google27eaa3905ca3fee3.html
Anka_Repkova-Foto_Zuzana_Gavulova_2

Anka Repkova, Foto: Zuzana Gavulova

Túto šikovnú mladú dámu môžu naši čitatelia poznať ako blogerku, ktorá píše o hlasových terapiách a tí pozornejší pravdepodobne zachytili jej meno aj v spojení s cvičebným systémom Pilakalajoga. Áno, Anka pôsobí ako hlasová koučka a spolucvičiteľka Pilakalajogy, ale jej srdcová záležitosť je predovšetkým sólový spev a jej vlastná kapela. Prednedávnom oficiálne uzrel svetlo sveta jej nový singel a je veru potešiteľné, že sa jej hudba posúva od trochu patetických popových piesní k jemnosti a subtílnosti, k osobnejším lyrickým vyznaniam, čo jej tvorbe mimoriadne svedčí. Aj keď sa u nás na blogu a ani vo vydavateľstve nešpecializujeme na hudbu a umenie, predsa je v našom zábere každá tvorivá činnosť, ktorá nás posúva k preciťovaniu vyšších dimenzií. Prinášame vám rozhovor s touto milou bytosťou, o ktorej budete zaiste ešte veľa počuť.

Nedávno vám vyšiel nový singel VyznanieNašim čitateľom je už známy vďaka videu z krstu knižky Pilakalajoga, kde ste túto pieseň spievali s klavírnym sprievodom. Všetkých prítomných ste ňou veľmi zaujali. Je príjemné, že teraz dostala novú podobu. Povedzte nám o nej niečo viac.

Autorom skladby je Vašo Michalčík, skladateľ a klavírista, ktorý ma sprevádzal aj na spomínanom krste knižky Pilakalajoga. Vašo sa postaral aj o aranžmán, ktorý znie filmovo či muzikálovo. Nahrávka vznikla v štúdiu Rastislava Dubovského a Juraja Lehutu a podieľalo sa na nej celkovo osem muzikantov. Okrem akustického klavíra v nej znejú aj sláčikové, dychové a perkusívne nástroje.

Pieseň je naozaj veľmi pekná, ale smutná.

Podľa mňa vôbec nie je smutná. Možno sa tak zdá na prvé počutie, ale keď sa zamyslíme nad textom, nájdeme v ňom niečo viac. Je to pieseň o láske, o vzťahu, ktorý si prešiel krásnymi chvíľami aj krízami, ale všetko to tí dvaja prekonali a sú spolu. Láska zahojila to, čo sama poranila a kľúč od uzdravenia vzťahu dá len tým, čo o to naozaj stoja a sú ochotní preto niečo urobiť.

Áno, dnes je akosi menej ľudí ochotných urobiť niečo viac pre svoj vzťah. Niekto to dáva za vinu rýchlej dobe.

Môže to byť spôsobené aj tým. Mnohí sa musia obracať, aby sa uživili. Veľa ľudí je príliš zahltených prácou, vykonáva aj viacero zamestnaní. Nie som veru žiadnou výnimkou. Podnikám v oblasti umenia. Okrem toho, že robím vlastnú tvorbu, spievam na rôznych podujatiach, vediem aj súkromné hodiny spevu a hlasový workshop Otvor svoj hlas. Je však na každom z nás, aby sme si napriek tomu všetkému dokázali nájsť rovnováhu. Venovali sa aj sebe, svojej rodine, našim vzťahom a nezabúdali na to, že vzťahy sú o vzájomnej úcte, tolerancii, komunikácii a vzájomnom obohacovaní sa. Nie o komandovaní, vyčítaní a očakávaniach.

Anka Repková – Vyznanie

Viem o vás, že ste aj vášnivou čitateľkou. Hovorí sa, že dobrá kniha môže zmeniť život. Máte takúto skúsenosť?

