google27eaa3905ca3fee3.html

„ … pomáha nám aspoň na chvíľu vystúpiť z ohraničenia našej mysle a ega a prehĺbiť intímny vzťah ku svojmu vlastnému telu. Cvičenie navodzuje pocit fyzickej a psychickej pohody. Je to krásne uvoľnenie a uvedomenie si svojej telesnej podstavy bez hanby, bez posudzovania toho, čo máme na sebe,“ hovorí o nahej joge česká inštruktorka Zdeňka Huňáčková.

Čo vám napadne ako prvé, keď si predstavíte skupinu ľudí, ktorí cvičia jogu nahí? Nemorálne, nevkusné, zvrátené? Ďalší z výmyslov dnešnej demoralizovanej spoločnosti? Omyl!

Nahá joga vznikla v ôsmom storočí p. n. l. v Indii, podobne ako ďalšie štýly jogy. Praktizovala ju skupina jogínov „Naga Sadhus“, ktorí dodržiavali prísne pravidlá. Nahota pri cvičení bola pre nich symbolom, ako sa odpútať od vonkajšieho, hmotného sveta a stať sa slobodnejším. „Filozofia nahej jogy je oslavou chrámu nášho tela. Je to cesta k hlbšej integrite našej osobnosti vyjadrenej prežitkom z pohybu nahého tela,“ dodáva inštruktorka jogy Zdeňka.

Hnutie jogínov Naga Sadhus existuje dodnes a nahá joga sa stáva aj súčasťou západného sveta. Cvičí sa v New Yorku, San Franciscu a aj u našich západných susedov v Brne.

Príjemná hudba, sviečky a nahé ľudské telá

Svetlo sviečok je v dokonalej harmónii s príjemnou hudbou. Rovnováha je pri cvičení jogy veľmi podstatná. Joga je vo všeobecnosti o dosiahnutí súladu medzi telom, dušou a mysľou. Okrem toho je dôležité, aby bola zachovaná aj harmónia ženského a mužského princípu. Nie vždy to je pri nahej joge jednoduché. „Na lekcie sa hlási viac mužov. Je to aj tým, že muži majú veľkú predstavivosť a zabúdajú na to, že ide o veľmi náročné cvičenie, pri ktorom má minimálne v začiatkoch každý mnoho práce ,poskladať’ svoje telo do správnych asán,“ hovorí zo skúseností inštruktorka jogy z Brna.

Ako odhodiť zábrany?

Nahú jogu môže cvičiť ktokoľvek. Začiatočníci i pokročilí. Jediným „problémom“ môžu byť zábrany odložiť šaty a čerpať prínosy, ktoré nahá joga prináša. Pozitíva nahej jogy sú podobné ako pri iných štýloch jogy: je prevenciou ochorení, zlepšuje psychickú pohodu, zvyšuje pevnosť a pružnosť tela atď. Je tu však ešte jedna vec. Mnohí tí, ktorým sa podarilo prekonať hanblivosť, teda cvičiť v kolektíve bez šiat, tvrdia, že nahá joga ich „oslobodila“ aj v bežnom živote. Napríklad sa naučili konať slobodnejšie, bez ohľadu na názory okolia, zvýšilo sa ich sebavedomie a pod.

Ako prekonať hanblivosť? „Ten, kto sa hanbí odložiť šaty i doma, bude len veľmi ťažko cvičiť nahú jogu v kolektíve. Najlepšia rada je, zájsť do spoločnej sauny, v lete sa ísť kúpať na nudapláž a vnímať svoje telo. Väčšinou si ľudia neuvedomujú, že je to o prežívaní vlastnej slobody a uvoľnenosti a nie o tom, že tí druhí sú nahí,“

Viac: http://cvicte.sk/


Nahá (naked) joga:
Odporúčame prečítať:

Lucy Edge – Jóga v Indii

Vtipné rozprávanie modernej mladej ženy, ktorá sa vydá do Indie študovať jogu. Skúša kráčať exotickou duchovnou cestou, ale pritom túži po partnerovi a normálnom šťastnom živote. Na tejto knihe je zaujímavé spojenie odľahčeného, humorného prístupu a zároveň reálneho popisu rôznych duchovných škôl a ich myšlienok.

Úryvok: Ášram byl velice rušný. Žáci v bílém, s bílými tvářemi a ostříhanými vlasy pospíchali kolem. Malí chlapci v nezvyklých oblecích stáli strnule, jejich sestřičky s očima obmalovanýma uhlem a zlatými kruhy v uších skrývaly zářivé nylonové šaty v záhybech svátečního sárí matky. Amma byla všude. Její kulatá usměvavá tvář dítěte zářila z nesčetných fotografií, přívěsků na klíče a nahrávek ve stáncích se suvenýry – nevypadala na svých padesát; v dárkovém obchodě byla k dostání „vaše vlastní mantra“ a štítky s nápisem „Buď nevinný“. Byla tu i místnost, kde prodávali panenky Ammy, které vyráběli obyvatelé ášramu. Ať už byla ztvárněna jakkoli, vždycky vypadala jako ukázka dokonalého zdraví a mladistvé vitality; zářily jí oči, vlasy i pleť, široký úsměv odhaloval řady hollywoodsky dokonalých zubů. Když jsme se vrátily dolů, potkaly jsme Charlieho. Objetí proběhlo rychle – ve frontě bylo jen pár lidí. Charliemu se objetí líbilo, ale říkal, že nezaznamenal rozdíl proti objetí někoho na ulici. „A? Stalo se pak něco?“ „Ještě mi zašeptala něco do ucha – znělo to jako ‚trak, trak, trak’ – a měl jsem pocit tepla, a to bylo všechno.“ Byly jsme zklamané.

Pôvodná cena: 12.20 EUR, Naša cena: 9.76 EUR, Zľava: 20.00 %


Súvisiace články:


 

(Prečítané 15 530 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.