google27eaa3905ca3fee3.html

Surya_Namaskar2

Telo, duša a myseľ. Tvoria podstatu človeka. Úloha je dávno zadaná: pracovať na sebe zo všetkých síl. Ako? Napríklad vykonávaním cvičenia pozdrav slnku. SURYA NAMASKAR je dvanásť jogových pozícií, plynule nadväzujúcich na seba, ktoré pozitívne ovplyvňujú všetky tri aspekty nášho JA.

Vedeli ste, že pri bežných činnostiach využívame len necelých štyridsať percent svalov? Takmer neuveriteľné. Otázka znie, ako aktivovať ostatné. Odpoveďou môže byť aj dennodenné vykonávanie jogového cvičenia pozdrav slnku, pri ktorom je aktivovaných okolo deväťdesiatpäť percent svalov ľudského tela.

Prečo pozdrav slnku?

Surya namaskar nie je len o aktivácii svalovej hmoty. Toto cvičenie prospieva aj kĺbom, šľachám a väzivám. Okrem posilnenia svalstva (mimochodom, aj svalov brucha a zadku) má súbor dvanástich asán pozitívny účinok na tráviaci trakt (urýchlenie pohybu čriev), nervovú sústavu (eliminácia depresívnych porúch, strachu, úzkosti) či krvný obeh. Pomáha zmierniť nespavosť, menštruačné problémy a ťažkosti s chrbticou. Zvyšuje vytrvalosť, dodáva energiu a detoxikuje. Je jedným z prostriedkov, ako si udržať ideálnu hmotnosť. A schudnúť. V tomto prípade je však potrebné vykonať pozdrav slnku dennodenne niekoľkokrát za sebou. Viaceré zdroje uvádzajú, že až dvanásťkrát, ideálne každé ráno. Nuž a podľa niektorých dokonca pravidelné cvičenie surya namaskar eliminuje vrásky!

Čo na to vravia odborníci? Viaceré vedecké štúdie potvrdili, že pozdrav slnku je pre človeka prínosom hneď vo viacerých oblastiach. Potvrdzuje to aj pokus vedcov  z Indie, ktorí skúmali prínosy surya namaskar na deťoch vo veku 12 – 16 rokov po dobu šiestich mesiacov. Deti boli v rámci výskumu rozdelené do dvoch skupín po 21 členov, pričom prvá skupina cvičila pozdrav slnku v pomalom a druhá v rýchlom tempe. Ako znel záver štúdie? Pozdrav slnku má pozitívne fyziologické výhody, ako napríklad zlepšenie činnosti dýchacieho systému, zvýšenie sily a vytrvalosti a ďalšie. Autori tejto štúdie odporučili, aby bol pozdrav slnku zaradený do škôl s cieľom zlepšiť fyzickú kondíciu detí. (1)

Naučte sa pozdrav slnku

Túžite každé ráno začínať s úsmevom? Potrebujete „nakopnúť“ svoje telo? Chcete, aby vám pozitívna energia vydržala po celý deň? Začnite deň pozdravom slnku, jogovým cvičením, ktoré sa vykonáva samostatne, alebo slúži ako rozohriatie pred cvičením samotnej jogy.

Dvanásť na seba nadväzujúcich jogových asán sa vykonáva plynule za sebou a nezaberie viac ako niekoľko minút. Pre dokonalé ranné prebudenie a prílev energie stačí pozdrav slnku v jednoduchšej verzii (existujú aj zložitejšie) zopakovať dva až trikrát.

Cvičenie  je nenáročné na miesto a vybavenie. Na čo si však treba dať pozor, je správne dýchanie, technika jednotlivých pozícií, držanie tela (dôležité je napríklad spevnené centrum tela, čiže svaly brucha, panvy a chrbta).

Presný popis cvičenia nájdete TU

surya-namaskar2

Zdroj: (1) National Institute of Health, A comparative study of slow and fast suryanamaskar on physiological function
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3193657/

Viac na: http://joga.cvicte.sk/


Tip na knihu:

Gita Suini – Jóga a tajemství dlouhověkosti – Príručka predstavuje jogové pozície zvané ásany (názorne ilustrované), rozdelené na súbory pre začiatočníkov a pokročilých. Okrem toho uvádza aj dve varianty rozcvičky a cvičenie špeciálne vhodné pre ženy. Cvičenie ásan síce nedokáže vrátiť čas a priniesť ľuďom stratenú mladosť, ale dokáže starnutie aspoň trochu zastaviť a spomaliť.

Úryvok: Místo aby se člověk zahleděl do svého nitra a uvědomil si, jaké bohatství mu nabízejí zkušenosti získané během uplynulých let (moudrost, laskavost, pochopení a soucit), často propadne panice a začne žít v neustálém stresu kvůli vnějším změnám, ke kterým v jeho organismu dochází. Ve skutečnosti je však mládí pouze jednou z etap lidského života a touto etapou život zdaleka nekončí. Tím spíš, že procesu stárnutí podléhá všechno na světě. Musíme si uvědomit (a hlavně vnitřně přijmout), že stárnout je přirozené, že taková je prostě příroda. Samozřejmě že z této skutečnosti nemusíme být právě nadšení, ale nemá smysl se jí jakýmkoli způsobem bránit. Vůbec nejsmutnější je vidět ženy středního věku, které se snaží vypadat jako děvčata v pubertě. Pro nás ženy je velmi důležité to, abychom si svou odvěkou touhy být přitažlivé nepletly s urputným bojem proti tomu, aby v našem organismu docházelo ke změnám. Jóga pomáhá k tomu, abychom přijali sami sebe takové, jací jsme, vyrovnali se s nepříjemnými pocity a vrátili svému nitru harmonii a svému tělu zdraví. Je to duchovní nauka seberozvíjení a seberealizace, která člověku pomáhá pochopit, jak může rozvíjet své vnitřní předpoklady pro bohatý a mnohostranný život.

Pôvodná cena: 8.60 EUR, Naša cena: 7.72 EUR, Zľava: 20.00 %


Súvisiace články:


(Prečítané 5 626 krát, 1 dnes)
 

One Response to Začnite deň s úsmevom a plní energie. „Pozdravte slnko“!

  1. Trochu cvičení by mi neuškodilo, ale rozbýbat ztuhlé klouby půjde těžko. Díky, Věro, za cvičení.