google27eaa3905ca3fee3.html

fialka rolnaSaponíny sú bioaktívne zložky tvorené predovšetkým rastlinami, dokážu ich však syntetizovať aj niektoré mikroorganizmy či hmyz. Z rastlín ich obsahuje brečtan popínavýfialka roľná, pagaštan konský, sladké drievko, divozel veľkokvetý, prvosienka jarná, sedmokráska, zlatobyľ, breza a mnohé ďalšie.

Z chemického hľadiska sú zložené z lipofilnej časti, ktorá je tvorená aglykónom; a hydrofilnej časti tvorenej monosacharidovými zvyškami. Takáto štruktúra im umožňuje znižovať povrchové napätie a interagovať s bunkovými membránami. Ich pomenovanie je odvodené z lat. slova sapor = mydlo, pretože po pretrepaní s vodou silno penia. Majú rôzne silnú hemolytickú aktivitu po parenterálnom podaní. Táto ich vlastnosť je spôsobená interakciou saponínov so sterolmi prítomnými v biologickej membráne erytrocytov a následným poškodením červenej krvinky. Saponíny sa však po per os podávaní (cez ústa) nevstrebávajú priamo do krvného obehu, nepôsobia teda toxicky.

Prírodné saponíny majú viaceré farmakologické účinky. Znižujú hladinu cholesterolu, pôsobia antibakteriálne, fungicídne, protivírusovo, imunomodulačne. Výskum sa v súčasnosti zameriava aj na ich cytotoxické účinky a schopnosť indukovať apoptózu pri liečbe nádorov.

Vo fytoterapii sa rastliny s obsahom saponínov používajú močopudne a potopudne. Aktivujú látkovú premenu a podieľajú sa tak na detoxikácii organizmu.

pagastanEscín, triterpénový saponín z pagaštanu konského (Aesculus hippocastanum) zabraňuje vzniku opuchov tým, že zvyšuje rýchlosť prietoku krvi, znižuje priepustnosť ciev a tým unikanie krvnej plazmy do okolitého tkaniva, a zároveň znižuje tvorbu zápalových látok ako je napr. histamín.

Prieložník holý a chlpatý (Herniaria glabra, H. hirsuta) obsahuje saponíny, ktoré zabraňujú vzniku močových a obličkových kameňov a podporujú ich vylučovanie.

Saponínové drogy patria k najstarším expektoranciám. Dráždením vágových nervových zakončení v žalúdočnej sliznici a v horných častiach tenkého čreva podporujú reflexne tvorbu vodnatej bronchiálnej sekrécie. Svojou emulgačnou schopnosťou prispievajú k zrieďovaniu hlienov a k jeho ľahšiemu odstráneniu.

S mnohými prírodnými saponínmi sa spája významné protirakovinové pôsobenie. V súčasnosti ich je s takýmto účinkom známych viac ako 150 rôznych druhov. Preto sa vedecké experimenty zameriavajú aj na ich protinádorový účinok a objasnenie mechanizmu účinku. Ten nebol zatiaľ presne objasnený. Prispieva k tomu aj fakt, saponíny rôznych druhov rastlín majú rôznu štruktúru, preto aj ich mechanizmus účinku bude rôzny. Známe však je, že takmer všetky saponíny indukujú programovanú bunkovú smrť, tzv. apoptózu, v nádorových bunkách.

ginkgoGinsenoidy, saponíny Ginka dvojlaločného (Ginkgo biloba), pôsobia ako inhibítory angiogenézy nádorov. Vyvíjajúci sa nádor potrebuje na svoj rast prísun živín a kyslíka, tie sú zabezpečované prostredníctvom novo vznikajúcich ciev. Tým, že nádor nedostáva potrebnú výživu, nemôže rásť a vlastne je akoby ,,vyhladovaný,, účinkom saponínu.

Ďalším významným saponínom s potenciálnym protirakovinovým účinkom je cucurbitacin. Je súčasťou tekvice (Cucurbita pepo), nachádza sa však aj v iných rastlinách. Cucurbitacin E má schopnosť potlačiť proliferáciu a indukovať apoptózu v prípade nádorov vaječníkov, rakoviny pankreasu a leukémie.

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD.

Viac o tom, ako lieči príroda sa môžete dozvedieť na: www.naturterapy.sk 


Vydavateľstvo Eugenika odporúča túto knihu:

Gennadij P. Malachov – Očista těla a správná výživa – Táto kniha známeho ruského lekára a liečiteľa sa venuje unikátnej metodike uzdravenia na základe životosprávy. Autor ukazuje, že s pomocou očisty a správnej výživy je možné obnoviť normálny stav krvného obehu a dýchania, ako aj normalizovať činnosť pohybového aparátu a nervového systému. Kniha obsahuje rôzne odporúčania na uzdravenie netradičnými metódami, cvičenia, posilňujúce obranné sily organizmu, metódy, ako predchádzať chorobám a zbavovať sa ich, očistné procesy a mnoho ďalších užitočných rád. Malachov sa pritom k týmto cenným a overeným poznatkom dostal na základe svojich osobných skúseností, potom, čo dokázal bez pomoci lekárov dať do poriadku svoj dlhodobo devastovaný organizmus.

Úryvok: Nejdříve se objevují potíže v žaludečním a střevním traktu a odtud se patologická onemocnění šíří do celého organizmu. Ve většině případů však stačí změnit stravu a organizmus se brzy začne sám regenerovat. Pamatujte na jednu starodávnou moudrost: jsi-li nemocný, změň styl života. Jestliže to nepomohlo, změň stravu. Pokud nepomohlo ani to, jdi k lékaři.

Pôvodná cena: 8.60 EUR, Naša cena: 7.74 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 0.86 EUR


Súvisiace články:


fialka


 

(Prečítané 4 420 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.