google27eaa3905ca3fee3.html

V tomto článku opíšem hlavné typy vzťahov a podelím sa o päť dohôd, ktoré sú potrebné pre vytvorenie zdravého monogamného vzťahu. Mnohé z dohôd pre monogamný vzťah je možné aplikovať aj na iné druhy vzťahov. Ďalšie články v budúcnosti popíšu špecifické dohody, ktoré pomôžu utvoriť zdravý vzťah bez ohľadu na to, aký si zvolíte.

Toto „koleso medicíny“ ukazuje rozličné typy vzťahov. Jeden nie je lepší, než druhý, potrebujeme si iba vybrať ten, ktorý nám funguje:

diagram_dohody

Koleso medicíny

Na Západe je monogamia/manželstvo, čo tiež zahŕňa záväzný vzťah, ktorý je sexuálne otvorený.

Na Severe je zdieľanie otvoreného páru, čo je vtedy, keď si početné páry zvolia, že sa budú deliť spolu o domov a zoberú sa alebo utvoria zväzok. Môže ísť o heterosexuálne alebo bisexuálne páry a tešia sa zo záväzku a bezpečného sexu partnerov v skupinovom manželstve.

Na Východe je celibát – nie abstinencia. Celibát značí oslavu seba, poznávanie orgasticity svojho vlastného tela. Abstinencia je zrieknutie sa akéhokoľvek typu masturbácie či sebauspokojovania.

Na Juhu je vzťah trojice („triáda“). To je vtedy, keď sa dvaja jedinci rovnakého pohlavia a jeden opačného rozhodnú vytvoriť sexuálny vzťah, v ktorom sú partneri rovnako zdieľaní, napr. 2 muži a 1 žena alebo 2 ženy a 1 muž. Ich sexuálny zväzok môže byť heterosexuálny alebo bisexuálny. „Trojka“ môže byť tiež s gay alebo lesbickou preferenciou a vtedy ide o troch jedincov rovnakej sexuálnej preferencie v záväznom vzťahu.

V Strede „Kolesa medicíny“ je voľné tancovanie alebo randenie. Zvolili sme si byť s viac než jedným človekom, pretože často jeden partner vie – symbolicky povedané – ako tancovať tango, iný pozná tanec country&western a tretí ovláda swing. Od každého z partnerov sa možno čomusi naučiť.

Všetky vzťahy potrebujú rovnaký čas, energiu, záväzok, uskutočnenie a rešpekt, aké dávame nášmu podnikaniu. Keby sme mali zaobchádzať so svojimi druhmi a milencami s rovnakým rešpektom, aký venujeme svojim obchodným partnerom, naše vzťahy by boli úspešnejšie. Pozrime sa na 5 dohôd, ktoré by zlepšili akýkoľvek vzťah a ktoré sú špecifické pre voľbu monogamie:

1. Dohoda: Budem stáť s intimitou pri tomto mužovi či žene a budeme sa starať jeden o druhého, čím budeme udržiavať Detský oheň.

Ak sa nebudeme o seba navzájom starať a dbať, alebo ak sa nebudeme mať v posvätnej úcte, porušíme tento zákon. Ak sa do omrzenia vŕtame v minulosti, robíme si starosti o budúcnosť, viníme sa, obviňujeme a zahanbujeme, to sú signály nebezpečenstva, že zraňujeme svoj i partnerov Detský oheň, dušu alebo ducha jedinca. Takže, ak budeme pokračovať s touto energiou, prestaneme sa starať a dbať o seba navzájom, prestaneme byť intímni a tým porušíme vzťahový kontrakt.

2. Dohoda: Každý musí akceptovať toho druhého takého, aký je.

Toto robí z lásky skutok sily. Nemôžete sa pokúšať zmeniť druhého, aby vyhovoval vašim potrebám. Ak nemôžeme akceptovať, že náš partner sa v určitých veciach nikdy nezmení, potom by sme s ním vôbec nemali byť. Aby táto dohoda fungovala, vyžaduje si to otvorenie všetkých obmedzení a zavretých symbolov. Partneri sa potom musia stať vzájomne závislými a nie závislými na sebe. Musíte chcieť, aby váš partner mal slobodu a rástol, nebudete mu v tom brániť a budete si ho vážiť. To neznamená, že sa vám to musí páčiť.

3. Dohoda: Vzdajte sa úplne minulosti, nechajte ju tak.

Minulosť sa vnáša iba s „hovoriacou paličkou“ (špecifická, rituálna metóda komunikácie, používaná pôvodnými obyvateľmi Severnej Ameriky, pri ktorej rozpráva iba človek, ktorý v ruke drží „hovoriacu paličku“ a ostatní v tichosti načúvajú. Po tom ako dohovorí, podá paličku ďalšiemu človeku – pozn. prekl.), keď je potrebné ju vniesť do prítomnosti. Nesmie existovať očakávanie, že sa niečo zmení. Môžeme sa pozrieť na vzorec, aby sme videli, či ho môžeme chcieť zmeniť, alebo či sme pripravení ho zmeniť. Ak je tak, potom na tom pracujeme spolu. Keď sa poruší táto dohoda, rozhodne privodzuje karmu. Pamätajte si, s minulosťou nemôžete nič urobiť, iba sa z nej poučiť. Ak ju nemôžeme zmeniť, všetko, čo potom môžeme spraviť, je zmeniť svoj postoj a nechať ju tak.