Knižky ma priťahovali už od útleho detstva. Chodila som za rodičmi a pýtala som sa ich, aké je toto písmenko, aké toto, až som sa takýmto spôsobom naučila čítať ešte pred nástupom do školy. Môj otec Marian Repka bol spisovateľ. Venoval sa ezoterickej literatúre. Aj jeho otec písal. Možno aj po nich som zdedila vášeň k čítaniu a k písaniu. Čo sa týka kníh, ktoré ovplyvnili môj život, bolo ich viac. Určite medzi tie prelomové patria Rozhovory s Bohom od Walscha, ktoré mi dali odpovede na mnohé životné otázky a pomohli mi prekonať aj odchod môjho otca, keď som mala 14 rokov. Ďalej ma jednoznačne ovplyvnili Štyri dohody od Ruiza, Sila prítomného okamihu od Tollea a mnoho ďalších. Nádherné je, že sa v istom momente dostanem vždy k tej knihe, ktorú práve potrebujem. Teraz som dočítala knižku Je možné žiť 150 rokov? od Tombaka. Veľmi sa zaujímam o zdravý životný štýl, zmýšľanie a stravovanie. V tejto knihe som sa veľa dozvedela a začala som hneď aj niektoré odporúčania praktizovať.

Čo napriklad?

Striedavé sprchy, cesnakovú tinktúru, vápnik z vajíčkových škrupín, štruktúrovanú vodu, nepijem hneď po jedle atď. Je toho dosť a plánujem otestovať aj ďalšie veci.

Ste našou blogerkou, píšete o hlase a spievaní. Nezostali ste teda len pritom, že by ste poslucháčom sprostredkovávali hudbu vďaka vášmu hlasu, ale odovzdávate svoje skúsenosti a znalosti aj ďalej. Pôsobíte ako hlasová koučka. Priblížte nám trochu túto prácu.

Na hodinách spevu aj na workshopoch sa stretávam s tým, že väčšina ľudí nesprávne dýcha. Preto je to aj to prvé, na čom spoločne pracujeme. Keď sa narodí nový človiečik, dýcha prirodzene do bruška, do bránice. Časom na to akosi zabudneme a náš nádych sa presunie vyššie do hrudníka, čo vedie k nedostatočnému prekysličeniu organizmu, negatívne to ovplyvňuje trávenie a v neposlednom rade to má vplyv aj na našu psychiku. Bráničné dýchanie pozitívne ovplyvňuje vnútorné orgány v brušnej dutine, masíruje srdce, okysličuje bunky a upokojuje, čo vedie k predĺženiu a skvalitneniu života.

Niektorí ľudia o sebe hovoria, že nevedia spievať alebo že radšej spievajú len, keď ich nikto nepočuje. Je to skutočne tak, že sú takí, ktorí sa nedokážu naučiť spievať alebo je to len predsudok?

Okrem hudobno-dramatického odboru a sociálnej antropológie som vyštudovala aj liečebnú pedagogiku. Počas tohto štúdia som si osvojila jeden dôležitý postoj a to, že šancu treba dať každému. Ja ešte dodávam, že tomu, kto o ňu stojí. Vyhľadávajú ma ľudia s rôznou schopnosťou spievať. Niektorí sú veľmi nadaní, iní menej. Ak má však človek veľkú túžbu a motiváciu, dá sa prekonať, s nadsádzkou povedané, aj hudobný hluch. Naozaj veľa sa dá naučiť. Počas mojej praxe sa mi ešte nestalo, že by sa niekto nenaučil spievať. Hlasivky a sluch treba používať a pracovať na ich rozvoji. Zároveň si uvedomujem, že každý z nás potrebuje povzbudenie a podporu. Toto všetko mojim študentom poskytujem. Mnohí z nich od svojho rodiča, kamaráta či učiteľa v škole počuli, že nemajú pekný hlas alebo spievajú falošne. Bohužiaľ tomu, veľa ľudí uverí a zablokuje sa. Ja potom krôčik po krôčiku študentovi pomáham tieto bloky odstrániť a uzdraviť jeho sebavedomie, prijať svoj hlas a spriateliť sa s ním.

Čo pre vás znamená spev?

Spievanie je veľmi intímna záležitosť. Očisťuje ma, ozdravuje moju dušu, myseľ aj telo. Mnoho krát sa mi už stalo, že som bola unavená alebo ma niečo bolelo, ale ako náhle som vyšla na pódium a začala som spievať, na všetko som zabudla. Keď spievam, žijem v prítomnom okamihu. Dávam zo seba maximum. Som šťastná, že robím to, čo ma baví a napĺňa. Spievanie má obrovskú silu.

