google27eaa3905ca3fee3.html

Ak máte všetkého po krk; ak neviete, ako ďalej, pretože ste už vyskúšali všetko možné a nič nefungovalo; ak máte chuť vykašlať sa na všetko a nič neriešiť; ak ste unavení alebo znechutení životom; ak vám lezie na nervy všetko duchovné, osvietené a ušľachtilé; rozhodne si kúpte túto knihu!

Tento autor vám poskytne empatiu aj vás pobaví. Bude s vami súhlasiť v tom, čo a kto všetko vo vašom živote alebo okolitom svete je nanič, a podporí vás v spravodlivom rozhorčení. Netreba sa tváriť, že ste niečo viac než človek. Každý má svoje limity, a ak ste vy práve narazili na tie svoje, je načase povedať si: „Kašlem na to!“ V pôvodnom anglickom texte sa jedná o populárny výraz „Fuck it!“. Našu spoločensky korektnejšiu verziu si teda pokojne nahraďte ostrejším výrazom. Je predsa jedno, akú konkrétnu formu dáte postoju, ktorý táto kniha radí zaujať.

John Parkin veľmi vtipne a presvedčivo vysvetľuje svojskú filozofiu založenú na nadávaní.

Vyslovenie správnej nadávky v pravú chvíľu môže byť cestou k osvieteniu. Nemusí to byť prejav duševnej nevyrovnanosti a primitivizmu, ale naopak vnútorného mieru a hlbokej múdrosti.

V určitých momentoch sme totiž nútení priznať si vlastnú bezmocnosť či neschopnosť a z hĺbky duše povedať: „Kašlem na to!“ A práve tento postoj môže byť zlomovým bodom, ktorý je výrazne oslobodzujúci. Prestaneme sa totiž snažiť mať veci pod kontrolou, riešiť problémy a byť iniciatívni, a namiesto toho necháme život, nech všetko vyrieši sám. Človek jednoducho nie je vždy pupkom sveta a schopnosť z času na čas sa vedome odovzdať vyššej moci, silám, ktoré sú mimo nás, mimoriadne prospieva egu. V podstate sa jedná o prístup, aký azda najlepšie vykresľuje zen alebo taoizmus.

Z hľadiska obsahu knihy autor najprv vysvetľuje, prečo hovoríme „Kašlem na to!“. Ďalej rozoberá, čo znamená byť uvoľnený a nezaujatý, zbaviť sa závislosti, brať život taký, aký je. Špeciálna časť rozoberá praktické aspekty prístupu „Kašlem na to!“ v súvislosti s konkrétnymi témami: strava, zdravie, vzťahy, peniaze, počasie, výchova detí, plány, ciele, sebaovládanie, mierumilovnosť, ohľady voči druhým, klimatické zmeny, snaha zmeniť svet, práca, strach, čo si o nás pomyslia ostatní, vlasť, duchovné hľadanie… Ďalšia poukazuje na to, aký vplyv má nadávanie na vaše okolie, myseľ aj telo. No a nakoniec sa uvádzajú niektoré možné formy a spôsoby nadávania v spojení s meditačnými pozíciami a dychovými cvičeniami známymi zo starej čínskej tradície.

Je to originálna kniha, ktorá vás nečakanými cestami môže priviesť k vnútornému pokoju a ničím nenarušiteľnému šťastiu. A keďže vás naučí nad ničím sa nerozčuľovať, zároveň vám dopomôže k lepšiemu zdraviu a dlhému životu. Hlavne sa však pri jej čítaní dobre pobavíte!

Úryvky:

Kašlu na to říkáme, když se konečně rozhoupeme k něčemu, o čem jsme si nikdy nemysleli, že bychom toho byli schopni.

Konečně si děláte věci po svém. V tu chvíli si vzpomenete, že z nějakých zvláštních důvodů jste přestali dělat věci, které byste sice rádi dělali, ale připadaly vám nevhodné. Nyní se však vlna vaší nové svobody valí vpřed a vy ukazujete vztyčený prostředník všem konvencím.

– Přestanete se skřípěním zubů poslouchat fantazírování partnera a pěkně od plic mu řeknete, co si o něm vlastně myslíte.

– Poprvé si v práci vezmete nemocenskou.

– Mrknete se do manželčiny skříně a zkusíte si její plesové šaty.

– Sníte na posezení celé balení čokolády.

– Lehnete si do trávy a kromě toho, že budete čtyři hodiny civět do slunce, nebudete dělat vůbec nic.

Tohle je svoboda. Konečně děláte, co jste doopravdy chtěli. Kašlete na celý svět a na to, co si o vás pomyslí ostatní lidé.

* * *

Jestliže se bojíte, že vám partner uteče za jiným/jinou, vykašlete se na to. Po světě běhá plno dalších lidí, kteří se mohou stát objektem vaší lásky.

Ať už jste ve vztahu jakkoli zabřednuti, nebojte se následků nesouhlasu. Mluvte otevřeně, a pokud je to potřeba, klidně se na vztah vykašlete.

„Připadá mi, že už se jí nelíbím, tak jako kdysi.“ No a co! Vysrat se na to!

