google27eaa3905ca3fee3.html

Dýchanie je život. Je to základ. Prána je životná energia a ak stagnuje, dochádza k nerovnováhe. Pomocou dýchacích cvičení si človek dokáže vyliečiť niektoré nežiadúce stavy, ako je horúčka, bolenie hlavy….

Prinášam vám niektoré z nich. Sama som ich úspešne vyskúšala (niektoré). Fungujú. Bohužiaľ, človek veľmi často siaha po liekoch a utlmuje bolesť namiesto toho, aby skúmal prečo došlo k nerovnováhe a odstránil pravú príčinu. Ale ak už dôjde k nerovnováhe a tá sa prejaví bolesťou, a my sme už aj našli príčinu, ale bolesť stále pretrváva, sú tu praktiky swarajogy, ktoré vám prirodzeným spôsobom upravia energetický systém.
Pamätajte, človek dokáže zázraky, ale len 10 percent ľudstva hľadá spôsoby ako pomôcť sám sebe, ako duchovne rásť, ostatné percentá budú radšej trpieť a chorľavieť, pretože ak je niekto chorý, venujeme mu viac pozornosti ako obyčajne. Ľudia sú radi chorí, pretože im ostatní venujú viac citu, a tak sa ani nechcú vyliečiť a nehľadajú spôsoby ako vyzdravieť.

Viem, že ak sa niekto dostal k tomuto čítaniu, je to ten „vyvolený“ kto je schopný pracovať sám na sebe a prijať nové poznatky. Dôležité je spoznávať sám seba, spoznávať svoje telo. Ak vnímam svoje telo, vnímam a uvedomujem si ako dýcha.

Najskôr pridávam krátky rozpis ohľadom aktivity nosných dierok. Môžete si to samozrejme vyskúšať aj bez rozpisu. Keď sa ráno zobudíte, predtým ako vstanete, upchajte najskôr jednu dierku a potom druhú. Dierka, ktorou voľnejšie prúdi vzduch je aktívna.

Ľavá nosná dierka: pondelok, streda, štvrtok, piatok

Pravá nosná dierka: utorok, sobota , nedeľa

Ak ráno vstávame, vstávame tou nohou, ktorá zodpovedá danej nosnej dierke. Napríklad v pondelok vstávame ľavou nohou (to znamená, je to prvá noha, ktorá sa dotkne podlahy). Toto cvičenie je tiež vynikajúce na udržanie sa pri vedomí, keďže mnohí práve ráno robia automatické úkony pri ktorých viac spia ako bdejú.

Horúčka: Pri zvýšení telesnej teploty upcháme aktívnu nosnú dierku kúskom vaty, necháme ju upchatú dovtedy, kým sa zvýšená teplota nevráti do normálu. Pri horúčkach väčšinou dýchame pravou nosnou dierkou, ale pri horúčkach pri prechladnutí je to naopak. Stačí len upchať aktívnu nosnú dierku.

Tráviace ťažkosti (aj pri prejedení): Tráviace ťažkosti a bolesti žalúdka zmiznú vtedy, keď si navykneme jesť, keď dýchame pravou nosnou dierkou a v okamihu problémov pijeme vlažnú vodu. Aj popíjanie vlažnej vody, keď je aktívna ľavá nosná dierka je dobré na zlé trávenie. Ak niekto zle trávi, mal by po každom jedle ležať na ľavom boku. Aspoň 15 minút. Takže ako sa nám uľaví pri nesprávnom trávení:
1. Po jedle si ľahneme na chrbát a 8-krát sa nadýchneme a vydýchneme
2. Otočíme sa na pravý bok, upcháme pravú nosnú dierku a ľavou dýchame 16-krát
3. Otočíme sa na ľavý bok, upcháme ľavú nosnú dierku a dýchame 32-krát pravou nosnou dierkou. Potom už len relaxujeme, stále na ľavom boku, a dýchame pravou nosnou dierkou asi 15 min, ak si to môžeme dovoliť

Zápcha: Pokiaľ jeme v dobe, keď dýchame pravou nosnou dierkou a súčasne sa naučíme odpočívať v ľahu na boku, zbavíme sa zápchy. V dobe, keď dýchame ľavou nosnou dierkou by sme mali piť primerané množstvo tekutín. Okrem toho cvičíme aj iné cviky z pranájámy, a samozrejme dodržujeme správnu životosprávu (vláknina, obilniny, ovocie, zelenina…)

Stres: Pokiaľ nás trápi stres z ťažkej práce a fyzickej námahy, ľahneme si na 25 až 30 minút na pravý bok a dýchame len ľavou nosnou dierkou.. Predtým si ale treba umyť ruky, nohy a tvár a tiež vypláchnuť ústa. Po polhodinovom odpočinku vypiť teplé mlieko osladené medom.

