google27eaa3905ca3fee3.html

Láska je zložitá emócia. Existujú pocity, ktoré na prvý pohľad môžu pripomínať lásku, ale na to, aby šlo o skutočnú lásku, sú príliš povrchné. Skutočná láska si vyžaduje čas a nevznikne za jednu noc. Tu sú tri veci, ktoré si ľudia často pletú s láskou.

Žiadostivosť

Žiadostivosť je pocit, ktorý je často mylne považovaný za lásku na prvý pohľad. Žiadostivosť je intenzívna a náhla príťažlivosť k niekomu, koho sotva poznáte. S láskou si ho zamieňate preto, že vzniká silná príťažlivosť.

Žiadostivosť môžete pociťovať ako lásku, pretože vyvoláva silné pocity príťažlivosti, ktoré vás pohlcujú. Emócie, ktoré vyvolala žiadostivosť, môžete cítiť veľmi reálne, ale sú založené na fantázii. Ak chcete niekoho milovať, musíte ho dobre poznať. Mnoho ľudí prepadne žiadostivosti ešte v čase, keď sú si navzájom cudzí. To, čomu ľudia v túžbe prepadnú, je len predstava toho, čo by mohlo byť a realita môže v tom vzrušení zaniknúť.

Ľudia, ktorí podľahnú žiadostivosti, nemôžu odolať fyzickej príťažlivosti a nevedia dať od seba ruky preč. Neustále na seba myslia, hovoria jeden o druhom.  Žiadostivosť je úžasný pocit, založený na vášnivej príťažlivosti. Ak ste v záležitostiach srdca neskúsení, veľmi ľahko si môžete pomýliť lásku s vášňou.

Žiadostivosť sa však líši od lásky, ako noc od dňa. Žiadostivosť prichádza v prvej fáze vzťahu, keď sa ľudia ešte navzájom nepoznajú. Je založená na fantázii, ktorá sa so skutočnosťou nemusí vždy zhodovať. V realite totiž môže stratiť svoju silu.

Hoci fyzická príťažlivosť je určite kľúčovou zložkou v každom romantickom vzťahu, láska je viac než len fyzické túžby. Ak je vzťah predovšetkým o fyzickej príťažlivosti, je založený na túžbe. Skutočne milovať inú osobu trvá dlho a tak sa to nemôže zakladať len na fyzickej príťažlivosti.

Posadnutosť

Posadnutosť je často mylne považovaná za lásku, pretože ľudia si racionalizujú šialené pocity, ktoré majú. Domnievajú sa, že keď na druhého nemôžu prestať myslieť, musí to byť láska. Posadnutosť sa podobá žiadostivosti, ale je oveľa viac zavádzajúca a deštruktívna. Kým túžba je často pominuteľná a bledne ako sa dvaja lepšie spoznávajú, posadnutosť neprestáva.

Čím viac času a úsilia investujete do nezdravej posadnutosti, o to intenzívnejšia posadnutosť bude. Ľudia, ktorí cítia posadnutosť druhou osobou, nedokážu myslieť na nič iné a často stratia kontakt s tým, kto vlastne sú. Táto strata individuality vytvára začarovaný kruh správania sa, kde sa posadnutý človek stáva viac a viac závislý od druhého, aby si posilnil vlastné sebavedomie.

Aj nešťastná láska, neopätovaná láska, sa môže zmeniť na ohromujúcu posadnutosť. Keď jeden človek verí, že je vo vzťahu, ktorý v skutočnosti neexistuje, alebo ak jeden investuje viac než druhý, vznikli základy pre posadnutosť.

Skutočná láska je povzbudzujúca a pomáha ľuďom rásť, posadnutosť vysiľuje. Ak máte pocit, že ste stratili sami seba, ak sa vždy snažíte potešiť svojho partnera, bez toho aby to aj on robil pre vás, ak zistíte, že robíte všetky svoje rozhodnutia na základe pocitov a potrieb druhej osoby, pravdepodobne prežívate posadnutosť.

Náhrada

Náhrada je typ vzťahu, ktorý začínate veľmi skoro po tom, ako predchádzajúci vzťah skončil. Náhrada je len zriedka založená na láske, ale je to reálny spôsob, ako zmierniť osamelosť ľudí, keď im skončil vzťah.

Náhradu môžeme pociťovať ako lásku z toho prostého dôvodu, že opustení ľudia chcú ďalej ľúbiť. Sú zvyknutí na bezpečie bytia v láske a viac ako čokoľvek iné chcú cítiť to bezpečie znovu. Presviedčajú sami seba, že sú ľúbia, aj keď im vlastne chýba bezpečie a pohodlie vzťahu, ktorý sa im rozpadol.

Ak starý vzťah stále zasahuje do priebehu nového vzťahu, môže to znamenať, že nový vzťah je len náhradou. Keď má niekto vzťah ako náhradu, znamená to, že ešte nie je úplne nad svojim predchádzajúcim vzťahom. Stále sa môže snažiť vyriešiť nevyriešené otázky z predchádzajúceho vzťahu. Náhradu môžete cítiť ako lásku, ale stále ju ovplyvňujú nevysporiadané pocity z minulosti.

Preklad: lobonya – www.lobonya.wordpress.com

Zdroj: http://teenadvice.about.com/od/loveanddating/a/3thingslove.htm


Odporúčame knihu:

Anatolij Někrasov – Umění milovat – Obľúbený autor prináša duchovné a psychologické poznatky, ktoré môže vo svoj prospech využiť doslova každý z nás. Skúma medziľudské vzťahy aj lásku – muža a ženu, vzťah k deťom a rodičom dokonca aj lásku k vlasti a národu. Taktiež sa zaoberá aj tým, čo sa deje s človekom po smrti a ako čo najlepšie zvládnuť odchod blízkej osoby. Kniha je napísaná na základe bohatej osobnej skúsenosti a rozsiahlej psychologickej praxe autora a skutočne pomôže vyhnúť sa mnohým problémom a nájsť riešenie rôznych životných úloh.

Pôvodná cena: 8.90 EUR Naša cena: 7.12 EUR

Zľava: 20.00 % Ušetríte: 1.78 EUR


Súvisiace články:


 

(Prečítané 15 390 krát, 1 dnes)
 

4 Responses to Tri veci, ktoré si zamieňame s Láskou

  1. Hovori sa, ze laska je slepa ale opak je pravdou – nic nevidi lepsie ako laska.

  2. david píše:

    100% pravda! Overene na zaklade vlastných skúseností

  3. Lucia píše:

    Ok a co s tym robit? Ked je niekto posdnuty a uz uplne vysileny, v depresii a v nechuti zit lebo nevie prestat mysliet n niekoho, kto ho nechce?

  4. tibor píše:

    Keď je niekto úplne vysilený, v depresii a v nechuti žiť, lebo nevie prestať myslieť na niekoho, kto ho nechce, tak nech prestane žiť. To je jedna možnosť. Ale to neurobí…je slaboch totálny. Radšej bude myšlienkami zdĺhavo ničiť život sebe a hádam aj tomu druhému, čo ho nechce.. Každý je sám zodpovedný za svoje myšlienky a následné pocity vzniknuté z nich. Keďže si zodpovedná za svoje myšlienky, vytváraj také myšlienky, ktoré ťa nebudú privádzať do depresie, vysilovať a privádzať k nechuti žiť. Jednoduché ako facka.