google27eaa3905ca3fee3.html

Láska sa začína preskočením iskry, potom mohutnie a nám sa nechce pohnúť od milovanej osoby, vidíme jasne, že je dokonalá. Neskôr, úplne samozrejme, eufória pominie a namiesto nej sa objaví zopár chýb a kazov na našom najdrahšom, či najdrahšej. Objavia sa prvé hádky, prvé rozpory, prvá myšlienka na rozchod, čertík sklamania začne tancovať tango. A teraz pozor! Tu musíte zapnúť všetky zmysly a uvedomiť si, že pred vašimi očami sa nemení váš partner, ale náš pohľad na neho. Doteraz bol náš pohľad na neho obrazom našich podvedomých túžob a želaní a odteraz iba od nás závisí, či v ňom budeme vidieť niktoša, alebo spriaznenú dušu plnú chýb, ktoré však vieme vnímať s porozumením. Keď skoncujeme so sebaklamom a povieme si, že sme v cieli, že toto je človek, s ktorým si chceme vybudovať spoločnú budúcnosť (nie naveky, to je zbytočné si predstavovať, veď človek nikdy nevie…), ale určite odteraz a chceme v tomto vzťahu dávať a nielen dostávať, potom sme na najlepšej ceste za šťastím. Hlavnou devízou na tejto ceste je vzájomná dôvera, ktorá umožňuje tolerovať chyby a riešiť krízy, ktoré nastanú v každom vzťahu. Bez nich by ste nemali na čo spomínať a z čoho sa tešiť, alebo kam odchádzať. Preto neváhajte, kašlite na reklamu, na pár kíl navyše, na veľký nos a vedome sa vyberte za veľkým šťastím. Teraz už viete, ako na to, šťastie vám padne k nohám napriek tomu, že vás ešte nikto nepozval na konkurz do televízie. Konečne na vlastnej koži získate odpoveď na otázku, ktorú ste si v duchu toľko razy kládli pri pohľade na šťastnú kamarátku. „ Čo ten na nej vidí?“ Zrazu viete, že pre svoju šťastnú budúcnosť na nej nemusí vidieť veľa, dôležité je čo vidí v nej. Ak vidí jej dušu, jej láskavosť, vnútornú krásu, ktorá sa nemusí pretŕčať a prifarbovať, je odpoveď jasná.

*

Kniha od Vydavateľstva Eugenika

*

Na poslednej akcii, ktorej som sa zúčastnila sa, bola jedna pani, ako prototyp túžby po dokonalosti. Stále oblečená celá v bielom s dokonale zladenými šperkami, už ráno o šiestej pri rozcvičke dokonale upravená, učesaná, tak, že ani jeden vlások (a mala ich fakt dosť), si nedovolil voľne visieť, alebo sa nebodaj uvoľniť z prísneho účesu. Seminár trval denne osem – desať hodín, a tak občas niekoho premohol spánok, pani Dokonalú tiež, ale nepadla jej hlava ako ostatným a nohy sa tiež neuvoľnili. Zaspala spôsobne s poznámkovým blokom na kolenách a s perom pritisnutým na papier, aby to vyzeralo, že je bdelá a usilovne si robí poznámky. Seminár sa týkal na Nebevstúpených majstrov a niekto mal so sebou veštecké karty práve s Majstrami. Tak som na odľahčenie začala veštiť, ale tak, že ja som vyberala „obetiam“ kartu Majstra. Pani Dokonalá sa ohradila, že ona si chce vybrať sama, ale kolektív ju presvedčil, že nejde o život, nech to nechá na mňa. Aspoň sa dozvie aj iný pohľad na seba. Poprosila som kartičky, aby jej povedali, ktorý majster jej má teraz odovzdať dar a čo to bude. Výsledok, karty jej jasne povedali, že jej chýba smiech, ľahkosť bytia. Tá pani sa priznala, že sa nesmiala už niekoľko rokov a ja som ju svojím smiechom celý čas vyrušovala pri písaní poznámok, preto mi nechcela dovoliť, aby som jej vybrala kartu. Skvelé bolo, že odkaz pochopila a začala sa ihneď baviť. Už v ten deň sa pár razy srdečne zasmiala, a občas jej len tak, zničohonič preletel úsmev po tvári. Mimoriadne jej to pristalo. Dovtedy tam stále posedávala sama a zrazu sa okolo nej motali ľudia, začínali rozhovor a jej dokonalosť sa roztápala v láskyplnosti, ktorú ten smiech vyvolal. Podľa mňa je toto recept na pochopenie seba samého. Humor, nadhľad a láskavosť sú tri základné vlastnosti vedomých ľudí. Túžba po dokonalosti je prejavom ega a bráni nám milovať seba samých, čo je základom akejkoľvek lásky k blížnym.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či by ste dokázali žiť v spoločnej domácnosti s dokonalým človekom? Veľká väčšina žien sa cíti nešťastná, lebo nedokáže nájsť tú obrovskú lásku, ktorá by zmenila ich život ako šibnutím čarovného prútika, ktorá by nezmenená ostala na celý život a ktorá by bola rovnako vášnivá ako zodpovedná. Keďže takáto láska je iba vysnívaná, alebo skreslená televíziou a filmami, neuvedomujeme si, že odchádzame od reality a začíname sa podvedome obviňovať, že nie sme dosť pekné, dobré, ideálne a preto sme narazili vždy len na nehodných mužov, ktorí nás dosť nemilovali, neboli dosť krásni, ženy sa o nich nebili, rodičia im v pravý čas nezanechali zámoček v krásnej prírode, naopak ich priemerný plat nesľuboval raj na zemi s občasným pristátím na Bali. A naše srdcia namiesto toho, aby sa otvorili, sa zatvárajú a tvrdnú. A potom si namiesto lásky k sebe pestujeme ego, keď sa presviedčame o svojej výnimočnosti, ktorú iní nevidia a vyberajú si za partnerky (partnerov) tie obyčajné, nedokonalé bytosti. Nevidíme v tom prejav ich veľkosti, ale naopak naše ego nám našepkáva, že je to v ich malosti. Nie, nie. Dobre je občas spomenúť si na múdre príslovia, napríklad: Nie je všetko zlato, čo sa blyští. V dnešnej povrchnej, konzumnej dobe, by sme si ho mali dať vytetovať, aby sme na neho nezabudli.

Irma

*

Vydavateľstvo Eugenika odporúča knihu:

Anatolij Někrasov – Umění milovat – dávat i přijímat lásku – Obľúbený autor prináša duchovné a psychologické poznatky, ktoré môže vo svoj prospech využiť doslova každý z nás. Skúma medziľudské vzťahy aj lásku – muža a ženu, vzťah k deťom a rodičom dokonca aj lásku k vlasti a národu. Taktiež sa zaoberá aj tým, čo sa deje s človekom po smrti a ako čo najlepšie zvládnuť odchod blízkej osoby. Kniha je napísaná na základe bohatej osobnej skúsenosti a rozsiahlej psychologickej praxe autora a skutočne pomôže vyhnúť sa mnohým problémom a nájsť riešenie rôznych životných úloh.

*

*

(Prečítané 1 701 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.