Bolesti kĺbov: Opakovanú bolesť kĺbov odstránime striedaním aktivity nosných dierok. Po ukončení rannej hygieny si ľahneme na chrbát a zostaneme v tejto polohe 5 minút. Potom sa otočíme na pravý bok a dýchame 15 až 20 minút.

Bolesť hlavy: Najprv prestriedame nosné dierky.
1. Upcháme aktívnu nosnú dierku kúskom vaty do doby, kým bolesť hlavy ustúpi. Väčšinou to stačí k odstránení bolesti, ak nezaberá, je to preto, lebo bolesť súvisí s menštruáciou, alebo je spôsobená nerovnováhou telesných plynov.
2. Vyhľadáme si na tele krčné tepny, ktoré nahmatáme po oboch stranách takzvaného ohryzku. Stlačíme ich bruškami prstov.
3. Popoťahujeme nosom, až kým nevyvoláme kýchnutie
4. Ľahneme si na chrbát, zaviažeme si okolo bicepsov na oboch stranách rúk kus látky. Potom dýchame ľavou nosnou dierkou. Behom 10 až 12 minút bolesť povolí.

Astma: Hneď ako si všimneme prvé príznaky astmy, zistíme, ktorá nosná dierka je aktívna a upcháme ju, až kým príznaky nepominú. Ak zotrváme pri tejto metóde celý mesiac od prvého zistenia, astmu trvalo vyliečime. Tiež pomáha meditácia s čakrou anahata (srdcová štvrtá čakra).
Teším sa na vaše skúsenosti
Óm shanti Óm

J.D.

*

Autor: Jana Duziková

Zdroj: http://www.ddjogastudio.sk/

 

*

Tip našej redakcie na knihu:

Lucy Edge – Jóga v Indii – Vtipné rozprávanie modernej mladej ženy, ktorá sa vydá do Indie študovať jogu. Skúša kráčať exotickou duchovnou cestou, ale pritom túži po partnerovi a normálnom šťastnom živote. Na tejto knihe je zaujímavé spojenie odľahčeného, humorného prístupu a zároveň reálneho popisu rôznych duchovných škôl a ich myšlienok.

Úryvok: Ášram byl velice rušný. Žáci v bílém, s bílými tvářemi a ostříhanými vlasy pospíchali kolem. Malí chlapci v nezvyklých oblecích stáli strnule, jejich sestřičky s očima obmalovanýma uhlem a zlatými kruhy v uších skrývaly zářivé nylonové šaty v záhybech svátečního sárí matky. Amma byla všude. Její kulatá usměvavá tvář dítěte zářila z nesčetných fotografií, přívěsků na klíče a nahrávek ve stáncích se suvenýry – nevypadala na svých padesát; v dárkovém obchodě byla k dostání „vaše vlastní mantra“ a štítky s nápisem „Buď nevinný“. Byla tu i místnost, kde prodávali panenky Ammy, které vyráběli obyvatelé ášramu. Ať už byla ztvárněna jakkoli, vždycky vypadala jako ukázka dokonalého zdraví a mladistvé vitality; zářily jí oči, vlasy i pleť, široký úsměv odhaloval řady hollywoodsky dokonalých zubů. Když jsme se vrátily dolů, potkaly jsme Charlieho. Objetí proběhlo rychle – ve frontě bylo jen pár lidí. Charliemu se objetí líbilo, ale říkal, že nezaznamenal rozdíl proti objetí někoho na ulici. „A? Stalo se pak něco?“ „Ještě mi zašeptala něco do ucha – znělo to jako ‚trak, trak, trak’ – a měl jsem pocit tepla, a to bylo všechno.“ Byly jsme zklamané.

Pôvodná cena: 12.20 EUR, Naša cena: 9.76 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 2.44 EUR

*

Súvisiace články:

Môj 21-dňový pôst

Energie kundaliní: návrat ke kořenům

Ako na dýchanie

CESTA JOGY – Rozhovor s Bhagavan Ram z ášramu Mai Ram jogy vo Viljnuse

*

*

 

 

 

(Prečítané 2 941 krát, 1 dnes)

One Response to Liečenie pomocou dýchacích cvičení

  1. alergia píše:

    Veľmi dobrý článok, ďakujem. Zaujímalo by ma, či je možné tieto techniky aplikovať aj pri alergii na peľ, prach, a pod. Prajem krásny deň.