Ako dosiahnuť pokoj mysle?
Každému z nás niekedy napadnú myšlienky typu ako dosiahnuť pokoj mysle i osobnú rovnováhu, aký je zmysel života, a akú úlohu v ňom hráme my. Ako na tieto otázky odpovedá joga?
Joga má rozsiahly a ucelený systém cvičení, ktoré vedú k jednému cieľu. Niekto tento cieľ nazýva hľadanie svojho stredu, niekto objavenie svojej podstaty, vedomia vlastného JA a stotožnenie sa s ním – opisy sú rôzne. Ide však o jedno – pracovať s našim vedomím a dospieť k poznaniu o sebe samom.
Toto poznávanie je však možné realizovať iba cez ukľudnenú myseľ – čitta vrtti nirodha – teda stav, keď došlo k vyhasnutiu pohybov mysle. A keďže jogová filozofia má mystický základ v hinduizme, ktoré pracuje s konceptom reinkarnácie, jogín vykladá tento stav ako oslobodenie sa z kolobehov znovuzrodení – teda samádhi.
Prozaicky povedané joga je hľadanie šťastia, pravdy, a objavenie zmyslu nášho života. Človek vtedy sedí v úplnom pokoji bez akýchkoľvek myšlienok a vnútorne sa cíti šťastný, uvoľnený a odovzdaný momentálnemu okamihu. Myšlienky tento stav často spontánne narušia, no i tieto záblesky jasu v temnom tuneli rozháranej mysle znamenajú mnoho.
Na ceste objavovania svojho JA pomocou techník jogy môžeme prichádzať na to, že nie všetko, čo je v našom vnútri, je krásne. Môžeme o sebe zistiť i nemilé skutočnosti – to už je sila poznania. Tieto nelichotivé zistenia sú spravidla výsledkom práce nášho ega, ktoré je zmesou všetkého možného – našich túžob, prianí, i spomienok. Ego je tvorené troma psychickými zložkami, kvalitami prírody – tzv. gunami. Sú to akési motivačné faktory pravdy, ktoré pôsobia na nás a naše ego v rôznej miere a ovplyvňujú to, ako sa cítime, ako konáme, na čo myslíme, po čom túžime, dokonca i ako sa obliekame.
Tri hybné sily vesmíru i nášho ega
Celý vesmír, i ľudia sú kombináciou týchto troch zložiek v rôznom pomere. Guny sú tri – RADŽAS, TAMAS a SATTVA. Radžas sa prejavuje túžbami, chcením, dynamikou. Je to princíp neustáleho hľadania niečoho lepšieho – a to najmä extrovertnou formou, teda hľadanie šťastia vonku. My všetci sme ovládaní radžasom, pretože myšlienky rušia kľud našej mysle. Pokoj mysle je zas sattvický – sattva znamená jas, kľud, pokoj, rovnováha. A do tretice tu máme tamas, ktorý označuje statickosť, lenivosť, ťažkopádnosť. Spolu s radžasom prestavuje brzdu nášho vývoja i poznania vlastnej podstaty.
Sattva je bezmyšlienkový stav mysle. Preto ak prežívame sattvický stav mysle, znamená to, že môžeme zažiť pravé JA, keď na nás nepôsobia ostatné dve zložky nášho ega – teda sa nám podarilo utlmiť negatívny vplyv radžasu i tamasu. Príkladmi sattvického vplyvu sú jasná, pokojná, chápajúca myseľ a kľudné, sebaisté, trpezlivé, pravdivé konanie. A to nám môže sprostredkovať iba vyššia časť našej mysle – tzv. buddhi , ktoré nám pomáha prísť i na to, ako naplniť zmysel nášho života.
Ako dosiahnuť pokoj mysle
Stav vnútorného pokoja a objavenia svojho stredu môžeme dosiahnuť harmonizáciou všetkých troch gún tak, aby sattva bola najdominantnejšia. Tento stav niekto vníma ako rozpúšťanie pôsobenia ega, niekto ako zastavenie pohybov mysle, ktorá je egom ovládaná. Akýkoľvek typ výkladu si zvolíme, jedno je jasné. Dosiahnuť sattvický stav mysle vôbec nie je ľahké, pretože naše ego prifarbené radžasom i tamasom nám kladie mnoho prekážok. Podsúva nám myšlienky typu: „Ešte potrebujem dosiahnuť xyz a budem spokojný. Nedokážem to. Nič nestíham. Viac nezvládnem. Je mi jedno, čo bude.“
A tu sa dostávame k tomu, čo je prekážkou na ceste jogy, teda kľudu našej mysle.
