google27eaa3905ca3fee3.html

Céder libanonský

Sedíte pod naširoko rozkonáreným dôstojným stromom, ktorý vám poskytuje príjemný tieň. Cez husto rastúce konáre prebleskujú šteklivé lúče slnka. Vdychujete omamnú vôňu, šíriacu sa do okolia z jeho kvetov či ihličia, za chrbtom cítite drsný, ale teplý dotyk vráskavej kôry. Takmer počujete pohyb miazgy v útrobách kmeňa. Cítite sa chránení, v bezpečí, nabíjaní akousi zvláštnou energiou… Áno, takéto vnemy nám môžu poskytnúť velikáni rastlinnej ríše, ich veličenstvá STROMY. No napadlo vám už niekedy, že aj ony – a nielen bylinky, rastlinky či kvietky – môžu byť zdrojom vynikajúcich kozmetických, hojivých či magických prostriedkov?

Nemôžem tu rozpísať blahodarné vlastnosti všetkých zástupcov niekedy až záhadnej ríše stromov, o ktorých som sa nielen v detstve domnievala, že v noci potajme vyťahujú zo zeme korene – košaté často rovnako ako konáre nad zemou – a putujú po svojom okolí, aby poznávali to, čo je im cez deň nedopriate. Nad ránom sa spokojné a obohatené o nové poznatky vracajú na svoje miesto. Beda, ak im ho obsadí nejaký nespratný oneskorenec! Musia si potom rýchlo nájsť nablízku náhradné, aby si nikto z ľudí ani zvierat nevšimol, aké pestvá a dobrodružstvá potme a v skryte stvárajú…

Takže spomeniem len niektoré – práve tie, ktoré ma vždy okúzľovali buď svojím vzhľadom, pôvodom či užitočnosťou, všetky napospol ihličnaté. Na listnaté príde rad azda inokedy…

Céder atlaský a libanonský

Céder himalájsky – samčie šišky (foto – Wikipedia)

Susanne Fischer-Rizziová o cédri píše: „Tým, čím je lev vo svete zvierat, je céder medzi stromami.“

Na rozdiel od cédra atlaského, ktorý pochádza z územia pohoria Atlas, je domovom cédra libanonského Sýria, východné Turecko a Libanon. V Libanone kedysi bývali celé pralesy týchto stromov. V jeho pohorí sa nachádzal „posvätný háj“, ku ktorému putovalo mnoho ľudí, aby sa aspoň na chvíľu mohli zdržať uprostred voňavého svätostánku a pomodliť sa. 400 stromov z tohto hája dodnes jestvuje a ich vek sa odhaduje na 2 500 rokov! Počet cédrov sa v tejto oblasti však rapídne znížil vplyvom vysokého dopytu po nábytku z jeho dreviny a dnes je v Libanone už len niekoľko sto cédrov. Na juhu je jeho výskyt častejší ako v strednej Európe, kde sa vysádza v parkoch a záhradách s miernejšou klímou.

Kelti poznali céder pravdepodobne z niektorého zo svojich početných sídlisk. Deň cédru podľa svojho stromového kalendára určili na 14. až 23. augusta a na 9. až 18. februára.

Spoločným znakom cédrov je čas kvitnutia. Na rozdiel od všetkých ostatných ihličnanov kvitnú až začiatkom jesene. Cédrové drevo sa už v staroveku používalo na stavbu domov, lodí i výrobu nábytku. V Biblii v 1. knihe kráľov sa spomína obchodovanie s touto drevinou. V Jeruzaleme sa používalo drevo cédrov na výstavbu chrámov a palácov. Olej z cédrového dreva bol pravdepodobne prvým olejom extrahovaným z nejakej byliny. Egypťania ho používali na stavbu lodí, výrobu nábytku a rakiev a samozrejme – v kozmetike.

Dodnes je éterický olej z tohto stromu užívaný ako účinný prostriedok:

  • pri akné
  • pri mastnej pleti
  • pri vypadávaní vlasov a lupinách
  • proti stavom strachu a stresu
  • na mumifikáciu a k ochrane papyrusu pred hmyzom
  • v prípade potreby na upokojenie, harmonizáciu
  • antiseptický, fungicídny, protikašľový a repelentný
  • rozpúšťajúci hlieny a pomáhajúci pri bronchitíde či zápaloch močového mechúra.

Nesmie sa však používať v priebehu gravidity, pretože pôsobí ako abortivum!

V mágii a liečiteľstve:

  •   dym z cédru očisťoval a zaháňal zlé sny
  •   pálením ihličia alebo dymom z tlejúcich či horiacich vetiev sa liečilo prechladnutie
  •   jeho drevo umiestnené v dome malo ochraňovať pred bleskom
  •   cédrová vetvička vyrezaná do tvaru trojzubca sa umiestňovala v blízkosti domu bodcom hore, aby chránila pred akýmkoľvek zlom
  •   kúsok dreva v peňaženke či mešci mal privolať peniaze a na tento účel sa používal aj vo vykurovacích zmesiach
  •   používal sa aj v amuletoch lásky
  •   spaľovaním sa mali zvyšovať psychické sily

Neďaleko Jokošimy v Japonsku sa údajne nachádza jeden z najstarších stromov sveta – céder – starý vraj až 7 tisíc rokov!

www.juditapeschlova.blogspot.com
www.angelcity.webnode.cz


Tip na knihu:

Erna Droesbecke – Vonné tyčinky a jiné aromatické látky – Existuje množstvo publikácií o aromaterapii, ale nie výslovne o vonných tyčinkách, ktoré sú pritom u nás najpoužívanejšie. Máte možnosť dozvedieť sa, aký účinok má a na aké účely je vhodná určitá vôňa či zmes, nájdete tu námety na vlastné malé rituály s konkrétnym zámerom, a ak patríte k domácim kutilom či alchymistom, objavíte dokonca presný návod na výrobu vlastnej vonnej zmesi!

Pôvodná cena: 5.90 EUR Naša cena: 4.72 EUR Zľava: 20.00 % Ušetríte: 1.18 EUR


Súvisiace články:


(Prečítané 6 227 krát, 1 dnes)

Comments are closed.