google27eaa3905ca3fee3.html

Jedným z druhov jogy, ktorý je u nás takmer neznámy, je kundalini joga. Ak vás na prvý pohľad neodradia cvičitelia odetí v bielej farbe s bielymi pokrývkami na hlave alebo neobvyklé pohyby a spev mantier, máte šancu precítiť nezvyčajný príliv energie. To aspoň sľubujú prívrženci tohto vraj najpôvodnejšieho druhu jogy.

Ako sa kundalini joga dostala na západ

Kundalini joga je neodlučiteľne spojená s guruom známym pod menom Yogi Bhajan. Tento vzdelaný sikh (sikhizmus – jedno z indických náboženstiev) sa už vo veku 16 rokov stal majstrom kundalini jogy. V roku 1968 emigroval do Kanady. Pomerne rýchlo tam vybudoval viacero jogových centier a dostal sa do pozornosti médií. V tom istom roku šiel navštíviť priateľa do Los Angeles a už tam aj zostal. Kalifornia v roku 1968, deti kvetov, atmosféra slobody a lásky, ľudia prahnúci po všetkom novom a duchovnom z východu. Viete si predstaviť lepší čas na získavanie verných nasledovníkov? Yogi Bhajan sa skrátka ocitol v správnom čase na správnom mieste. Tak sa začala jeho “kariéra” gurua. Za pozornosť tiež stojí, že jeho život vzbudzoval kontroverzie, ktoré kvôli značnému dedičstvu neutíchli ani po jeho smrti v roku 2004. 

V čom je kundalini joga iná

Hoci takmer všetky druhy jogy hovoria o spojení medzi telom a dušou, o prúdení energie a o očiste na všetkých úrovniach, v kundalini joge sú tieto prvky ešte výraznejšie. Hlavným cieľom kundalini jogy je prebudiť plný potenciál vedomia v jednotlivcovi. Preto je tiež známa pod názvom Joga vedomia. To sa dosiahne tým, že sa uvoľní a usmerní prúd energie, ktorá preteká energetickými centrami pozdĺž chrbtice. V praxi to znamená, že sa vykonávajú špeciálne cvičenia (krije), dýchacie techniky, meditácie a spievajú sa mantry. Kundalini joga pritom vôbec nemusí byť extra fyzicky náročná. Zvládnu ju teda bez problémov aj začiatočníci alebo menej zdatní ľudia.

V čom vám môže kundalini joga pomôcť

Učitelia a priaznivci kundalini jogy spomínajú viacero pozitívnych efektov. Na fyzickej úrovni sa prejavia celkovým zvýšením sily, flexibility alebo napr. aj zlepšením trávenia a imunity. Keďže kundalini energia prúdi pozdĺž chrbtice, cvičenia sú zamerané predovšetkým na túto časť tela. Ešte výraznejšie by mali byť účinky na psychiku, ktoré sa prejavia takmer okamžite. Prichádza pocit šťastia, lásky k sebe aj k iným, vyrovnanosť. Pri pravidelnom cvičení, ktoré si vyžaduje každý druh jogy, môžete potom pocítiť účinky i na duchovnej úrovni v podobe spojenia s vesmírnym vedomím.

Nie každému musí vyhovovať

Pre objektívnosť treba dodať, že tento štýl jogy nenadchne každého. Niektoré výčitky sa týkajú komercie, ktorá je s ňou spojená. Yogi Bhajan totiž svojich žiakov otvorene povzbudzoval k podnikaniu a sám im bol pritom poradcom. Okolo kundalini jogy sa tiež vytvorila silná komunita prívržencov, preto ju niektorí označujú až za kult. Prispieva k tomu už aj spomínaný biely odev odporúčaný pri cvičení (biela je tradične farbou meditácie) alebo turbany, ktoré nosia niektorí cvičitelia. Či ide o skutočnosť alebo len o predsudky a nedôveru voči niečomu inému a nezvyčajnému, to si nedovoľujeme objektívne posúdiť.

Viac tu: http://www.cvicte.sk/


Tip na knihu:

Gita Suini – Jóga a tajemství dlouhověkosti –  Príručka predstavuje jogové pozície zvané ásany (názorne ilustrované), rozdelené na súbory pre začiatočníkov a pokročilých. Okrem toho uvádza aj dve varianty rozcvičky a cvičenie špeciálne vhodné pre ženy. Cvičenie ásan síce nedokáže vrátiť čas a priniesť ľuďom stratenú mladosť, ale dokáže starnutie aspoň trochu zastaviť a spomaliť.

Úryvok: Místo aby se člověk zahleděl do svého nitra a uvědomil si, jaké bohatství mu nabízejí zkušenosti získané během uplynulých let (moudrost, laskavost, pochopení a soucit), často propadne panice a začne žít v neustálém stresu kvůli vnějším změnám, ke kterým v jeho organismu dochází. Ve skutečnosti je však mládí pouze jednou z etap lidského života a touto etapou život zdaleka nekončí. Tím spíš, že procesu stárnutí podléhá všechno na světě. Musíme si uvědomit (a hlavně vnitřně přijmout), že stárnout je přirozené, že taková je prostě příroda. Samozřejmě že z této skutečnosti nemusíme být právě nadšení, ale nemá smysl se jí jakýmkoli způsobem bránit. Vůbec nejsmutnější je vidět ženy středního věku, které se snaží vypadat jako děvčata v pubertě. Pro nás ženy je velmi důležité to, abychom si svou odvěkou touhy být přitažlivé nepletly s urputným bojem proti tomu, aby v našem organismu docházelo ke změnám. Jóga pomáhá k tomu, abychom přijali sami sebe takové, jací jsme, vyrovnali se s nepříjemnými pocity a vrátili svému nitru harmonii a svému tělu zdraví. Je to duchovní nauka seberozvíjení a seberealizace, která člověku pomáhá pochopit, jak může rozvíjet své vnitřní předpoklady pro bohatý a mnohostranný život.

Pôvodná cena: 8.60 EUR, Naša cena: 6.88 EUR, Zľava: 20.00 %Súvisiace články:


(Prečítané 5 454 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.