Je to najmä RADŽAS, ktorý predstavuje túžbu po majetku, sebauplatnení, i pôžitkoch. Aj keď aj vplyv tamasu je značný, je to práve radžas, ktorý ovláda dnešný svet – agresívne náboženstvá, márnivý spôsob života, prebytok, vyzývavé obliekanie… Konáme teda správne, ako chceme utlmiť radžas, aby sme dosiahli pokoj mysle?
Nie. Vhodnejšie je nechať ho prejaviť sa sattvickým spôsobom, teda HARMONIZOVAŤ ho. Radžas ako hybná sila je dôležitá pre pokrok ľudstva i náš vlastný vývoj, bez neho by sme ostali zacyklení bez možnosti pohnúť sa ďalej. Tamas je prekážkou, ktorú radžas ako hybná sila môže odstrániť. Mal by sa ale prejavovať v pokojnej, miernej forme, a nie dychtivým chcením a neustálym súťažením.
Cesta k osobnej rovnováhe a pokojnej mysli je teda cesta harmonizovania radžasu, tamasu i posilnenia sattvy. Pritom sattvické môže byť nielen myslenie a konanie, ale aj strava, ktorú jeme a miesta, ktoré navštevujeme. Nemá význam tu rozoberať princípy sattvickej (t.j. vegetariánskej) stravy, to je iný príbeh. Dôležité je vedieť, že existujú cvičenia, ktorými je možné čistý a pokojný stav mysle dosiahnuť. Patria sem tieto:
- SEBAPOZOROVANIE – začať by sme mali trénovaním úlohy pozorovateľa pri všetkom, čo robíme. Jednak pozorujeme odozvy v našom tele počas cvičenia jogy, jednak môžeme pozorovať pocity počas bežných činností dňa – čo robíme, na čo myslíme, čo hovoríme. Pri tomto pozorovaní sa snažíme NEHODNOTIŤ, iba nezaujato pozorovať. Pokračovať by sme mali pozorovaním vplyvov gún na sebe. V rámci tohto pozorovania sa snažíme
rozlíšiť, aký vplyv majú na nás jednotlivé hybné sily – aký pocit v nás vyvolávajú a pozorovať tento pocit. Pozorovať a nehodnotiť znamená naučiť
udržovať si odstup od myšlienok, aby sa do mysle vošla predstava pozorovania. Ak myšlienky IBA pozorujeme a nestotožňujeme sa s nimi, utlmujeme radžas vo svojej dynamickej podstate a vedieme ho k sattvickému stavu. - SEBAUVEDOMENIE – zvýšenie sebauvedomenia si je dôležitým krokom cesty odpútania sa od ega. Je blízko sebapozorovania, avšak nepozorujeme seba samých v prítomnosti, ale retrospektívne si vybavujeme minulé udalosti – snažíme sa uvedomiť si svoje pocity v priebehu dňa, ktorý práve skončil. Týmto cvičením jednak posilňujeme pamäťové mechanizmy, a jednak sa učíme rozumieť sami sebe.
- MEDITÁCIA – Podstata meditácie spočíva v postupnom upokojení a utíšení mysle a dosiahnutí takého stavu, kde presiahneme „premýšľajúcu“ myseľ a ocitneme sa v stave hlbokej relaxácie a uvedomenia. Existuje mnoho typov a foriem meditácií (meditácia na dych, zvuk, časť tela, mantru, nejaký duchovný objekt, božstvo atď.). Počas nej sa snažíme kultivovať schopnosť mysle nevšímať si mentálne procesy, a taktiež spracovať obsah podvedomia. Meditácia je na samom konci osemdielnej cesty jogy podľa Patandžaliho (prvého kodifikátora jogy), a vedie nás priamo k bezmyšlienkovému stavu.
- MANTRA JOGA – veľmi dobrým pomocným cvičením môže byť recitovanie mantier. Mantry sú špecifickým typom zvukovej vibrácie, ktoré rytmickým opakovaním ľahko pútajú pozornosť, a majú silný účinok na našu psychiku. Mantier je mnoho, a každá má nejaký účinok. Zaujímavými mantrami sú napríklad tie, ktoré sa buď vzťahujú k božstvám reprezentujúcim kvality, ktoré chceme dosiahnuť, alebo majú čistiaci účinok na našu myseľ. Je potreba sa vyhnúť mechanickému opakovaniu mantier, a recitovať ich dostatočne dlho (niekoľko desiatok minút denne v rámci niekoľkých
týždňov).