Ať už je váš vztah jakkoli špatný a vyčerpávající, vždy musíte najít sílu zvednout hlavu z bahna a z plných sil zařvat „Do prdele s tím!“ Jakmile si uvědomíte, že kvůli jednomu člověku svět neskončí, bude to pro vás neobyčejně osvobozující pocit. Otevřou se vám netušené obzory a možnosti.

Vaše rozhodnutí dodá zmučené duši a tělu kýžený odpočinek. Odměnou vám pak bude dostatek energie k dalšímu putování po cestě životem.

– Do vašeho života budou moci vstoupit noví lidé a váš život se začne ubírat jiným směrem.

– Konečně si uvědomíte, že vztah, ve kterém žijete, nemá smysl, a ukončíte jej.

– Uvědomíte si, že potřebujete cítit lásku i odjinud. Nejen od svého partnera.

Třetí možnost je pro někoho možná matoucí, ale i to se může ve vztahu přihodit. Existují situace, kdy najednou zjistíte, že vztah je příliš těsný a vy byste radši zažili otevřenější, volnější vztah. Nechcete druhého člověka opustit. Jen máte potřebu mu sdělit, že chcete být i s jinými lidmi. Zde se stýkají dvě zcela protichůdné lidské tužby. Na jednu stranu přání být s jedním člověkem nadosmrti, a na straně druhé chuť být zároveň i se všemi ostatními. (U těch ostatních obvykle nevyžadujete celý život. Spokojíte se s jednou nocí.) Pokud vám tento názor připadá nemorální a nechutný, vyserte se na to a zapomeňte na něj. Třeba časem zjistíte, že to až takový nesmysl není, a přečtete si tuto pasáž ještě jednou.

* * *

Rozvalte se ve svém oblíbeném ušáku, ze kterého obvykle sledujete televizní seriály. Klidně si nechte puštěnou televizi, pokud jste na to zvyklí. Sedněte si tak, abyste se celou plochou chodidla dotýkali země. Nohy by měly být od sebe na šířku ramen. (To znamená, že vzdálenost mezi nohama bude přibližně stejná jako mezi vašimi rameny.) Záda musí být vzpřímená a hlava by měla mířit lehce nahoru a dopředu. Nechte čelisti povolené. Jazyk umístěte na horní patro, blíže k předním zubům.

Sepněte ruce na břichu, složte si je jednu za druhou. Pokud jste muž, měla by být levá ruka vespodu, blíže břichu a překrývat by ji měla pravá ruka. Jestliže jste žena, sepněte ruce v opačném gardu. Spodní ruku umístěte tak, aby palec mířil nahoru k pupku a lehce se jej dotýkal.

Jakmile dosáhnete správného posedu, začněte pomalu a zhluboka dýchat.

Při tomto postoji přicházíte do kontaktu s tan-tchienem, bodem, který je kousek od pupku a v čínské tradici bývá považován za původní zdroj energie člověka. Díky tomuto cvičení posílíte celé tělo, uklidníte se a zabráníte vytváření úzkostných stavů.

Viac v knihe:

John C. Parkin – Kašli na to! Uleví se ti.
Klení a rezignace jako cesta k osvícení

Ak sa chcete pobaviť, ale hlavne uvoľniť, rozhodne si kúpte túto knihu. Autor veľmi vtipne a presvedčivo vysvetľuje svojskú filozofiu: na to, čo vás trápi alebo čo sa vám nedarí, sa jednoducho vykašlite!

Uvidíte, aký efekt má povedať si: „Kašlem na to!“ na to, ako sa cítime, ale aj na naše okolie i zdravie. Podrobnejšie sa tento prístup rozoberá v rámci týchto oblastí: strava, zdravie, vzťahy, peniaze, počasie, výchova detí, plány, ciele, sebaovládanie, mierumilovnosť, ohľady voči druhým, klimatické zmeny, snaha zmeniť svet, práca, strach, vlasť, duchovno. Samotný text jednotlivých kapitol tvoria nesmierne vtipné príklady zo života, rady, návody a úvahy.

V určitých momentoch sme nútení priznať si vlastnú bezmocnosť a z hĺbky duše si povedať: „Kašlem na to!“ A práve takýto postoj môže byť zlomovým bodom, ktorý je výrazne oslobodzujúci. Prestaneme sa totiž snažiť mať veci pod kontrolou, za každú cenu niečo riešiť a podliehať predstave, že treba byť stále akčný a iniciatívny. Namiesto toho (konečne) necháme život, nech daný problém vyrieši sám. Tento postoj je podobný postoju, aký presadzuje napríklad zen. Človek jednoducho nie je stále „pupkom sveta“ a schopnosť z času na čas sa vedome odovzdať vyššej moci, silám, ktoré sú mimo nás, mimoriadne prospieva egu. Jednoducho sa na všetko vykašlite a začnite žiť v pohode! 🙂

Pôvodná cena: 9.60 EUR, Naša cena: 8.83 EUR, Zľava: 8.00 %


(Prečítané 1 511 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.