google27eaa3905ca3fee3.html

Mudra poznania

Jednou z veľmi zaujímavých, prospešných a u nás doteraz naplno neobjavených techník sú mudry. Ich podstata spočíva vo využití energie, ktorá prúdi v nás a mimo nás a jej prepojenie je ešte stále veľkým tajomstvom. Pôsobenie mudier je praktickým využitím toho prepojenia a dôkazom, že narušenie energetickej rovnováhy v tele sa týka vždy nielen fyzického tela, ale aj psychiky. Ak na vás nepôsobí sila mudier, znamená to, že ste ešte priveľmi zakuklený v hmotnom svete a potrebujete ešte hľadať iné metódy liečenia.

V ajurvéde má všetko svoj význam a niekoľko hlbších vrstiev, takže je jasné, že prsty sú, okrem iného, symbolmi. Jednotlivé prsty- symbolizujú živly. Oheň, vzduch, nebo, zem a vodu. Mudry – akási gymnastika prstov – predstavujú spojenie energií a ich rôznym cvičením dosiahneme harmonizáciu jednotlivých orgánov, uvoľnenie a zbavenie sa bolestí. Je to lacné, jednoduché účinné, netreba k tomu špeciálne miesto, vzdelanie alebo náradie, tak prečo to neskúsiť? Na obrázkoch a knihách o mudrách sedia zväčša „cvičenci“ v jogínskom sede – lotosového kvetu, ale vôbec to nie je pre účinnosť mudry dôležité. Pokojne môžete sedieť na stoličke, na lavičke, v aute, vo vlaku, kde len chcete. Dôležité je mať rovnú chrbticu, ale to je dôležité, aj keď sa práve nevenujeme mudrám. Tu je prehľad základných mudier.Mudra poznania

Používa sa:

Pri depresiách, nespavosti, zábudlivosti, slabej koncentrácii, vysokom tlaku. Posilňuje celkovú psychiku a vôľu, uvoľňuje.

Postavenie prstov:


Posledné články palca a ukazováčika ľahko pritisneme k sebe. Ostatné prsty ostávajú voľne vztýčené a nedotýkajú sa. .Mudra energie

Pôsobí proti bolesti. Čistí telo od toxínov, upokojuje žalúdok a lieči močové cesty. Celkove harmonizuje organizmus.

Postavenie prstov:

Posledné články prostredníka a prstenníka zľahla pritisneme k palcu. Ostatné prsty ostávajú zodvihnuté.Mudra zeme

Revitalizuje, posilňuje oslabenú psychiku, pomáha udržiavať fyzickú rovnováhu a je dobrým pomocníkom pri liečbe anémie.

Postavenie prstov:

Posledný článok prstenníka a palca sú ľahko pritisnuté. Ostatné prsty sú vyrovnané a nedotýkajú sa.Mudra žživota

Táto mudra zlepšuje zrak, pomáha liečiť unavené oči, dodáva energiu celému telu, odstraňuje únavu, ospanlivosť a nervozitu.

Postavenie prstov: Brušká prstenníka, malíčka a palca zľahka tisneme k sebe. Ostatné dva prsty zostávajú vztýčené.

 Mudra neba

Pomáha pri nedoslýchavosti a všeobecne pri problémoch s uchom a so sluchom.

Postavenie prstov:

Prostredník sa dotýka druhým článkom vnútornej strany palca. Palec mierne tlačí na prostredník, ostatné prsty sú vzpriamenéMudra mušle

Odstraňuje problémy s krkom, hrdlom, s hlasivkami, spevňuje hlas, ak pri cvičení spievate tiahle óm.

Postavenie prstov:

Toto držanie pripomína mušľu. Štyri prsty pravej ruky objímajú palec ľavej ruky. Bruško palca pravej ruky sa dotýka bruška ukazováčika ľavej ruky. Ostatné prsty ľavej ruky sú položené na pravej ruke.Mudra posilňujúca

Posilňuje imunitu, pomáha pri kašli a nachladnutí. Urýchľuje liečbu pľúcnych onemocnení. Odporúča sa najmä alergikom a astmatikom. Taktiež je účinná v boji s nadváhou.

Postavenie prstov:

Ruky sú spojené a prsty prepletené ako pri modlitba a to tak, že jeden palec vyčnieva a objíma palec a ukazováčik druhej ruky.Mudra vody

Odstraňuje problémy so žalúdkom a pečeňou. Účinná je pri zahlienených prieduškách a pľúcach.

Postavenie prstov:

Malíček pravej ruky skrčíme tak, aby sa dotýkal koreňa palce tej istej ruky, ktorý zľahla pritisneme na malíček. Ľavá ruka jemne objíma pravú, pričom palec ľavej ruky položíme na palec pravej ruky.Mudra vetra

Má pozitívne účinky pri liečbe ischiasu a reumatizmu. Pri zlepšení, odporúčame cvičenie ukončiť.

Postavenie prstov:

Na vonkajší článok ukazováčika ľahko pritisneme bruško palca. Ostatné prsty sú prirodzene vztýčené.Mudra kravy

Pomáha pri liečbe reumy a zápalových ochoreniach kĺbov a bolestiach spojených s týmto ochorením.

Postavenie prstov:

Malíček ľavej ruky sa dotýka prstenníka pravej ruky a súčasne je spojený  prostredník pravej ruky s ukazováčikom ľavej ruky a prostredník ľavej ruky s ukazováčikom pravej ruky. Palce sú vztýčené.Mudra pomoci

Je vhodná pri srdcovom záchvate a pri problémoch s krvným obehom. Pôsobí ako nitroglycerín.

