google27eaa3905ca3fee3.html

Isto ste si všimli, že dnes sa čoraz častejšie opakuje, že základom šťastia a osobného rastu je schopnosť milovať sám seba. Málokto však pri tejto slovnej väzbe má jasnú predstavu o tom čo to znamená. Mnohí pochybujeme, že sa naozaj milujeme, niektorí sa obviňujú z egoizmu a niektorí to tak aj chápu, ale málokto má jasné presvedčenie o stupni svojej sebalásky. Hoci aj biblické: Miluj svojho blížneho ako seba samého, by mohlo naznačovať, že schopnosť mať sa rád, nie je moderným vynálezom New age. Napokon aj nasledujúca úvaha svetoznámeho komika (naozajstný komik má vždy smutnú dušu) Charlieho Chaplina je toho dôkazom:

Keď som začal skutočne milovať sám seba, uvedomil som si, že duševná bolesť a utrpenie je pre mňa iba varovaním, aby som nežil v rozpore so svojou vlastnou pravdou. Dnes viem, že sa to nazýva BYŤ PRAVDIVÝ.

Keď som začal skutočne milovať sám seba, pochopil som ako veľmi urážam druhých, keď im vnucujem svoje názory a priania, hoci viem, že na to nie je vhodný čas, že na to nie je človek ešte pripravený, aj keby sa to týkalo mňa samého. Dnes viem, že sa to nazýva SEBAÚCTA.

Keď som začal skutočne milovať sám seba, prestal som túžiť po inom živote a dokázal som rozoznať, že všetko okolo mňa je len výzvou k môjmu rastu. K vývoju. Dnes viem, že sa to nazýva ZRELOSŤ.

Keď som začal skutočne milovať sám seba, pochopil som, že vždy, pri každej príležitosti som v správny čas na správnom mieste a že všetko, čo sa deje je správne. To sa hovorí nazýva VYROVNANOSŤ.

Keď som začal skutočne milovať sám seba, prestal som sa okrádať o voľný čas a robiť si veľkolepé plány do budúcnosti. Dnes robím len to, čo ma baví, spôsobuje mi radosť, čo milujem a čo poteší moje srdce. Robím to po svojom a svojím vlastným tempom. Dnes viem, že sa to nazýva POCTIVOSŤ.

Keď som začal skutočne milovať sám seba, zbavil som sa všetkého, čo pre mňa nebolo zdravé. Jedla, ľudí, vecí, situácií, predovšetkým toho, čo ma neustále sťahovalo nadol, preč od seba. Spočiatku som to nazýval zdravým egoizmom. Dnes však viem, že sa to nazýva LÁSKA K SEBE.

Keď som začal skutočne milovať sám seba, prestal som chcieť mať vždy pravdu. Tak som sa menej často mýlil. Dnes viem, že sa to nazýva BYŤ SLOBODNÝ, PROSTÝ, BEZ OBMEDZENÍ.

Keď som začal skutočne milovať sám seba, nechcel som už žiť ďalej minulosťou a starať sa o svoju budúcnosť. Teraz žijem v prítomnom okamihu, kde sa koná všetko. Takto dnes prežívam každý deň a nazývam to UVEDOMENIE.

Keď som začal skutočne milovať sám seba, uvedomil som si, že zo mňa môže moje myslenie urobiť úbohého a chorého človeka. Keď som však zavolal na pomoc silu svojho srdca, dostal som rozum ako významného partnera. Dnes to nazývam MÚDROSŤ SRDCA.

Už sa nemusím obávať sporov, problémov a konfliktov so sebou samým a ostatnými, pretože viem, že dokonca aj hviezdy občas do seba narazia a potom vzniknú nové svety. Dnes viem, že sa to nazýva ŽIVOT.

Charlie Chaplin, 16. Apríla 1959


Nádherné posolstvo Charlieho Chaplina pre celé ľudstvo z filmu Diktátor:Tip na knihu:

Osho – Kniha o egu – Osho vysvetľuje, v čom spočíva rozdiel medzi naším Ja a egom. Popisuje, ako sa ego správa a ako sa naopak prejavuje naše pravé Ja. Tvrdí, že spoločnosť, škola aj rodičia z nás od narodenia robia niekoho iného, než čo zodpovedá našej bytosti. Svojím typickým provokatívnym spôsobom potom ukazuje, ako tieto falošné masky zhodiť a získať svoju pôvodnú, prirodzenú prostotu – inými slovami byť tým, kým skutočne sme, slobodne a hravo.

Pôvodná cena: 11.20 EUR Naša cena: 8.96 EUR Zľava: 20.00 % Ušetríte: 2.24 EUR


Súvisiace články:


 

(Prečítané 7 815 krát, 1 dnes)

One Response to Keď som začal skutočne milovať sám seba

  1. stefi píše:

    Tento krasny filmik urcite stoji za povsimnutie je to skutocny skvost. Paci sa mi autorova vypoved. a este iba dodam ze ja vyrok Miluj svojho blížneho ako seba samého beriem skor akoprejav dvojitej individuality.