google27eaa3905ca3fee3.html

Dhammaruwan sa narodil 18. novembra 1968 v Matale na Srí Lanke. Keď mal 2 roky, začal spontánne sedávať v meditačnej polohe a spievať si – v jazyku, ktorému nikto z jeho okolia nerozumel!

Neskôr sa s mamou presťahovali do mesta Kandy (na Srí Lanke), kde bývali s istou dvojicou menom Bertie a Rosa Seneviratne. Keď mal malý Dhammaruwan 3 roky, ktosi jeho spev začul a zistil, že ide o pálijský text. Bertie potom začal chlapčeka vo vyspevovaní povzbudzovať a jeho spievanie nahrával a púšťal záujemcom. No keď Dhammaruwan dospel, túto svoju zvláštnu schopnosť či zvyklosť stratil.

Medzitým si však spomenul, že pálijský jazyk sa naučil v minulom živote v Indii, kde sa narodil ako syn brahmana a vedel spamäti recitovať celé Védy. Neskôr sa stal budhistickým mníchom, ktorý bol tiež špeciálne školený v prednesoch a spevoch. Jeho učiteľom bol vtedy významný mních Buddhaghosa. Ten ho  zaradil do špeciálnej skupiny mníchov, s ktorými sa vybral na Srí Lanku. Tam potom Dhammaruwan ostal žiť (aj s Buddhaghosom, v Anurādhapure).

Tu si môžete vypočuť záznamy spevov  tohto „zázračného dieťaťa“:

The Dhammacakkappavattana-sutta je prvá Buddhova kázeň, v ktorej vysvetľuje Štyri vznešené pravdy.

The Girimānanda-sutta vymenúva desať meditatívnych vhľadov vedomia

Zdroj: https://wisdompubs.org/rebirth-early-buddhism

Preložila: Zuzana Šestáková


Súvisiace články: 

(Prečítané 343 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.