Anka Repkova, Foto: Jaroslav Repta

Vráťme sa ešte k vášmu spievaniu na krste knižky Pilakalajoga. To, že ste sa ho takto aktívne zúčastnili nebolo žiadnou náhodou. Autorkou cvičebnej metódy PILAKALAJOGA je vaša mama Anna Repková a postarali ste sa aj o ukážku cvikov v knihe.

Áno, je to tak. Som na mamu veľmi hrdá, že vytvorila takúto metódu a že jej po rokoch praxe vyšla aj takáto knižka s jednoduchým návodom, ktorý si môže ktokoľvek zacvičiť aj doma. Sama jej tréningy navštevujem a z času na čas za ňu aj zaskočím, keď potrebuje a môj čas mi to dovolí. Mne toto cvičenie veľmi pomohlo, keď som bola po úraze a trpela silnými bolesťami chrbta. Sama na sebe som si odskúšala, akým výborným rehabilitačným cvičením je vlastne Pilakalajoga.

Knižka sa na Slovensku stretla s výbornou odozvou, v tejto chvíli už je na českom trhu dostupný aj jej preklad.

Tak to ma veľmi teší. Želám všetkým, čo sa k nej dostanú, aby im pomohla k lepšiemu zdraviu.

Aké máte ďalšie plány? Môžeme Vás niekde vidieť?

Momentálne pripravujem môj narodeninový koncert, na ktorom chcem zároveň pokrstiť aj aktuálny singel Vyznanie. Veľmi sa na tento koncert teším, pretože ma budú sprevádzať klavírista a sláčikové kvarteto, čo bude pre mňa nová skúsenosť. Naživo som ešte s takýmto zložením nevystupovala. Zároveň to bude aj malá ochutnávka z môjho nového projektu, ktorý pripravujem. Srdečne teda pozývam všetkých 25.11. o 20:30 do bratislavského TeleCafe na Medenej 2. Krstným otcom singlu bude herec Ján Jackuliak, s ktorým som v Divadle Nová scéna účinkovala v muzikály Vlasy.

Viac info na www.ankarepkova.skwww.hudbanaevent.sk

Anka Repková sa narodila 17. novembra v Bratislave. Svoju profesionálnu kariéru odštartovala ešte pred nástupom na Štátne konzervatórium. Na doskách Slovenského národného divadla si v činohre Liliom zahrala po boku Janka Kronera a Diany Mórovej. Nasledovala rola v TV rozprávke Pani Zima. Svoje spevácke, herecké a tanečné schopnosti spojila v muzikáloch VlasyRebelové a Rocky Horror Show. Ako sólistka Big Bandu Gustáva Broma svojim spevom zaujala aj na Markíze v TV show Let´s Dance a Bailando. Na konte má album Áno, už to viem…, single Znova chcemV bublinkách a najnovší počin Vyznanie, ktorý je predzvesťou jej nového projektu Lutea. Zahrala si aj v populárnom seriáli Panelák. Spolupracovala s českým spevákom Daliborom Jandom a s klavírnym virtuózom Richardom Rikkonom. Okrem spevu a herectva sa tiež venuje moderovaniu a hlasovému koučingu. Vedie hlasový workshop Otvor svoj hlas a súkromné hodiny spevu.


Súvisiace články:


Tip na knihu:

Anna Repková – Pilakalajoga

Chcete mať zdravé, pevné a pekné telo? Je tu nová, jednoduchá metóda cvičenia a relaxácie, ktorá v sebe spája prvky pilatesu, kalanetiky a jogy. Príručka obsahuje 20-minútový nenáročný program. Ak ho budete cvičiť aspoň štyrikrát do týždňa (a budete sa zdravo stravovať a primerane pohybovať), prinesie vám pozitívne zmeny: pekne sa vám vyformuje postava, zlepší sa vám držanie tela a celkový vzhľad, prehĺbi sa dýchanie, zlepší sa metabolizmus, zdravie, vitalita, telesná aj duševná kondícia. Dlhoročná prax ukázala, že pilakalajoga vyhovuje všetkým vekovým skupinám, ženám aj mužom a prináša pozitívne výsledky všetkým bez rozdielu.

Pôvodná cena: 6.90 EUR, Naša cena: 5.87 EUR, Zľava: 15.00%


SONY DSC

Anky Repkové cvičia Pilakalajogu, Foto: Jaroslav Pavliga


(Prečítané 1 118 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.