google27eaa3905ca3fee3.html

Banisteriopsis caapi, liana z amazonských pralesov, z ktorej sa pripravuje psychoaktívny odvar Ayahuasca

Legendami opradená liana si ma privolala vďaka priateľovi Riškovi, ktorý mi jeden deň tajomne zašepkal do uška, že bol na ayahuasce. Obrad sa konal v noci, uprostred lesa a každý mal so sebou svoj „kýblik“. Naivne som sa spýtala, čo je ayahuasca a načo kýblik. Je to liana pravdy, ale nemôže ju pripraviť hocikto. Hlupáci si ju kupujú cez internet a ani netušia, ako sa oberajú o vhľad. Ja som poprosila kamaráta, aby mi povedal, čo mu dala a on na to, že mu úplne zmenila život. Zažiarili mi oči a vedela som, že ju potrebujem, zdalo sa mi, že už dlho stojím na jednom mieste, potrebujem pohyb. Ďalší priatelia mali ten istý pocit a tak sme sa v trojke vydali do jurtičky na šamanský rituál. Keď som držala v ruke nápoj a púšťala som ho dolu hrdlom, mala som posvätný pocit „Déjà vu“. Vedela som presne, že boli časy, kedy som toto už robila. Chýbal mi k tomu tabak, čistý, rozpustený vo vode, ktorý sa šňupe. Vypýtala som si a bolo jasné, že som si spomenula. Bol tam k dispozícii ako súčasť rituálu v Ekvádore, kde šaman Honzík a šamanka Zuzička teraz žijú.. Podľa pokynov som si ľahla, nie do jurty, ale pod hviezdnaté nebo, lebo aj to bola súčasť mojej spomienky a čakala som na účinok dobre namiešaného nápoja s karamelovo orieškovou chuťou. A potom to prišlo. Bolo to svetlo darované zo sveta zlatej energie. Prales, studňa, tunel nevedomia otvorili svoju oponu a vpustili ma na skusy do svojej reality, tam kam sa môže chodiť iba po tme, v sprievode tajomného mesiaca. Každou novou inkarnáciou, ktorá sa mi zjavovala, som sa poznávala hlbšie. A stále bližšie a samozrejmejšie mi boli svety a bytosti, ktoré, už po chvíli neboli obrazmi, ale súčasťou môjho pobytu u nich. Čierny panter mi s úctou hľadel do očí a usurský tiger sa nechal hladkať ako mačiatko. Do toho lietali neónové modré hviezdice, blikalo moje svetelné telo, s ktorým som mohla ľubovoľne pohybovať. Vidieť neviditeľné je neskutočný zážitok.

Zážitok z ayahuasky však nie je o halucináciách. Je to droga majster, liečiteľ, sprievodca, otvárač skrytých zákutí duše. Jej pôsobenie sa nekončí s ukončením rituálu. Ak si ju raz pustil do svojho, duše, ducha už ťa nikdy neopustí. Prešli už takmer dva mesiace a ja stále cítim jej blahodarné účinky. Zostáva pri mne a pomáha. Ona je kráľovnou, ona si ťa povolá a ona určí koľko ti daruje . Je to ako vo vzťahu muža so ženou. Žena dáva mužovi pocit, že ju získal, dobyl, ulovil. V skutočnosti je to ona, kto sa rozhodne komu dopraje svoju priazeň. Tak vzniká láska a a ja a moji priatelia sme so cťou prijali priazeň tejto úžasnej liečiteľky z amazonského pralesa. Ayahuascu musíte milovať, ak si idete s ňou iba užiť zanechá vo vás rovnaké prázdno ako sex s prostitútkou. Ona vzbudzuje túžbu poznať, prehlbovať zážitok, oddať sa na celý život. Ale na to musíte byť pripravení, rovnako ako treba byť pripravení na lásku. Akt zdieľania znásobí aj sila a mágia šamana. Bolo úžasné, keď som sa prepletala cintorínom plným lebiek mojich predkov, keď do toho zaznel Zuzankin nádherný spev. Aj hviezdy sa pohli od toho zážitku. Láskavo ma pohladkala, priložila polienko k ohňu a opäť ma odovzdala cez tichú melódiu iným svetom. Bola som na chvíľu kúskom neba, súčasne minulosťou, prítomnosťou aj budúcnosťou. Vedela som, že vo vesmíre nie sme sami a tešila som sa, že všetko bude pokračovať…