K tomu, aby sme mohli reálne zažiť pocit kľudu, spomalenia a zaznamenať akúsi vnútornú premenu (stať sa citlivejšími, vnímavejšími, vyrovnanejšími), je potreba mnoho cvičiť a neúnavne na sebe pracovať. Je to cesta sebadisciplíny i sebazaprenia radžastického ega, i prekonania lenivosti tamasu. Ak sa nám však podarí objaviť a osvojiť si sattvický stav bytia natoľko, že to nebudú iba záblesky vnútorného pokoja a ticha počas chvíľ meditácie, ale bude to stav nám vlastný, bude naše konanie sprevádzať správne vnímanie a ostré rozlišovanie. A už žiadne otázky alebo odpovede nebudú pre nás problém.
—
Viac tu: Úvaha o samádhi – zmysel života a kľúč k úspechu – Joga pre zdravie

Pokojná myseľ je čistý stav nášho vedomia
Tip na zaujímavú a poučnú knihu:
Lucy Edge – Jóga v Indii – Vtipné rozprávanie modernej mladej ženy, ktorá sa vydá do Indie študovať jogu. Skúša kráčať exotickou duchovnou cestou, ale pritom túži po partnerovi a normálnom šťastnom živote. Na tejto knihe je zaujímavé spojenie odľahčeného, humorného prístupu a zároveň reálneho popisu rôznych duchovných škôl a ich myšlienok.
Úryvok: Ášram byl velice rušný. Žáci v bílém, s bílými tvářemi a ostříhanými vlasy pospíchali kolem. Malí chlapci v nezvyklých oblecích stáli strnule, jejich sestřičky s očima obmalovanýma uhlem a zlatými kruhy v uších skrývaly zářivé nylonové šaty v záhybech svátečního sárí matky. Amma byla všude. Její kulatá usměvavá tvář dítěte zářila z nesčetných fotografií, přívěsků na klíče a nahrávek ve stáncích se suvenýry – nevypadala na svých padesát; v dárkovém obchodě byla k dostání „vaše vlastní mantra“ a štítky s nápisem „Buď nevinný“. Byla tu i místnost, kde prodávali panenky Ammy, které vyráběli obyvatelé ášramu. Ať už byla ztvárněna jakkoli, vždycky vypadala jako ukázka dokonalého zdraví a mladistvé vitality; zářily jí oči, vlasy i pleť, široký úsměv odhaloval řady hollywoodsky dokonalých zubů. Když jsme se vrátily dolů, potkaly jsme Charlieho. Objetí proběhlo rychle – ve frontě bylo jen pár lidí. Charliemu se objetí líbilo, ale říkal, že nezaznamenal rozdíl proti objetí někoho na ulici. „A? Stalo se pak něco?“ „Ještě mi zašeptala něco do ucha – znělo to jako ‚trak, trak, trak’ – a měl jsem pocit tepla, a to bylo všechno.“ Byly jsme zklamané.
Pôvodná cena: 12.20 EUR, Naša cena: 9.76 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 2.44 EUR
Súvisiace články:
Nájdete nás aj na facebooku:
Zaujímavá informácia pre čitateľov:
„Affinity proces“ je dôležitý nástroj, ktorý sa používa v práci Paula Ferriniho, aby ľuďom pomohol vyjadrovať sa zodpovedným a súcitným spôsobom. Ak by ste mali záujem vyskúšať si tento proces nezáväzne a zadarmo (buď osobne, alebo aj telefonicky), kontakt:
Libor Modrovský, liboreg@gmail.comPrihlásiť/Odhlásiť sa
O autorovi:
Joga pre zdravie je denne aktualizovaný informačný portál o joge. Všetko, čo potrebujete vedieť o joge na jednom mieste - meditačné, relaxačné a dychové techniky, praktické tipy pre cvičenie, terapeutické prínosy, videá, rozhovory so zaujímavými ľuďmi i fórum...
Volám sa Denisa Veselská a som lektorom jogy II. stupňa v ČR a SR, certifikovanou Českým svazem jogy a Slovenskou asociáciou jogy, členom Európskej únie jogy.Kategórie