodiny kysnúť. Tak po hodinke sa prídem podívať. Keď do cesta jemne zatlačím prstom a cesto sa vráti späť – je dobrá doba postúpiť ďalej.
Vytvarovanie bochníkov:
Pomúčim si stôl. Vyklopím naň z hrnca nakysnuté cesto. Pár pohybmi opatrne vytvarujem bochník. Zvonka prekladám cesto do vnútra, z každej strany. Potom obrátim a znova. Dá sa to spraviť bez toho, aby si človek zamazal od cesta (len od múky).
Druhé kysnutie:
Bochník dobre pomúčim a dám ho do pripravenej utierky – tak ako sa vešia syr. Budúci chlebík teraz visí v utierke, ktorej rohy sú zopnuté zapínacím špendlíkom – našiel som mu pekné teplé miesto nad radiátorom. Visieť a kysnúť bude asi hodinu, možno dve. Zas skúšam prstom. Bochníček by mal za ten čas pekne narásť. Medzitým si zapnem rúru, aby sa mi stihla vyhriať.
Pečenie:
Rúru mám vyhriatu na najvyššiu teplotu (250°C). Pomúčim plech, vyklopím naň zo šatky bochník. Nechávam piecť. Po 15-tich minútach stiahnem teplotu na 180°C a pečiem ďalšiu polhodinu. Vdychujem tú vôňu. Vyberiem hotový chlebík a nechám ho na vzduchu, kým nevychladne. V poslednej dobe som si zvykol jesť chlebík sám, len si ho namáčať do olivového oleja. Dobrú chuť
—
Viac o kváskovom chlebe:
KvaskovyChleb.cz
ConovehoNaKopci.cz: Domácí chléb
Súvisiace články:
Tip na výživnú knihu:
Gennadij Malachov – Zlatá pravidla stravování – Známy lekár a liečiteľ si je vedomý toho, že dnes existuje obrovské množstvo kníh o výžive. Pokúsil sa teda dať dokopy najdôležitejšie všeobecné princípy, ktorými by sme sa mali riadiť, ak chceme zdravo jesť a byť zdraví. Patrí k nim jesť v kľude a pomaly, len čerstvé a čerstvo pripravené jedlá, na ktoré máte práve chuť, a len vtedy, keď ste hladní, pričom po prvých pocitoch nasýtenia třeba s jedlom skončiť.
Pôvodná cena: 8.20 EUR, Naša cena: 6.56 EUR
Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.64 EUR
Nájdete nás aj na facebooku:
Zaujímavá informácia pre čitateľov:
„Affinity proces“ je dôležitý nástroj, ktorý sa používa v práci Paula Ferriniho, aby ľuďom pomohol vyjadrovať sa zodpovedným a súcitným spôsobom. Ak by ste mali záujem vyskúšať si tento proces nezáväzne a zadarmo (buď osobne, alebo aj telefonicky), kontakt:
Libor Modrovský, liboreg@gmail.comPrihlásiť/Odhlásiť sa
O autorovi:
Prírodné, spoločenské a duchovné súvislosti, ktoré sú sieťou našich životov a určujú možné cesty našich osudov. Všetko je spojité a osobné – o tom je krkavčí blog: Krkavec.naZemi.skKategórie