4. Dohoda: Loajalita je ochota odpúšťať si vzájomne priestupky,

pretože máte vzájomnú dohodu o tom, že si budete ctiť a vážiť rast a rozvoj Vyššieho Ja. Svätosť vzťahu môže narušiť iba ochotný zámer zraňovať seba alebo druhého. V tejto dohode je ochota tancovať zrkadlá „milencovej masky“. To značí byť otvorený sexuálne, intímne, s pocitom dobrodružstva toho, že ste spolu, značí to navzájom otvorene skúmať vašu sexualitu zo zvedavej pozície, kde sa chcete vzájomne učiť, až po vášnivé zvádzanie sa. Niet tu sexuálnych obmedzení s vaším partnerom.

5. Dohoda: Klauzula integrity je nevyhnutnosťou vo vašom vzťahu, založenom na Kolese Piatich Huaqua: na zdraví, nádeji, šťastí, humore a harmónii.

To znamená, že budete spolu zdieľať, starať sa, dbať o seba a učiť sa navzájom. Znamená to tiež, že ak máte integritu, musíte byť ochotní akceptovať výber toho druhého, ktorý sa týka jeho rastu, a dokázať udržať čisté zrkadlo, keď váš partner robí niečo, čo blokuje jeho rast. Teda, čisté zrkadlo, nie vinu, obviňovanie alebo útočenie. Značí to, že máte ochotu nechať svojho partnera žiť svoj život. Môžete povedať, „Myslím, že ak spravíš toto, môže sa stať tamto“, ale nepokúšate sa mu zabrániť v tom, aby to urobil. Musíte ho nechať byť zodpovedným za svoje vlastné rozhodnutia a zakúsiť ich dôsledky. A vy potrebujete zotrvať v strede svojho vlastného kruhu, ako bojovník. Bojovník nie je nikdy vydaný napospas nikoho, ničoho a žiadnej situácie.

Jeden z najväčších problémov v monogamných vzťahoch je ten, keď zistíme, že nás priťahuje ktosi iný. Túžba mať milostnú aféru môže byť veľmi silná a veľké percento párov svojich partnerov podvádza. Takže, čo spravíte?

NAJPRV každý z partnerov súhlasí s tým, aby išiel hlboko do svojho vnútra, aby sa pokúsil vidieť rovnaké zrkadlo na svojom partnerovi predtým, než skočí do milostnej pletky. Pamätajte, že ste si dali záväzok poznať svojho partnera. To znamená, že sa pozriete hlboko do jeho zrkadla, aby ste uvideli mnohé tváre jednej Bohyne či Boha. Dôverovať sebe samému znamená mať múdrosť a jasno k rozpoznaniu, že všeobecne, keď uvažujete o milostnej pletke, v skutočnosti sa bojíte pozrieť úplne na partnerov odraz. Je bezpečnejšie byť s iným človekom, než ísť hlbšie do intimity, stáť celkom zraniteľne alebo obnažený jeden pred druhým, vo všetkých vašich slabostiach a silných stránkach.

BEZPEČIE v monogamnom vzťahu je ILÚZIOU. Bezpečie živí uspokojenie so sebou samým. Bezpečie a istota je vtedy, keď máte základný zámer vytvoriť taký spôsob existencie pre seba a partnera, ktorý vám prinesie pocit bezpečia. Majte však na pamäti, že jedinou konzistentnou vecou vo vesmíre je zmena a zmena je nevyhnutná. Vzťahy zostanú zdravé a plné energie len keď sú na hranici. Nemôžete pracovať na vzťahu, môžete pracovať len na sebe samých.Monogamia je jedna z najťažších a najodmeňujúcejších možností vzťahu, pretože všetky vaše potreby vám napĺňa jeden človek. Nepotláčate svoje potreby emočne, mentálne, fyzicky, duchovne či sexuálne. Hovoríte nevysloviteľné a žiadate o to, čo potrebujete a po čom túžite. Keď dávate svojmu partnerovi, takisto získavate.

Autor textu: Ina Laughing Winds

Zdroj: http://www.dreamingwolf.sk/Sacred/sacredsex.htm

(Preklad internetového článku stránky www.spiritualsexuality.com)

Ina Laughing Winds je manželská, rodinná a detská poradkyňa, so zameraním na párové a individuálne poradenstvo v tradičných a alternatívnych životných štýloch. Má súkromnú prax v Scottsdale v štáte Arizona. Ina vedie GoldenWind Dreamers Lodge a je žiačkou Thunder Strikes, ktorý ju zasvätil do učení duchovnej sexuality starovekých Mayov, zvaných Chuluaqui Quodoushka.


Súvisiaci článok:

Koľko sexu je “príliš veľa” sexu?


Tip na knihu:

Osho – Láska, svoboda, samota – Slávneho duchovného učiteľa Osha už netreba predstavovať. Prinášame dalšiu z takmer nekonečného množstva kníh, ktoré pozostávajú z prepisov a rôzneho tematického usporiadania jeho prednášok. \“Podstatné není, jak přesáhnout sex, ale jak přesáhnout zvrhlou ideologii společnosti…\“

Pôvodná cena: 7.90 EUR, Naša cena: 6.32 EUR

Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.58 EUR


Súvisiace články:


(Prečítané 4 615 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.