Postavenie prstov:

Ukazováčik skrčíme tak, aby sa bruškom dotýkal koreňa palca a súčasne ľahko pritisneme k sebe brušká prostredníka a prstenníka a ľahko ich oprieme o bruško palca. Malíček zostáva vystretýAko sa naučiť prijímať a odovzdávať energiu z rúk

Ak ste ešte neskúšali aká silná je energia vašich rúk a ako citlivo ju dokážete vnímať, skúste si to overiť na nasledujúcich cvikoch. Svoju pozornosť zamerajte najmä na miesto uprostred dlaní a brušká prstov, odkiaľ vychádza najsilnejší tok energie.

Pošúchajte si niekoľko razy dlane a potom ich pomaly od seba vzďaľujte a približujte, pričom sa sústreďte na vnímanie energie a vzdialenosť, pri ktorej ste ešte schopní energiu vnímať. Ak ste citliví, zrazu sa vám bude zdať, že máte v dlaniach akúsi energetickú guľu a musíte prekonávať jej odpor, by ste mohli dať ruky k sebe. Pravidelným tréningom sa zväčšuje vzdialenosť, kde cítime energie a odpor energetickej gule pri približovaní rúk.


Pri druhom cvičení je poloha taká, že prsty jednej ruky smerujú kolmo na dlaň druhej ruky. Sústreďte sa na rozdiel pri prijímaní a odovzdávaní energie. Možno bude pre vás spočiatku jednoduchšie energiu prijímať ako vysielať a možno naopak. Aj tu sa odporúča pravidelný tréninig.

Prsty kolmej ruky prechádzajú pomaly od končekov prstov po zápästie. Ideálna je vzdialenosť od ruky asi 3 cm, ale je to veľmi individuálne a časom sa vzdialenosť mení. Dôležité je, sústrediť sa na pocit, že energia prúdi z vychádzajúcich prstov. Potom sa, naopak, sústreďte na prijímajúcu ruku. Pocit (tepla, brnenia, mrazenia, mravenčenia) sa bude meniť, podľa toho ako bude vysielajúca ruka postupovať hore a dole.


Dobrým tréningom je aj krúženie okolo jednotlivých prstov, čím prebudíte citlivosť v malých čakrách v bruškách prstov.

V nasledujúcom cviku máte prsty rozložené tak, ako keby ste v nich držali veľké jablko. Ukazovákom druhej ruky začnite krúžiť nad jablkom, potom môžete krúžiť uprostred dlane. Na dlani prijímajúcej ruky budete cítiť prúd energie. Potom skúste krúžiť všetkými prstami naraz, alebo jednotlivými prstami postupne. Snažte sa preciťovať rozdiel v energetickom toku.

 —

Ruky začnite skladať ako k modlitbe a napokon z nich vytvorte dva lieviky stojace oproti sebe. Tento cvik spája energiu dlaní a prstov a prúd tejto energie by ste mali cítiť ako veľmi intenzívny. Po dlhšom tréningu vás prekvapí na akú vzdialenosť dokážete vysielať a prijímať energiu.

 Napokon uvoľníte obe ruky a vytvorte z nich dve oproti sebe pôsobiace misky, ktoré budete pomaly približovať ku sebe. Medzi rukami vznikne energetická guľa, s ktorou môžete začať experimentovať do vôle. Napríklad pomocou dychu a predstavivosti. Ak sa to naučíte, môžete tento energetický kotúč vyhadzovať, krútiť, triafať ním do cieľa atď.

  


Autor – Milan Vorel, preložila Natália KrížováOdporúčame si prečítať:

Jae Woo Park – Su-Jok – První pomoc na ruce – Su-jok je alternatívna liečebná metóda, ktorá je založená na akupresúre; to znamená, že pri nej ide o stláčanie a masírovanie reflexných bodov na našom tele (tieto body ovplyvňujú rôzne vnútorné orgány a časti tela). Keď ich stimulujeme, môžeme veľmi rýchlo odstrániť bolesť a napomôcť samoliečbe. Na rozdiel od klasickej reflexnej terapie su-jok nepracuje s celým telom, ale len s reflexnými zónami nôh a rúk, a to najmä s prstami. Táto prehľadná, jasná a stručná praktická príručka vám umožní rýchlo a efektívne využiť akupresúrne body na svojich vlastných rukách a nohách, prípadne pomôcť niekomu inému. Jednotlivé body sú tu prehľadne zobrazené tak, aby sa dali ľahko identifikovať. Popisy a vysvetlenia umožňujú túto príručku používať aj úplným laikom. Uvádzajú sa tu rôzne odporúčania, ako prsty masírovať a zahrievať, a tiež ako používať rôzne doplnkové pomôcky: magnety, semená rastlín a kamene. Vďake tejto jednoduchej a okamžite dostupnej metóde môžete doslova vziať svoje zdravie do vlastných rúk!

Pôvodná cena: 4.90 EUR, Naša cena: 4.41 EURZľava: 10.00 %


Súvisiace články:


 

(Prečítané 20 487 krát, 1 dnes)
Tagged with:
 

One Response to Ajurvéda: Mudry – jóga prstov

  1. Bozena Honzova píše:

    Ano môžem potvrdit učinky tejto metody mám dlhoročné skusenosti