Erika Vincoureková

Ayahuasca – z kečuánštiny – aja´waska, “liana duše”


Súvisiace články:


Tip na knihu:

James Endredy – Šamanismus pro začátečníky – Autor, ktorý dlhé roky zbieral skúsenosti u šamanov a získal viacero zasvätení, pútavo a kultivovane rozpráva na témy: čo vlastne šamanizmus je, aký je šamanistický pohľad na svet, ako sa človek stáva šamanom, šamanistická iniciácia, duchovia, psychoaktívne látky, šamanove nástroje a rituály, liečenie, veštenie… Varuje aj pred nebezpečnými či pochybnými záležitosťami, ktoré sa často tvária ako šamanistické, a zaujímavý je aj zoznam šamanistických kmeňov celého sveta v závere knihy.

Ukážka: Ačkoliv některé šamanské kultury (například nepálští Magarové či sibiřští Eskymáci kmene Goldů) používají během svých obřadů živý strom, je strom světa jednoduše jen symbolem středu světa uprostřed kvantové pěny, což znamená, že ve středu světa se nachází každý strom, každé místo i každý člověk. Pokud budeme po tomto stromu lézt nahoru či dolů nebo se budeme jen houpat na jeho větvích, náš život se navždy změní, neboť prolomíme kletbu společné dohody o jediné realitě a naše vědomí se rozšíří do kosmické pěny. Prožijeme pak jednotu vědomí, hmoty, času i prostoru a vzájemnou propojenost veškerého života. A právě toto je věčná cesta šamana.

Pôvodná cena: 8.30 EUR, Naša cena: 7.47 EUR, Zľava: 10.00 %


(Prečítané 12 470 krát, 1 dnes)
 

7 Responses to Vďaka ti Ayahuasca

 1. Anonym píše:

  Ahoj, o ayahuasce som sa dozvedel vcera a chcem sa touto cestou opytat, ci je mozne poskytnut nejake doporucenie, kontak ci nieco podobne na samana/ku. Takisto ma zaujal aj clanok Filipinske liecenie. Dakujem…zelam pekny den.
  Martin

 2. poburilo ma píše:

  ze iba hlupaci to kupuju na internete.a ti tvoji chytraci si to boli natrhat v Amazonii?viem,co ayahuayska je ale takto sa vyjadrovat po jej zazitku-to ma trochu zaskocilo

 3. Erika Vincoureková píše:

  Je dosť ťažké odpovedať človeku, ktorý píše – tí tvoji hlupáci…, je zjavné, že úcta k ľuďom, alebo základy správania mu chýbajú, to znamená, že v srdci má dosť prázdno. To je konštatovanie, a nie odsúdenie. Napriek tomu len malá poznámka. Áno, tú rastlinku si vypestovali, kvôli nej žijú v pralese, bez pohodlia „moderného života“, s láskou sa s ňou rozprávajú a pripravujú ju podľa zásad rituálov a pravekých tradícií. Teda s absolútnou úctou ku všetkému stvorenému.
  Veľa lásky a úcty do života želá E.

 4. prosim ta píše:

  Zdarvim chcel by som vyskušať ayahuascu a len tak vylet do Amazonii si nemozem dovoliť a kedže nemam takych kamaratov ako ty tak jedine mozne riesenie vidim kupiť si to a vypestovať doma..tak neviem prečo tu uražas ludi ktory napriklad ziju niekde v europe alebo inych častiach sveta a nemaju moznost odcestovat za šamanmi do Amazonii a tiez by to chceli vyškuskať.
  viem ze to ma svoju tradiciu tam v amazonii ale radšej si to sam vypestuj a skusim to ako keby som si to nidy nemal dať

 5. skrec píše:

  možes si ju vypestovat aj tu na slovensku, ale ayahuasca bez šamana je ako auto bez vodiča..skus hriby 🙂

 6. Gabriel píše:

  Dobrý den mam taku zvlastnu chorobu z nazvom alopecia vypadalo mi obočie mihalnice a dost mi zacali riednut vlasy dokazala by mi tato aya huasca pomoct? skušal som už všeličo kadejaké pripravky žial nič nepomaha dakujem za odpoved prajem pekný den s pozdravom Gabriel