google27eaa3905ca3fee3.html

herbs_anxiety_imgMedovka je liečivá bylinka, ktorá má upokojujúcu vôňu, pôsobiacu priam okamžite, a niet sa čomu diviť. Niekoľko štúdii už preukázalo je schopnosť vplývať na ľudský organizmus  pri výraznom potláčaní úzkosti.

To zo šálky čaju pripraveného z medovky robí najčastejšie používaný čaj pri snahe potlačiť stres a dosiahnutie psychickej pohody. Medovka vďaka obsahu účinných látok, ako je silica, flavonoidy, kyselina rozmarínová, citral, germakrin, kyselina fenolová, tripertén, citronellal, karyofylen a triterpény sa veľmi dobre zhostila tejto upokojujúcej úlohy. Avšak medovka má aj množstvo iných pozitívnych vplyvov na celkové zdravie človeka. Napríklad pomáha podporovať myseľ, pomáha pri nespavosti, pri bolestivej menštrácii, lieči herpes a množstvo iných neduhov.

Existujú dva spôsoby, ako ju použiť:

Inhalácia a esenciálny olej

Účinky medovky môžete využiť aj jednoduchou inhaláciou, tento spôsob nielenže ukľudňuje myseľ, ale pomáha znížiť krvný tlak. Postup je jednoduchý, zalejte čerstvú, alebo sušenú medovku vriacou vodou a nechajte pár minút vyluhovať. Vezmite uterák a klasickým spôsobom sa nahnite nad misku s medovkou. Inhalujte horúce pary po dobu 10 – 15 minút. Takto dosiahne Vaša myseľ potrebný kľud, no aj nosové dutiny sa týmto spôsobom prečisťujú, čím predchádzate ich zápalu.

Na druhú stranu môžete použiť esenciálny olej, ktorý sa využíva hlavne vtedy, keď človek v dnešnej hektickej dobe, nemá v priebehu pracovného dňa čas ani na šálku čaju. Esenciálny olej sa jednoduchým spôsobom votrie do pokožky, najčastejšie na predlaktí a jeho účinky sa čoskoro dostavia. Esenciálny olej sa môže použiť pri cestovaní, jazde hromadnou dopravou, či v aute, kde nieje možné vychutnať si medovky v podobe čaju , alebo inhalácie. Keď sme už pri aute tu sa nám otvára aj možnosť využiť auto difúzor, ktorého náplň tvorí esencia medovky. Difúzor sa potom použije ako klasická aróma do zapaľovača.

Čaj

Uvarte si šálku čaju z organickej medovky. Použite jeden alebo dva sáčky čaju (alebo 2 lyžičky sypaného čaju) na šálku. Čaj nechajte pár minút vyluhovať a je pripravený na pitie. Pri bylinkových čajoch zachádzajte opatrne s cukrom, pri častom pití tohto zdravého čaju by totiž jeho príjem mohol v tele napáchať viac škôd ako by bol očakávaný prospech čaju. Často sa do bylinných čajov neodporúča použiť žiadny cukor, ani umelé sladidlá. Po čase si zvyknete na chuť bez cukru a určite aj oceníte skutočnú chuť prírody a zdravia.

Pri zbere medovky sa odrezáva asi 40 centimetrová vňať. Tak isto sa používajú listy a kvety. Prvý zber v prvom roku rastu sa vykonáva od začiatku až od polovice júla, druhý zber koncom septembra až začiatkom októbra.

Kde všade medovka pomáha?

 • pri vyčerpanosti spojenej s nespavosťou dodáva telu energiu,
 • pri poruchách trávenia,
 • pôsobí upokojujúco na myseľ,
 • podporuje pamäť a zvyšuje koncentráciu,
 • podporuje správnu funkciu srdca,
 • lieči bolesti hlavy,
 • potláča bolesť zubov,
 • pomáha ľuďom trpiacim nespavosťou,
 • má prospešné účinky pri bolestivej menštruácií a chudokrvnosti,
 • lieči herpes,
 • pomáha pri vírusových ochoreniach,
 • zmierňuje opuchy a zápaly

Zdroj: http://ludsketelo.sk/


lemon-balm-tea-636x310


Súvisiace články:


 Tip na knihu:

Jelena Svitko – Přírodní léčba – Recepty pro zdraví – Užitočná príručka. Dozviete sa v nej o liečbe kameňmi, o ochrannom štíte organizmu, o korení ako alternatívnom lieku aj o diagnostike chorôb z tváre, rúk a nôh. Prírodná liečba alebo naturopatia využíva vitamíny, stopové prvky a stravu. Okrem toho aplikuje množstvo ďalších metód: vodoliečbu, masáže, liečbu dotykom, aromaterapiu, liečenie hlinou…

Úryvok: Před každým jídlem rozpustíme ve sklenici vody špetku zázvoru a vypijeme 30 minut před jídlem. „Jídlo se bude lépe trávit a tělo bude vysychat,“ psala Hildegarda. V díle svaté Hiddegardy jsem našla ještě jeden zajímavý recept. Domnívala se, že zázvor působí proti nádorovým onemocněním. Ve všech svých receptech na léčení tohoto onemocnění používala zázvor. Předkládám jeden z nich. Zázvor při léčení nádorů: Vezmeme 100 g mletého zázvoru, 100 g mletých mandlí, 50 g suché měsíčku lékařského, 50 g suchého vlaštovičníku. Vše smícháme a pomeleme na prášek. Užíváme preventivně 1 lžičku třikrát denně před jídlem. Yzop lékařský – Trvalka z čeledi hluchavkovitých. Původem je ve Středomoří, dobře se jí daří i na Ukrajině. U mě na chatě už mnoho let roste velký dřevitý keř, který je každé léto obsypán množstvím aromatických květů. Když dorostou nové snítky, uřežu je, a tak během léta sklízím 2–3krát úrodu. Bylina se množí dělením trsů nebo semeny. Je mrazuvzdorný, vydrží i teplotu minus 25–30° C. Jako koření se používají mladé listy a kvetoucí vrcholky rostlin.

Pôvodná cena: 7.60 EUR, Naša cena: 6.08 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.52 EUR


(Prečítané 8 595 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.