google27eaa3905ca3fee3.html
aroma4

Aká je kvalita vzduchu u vás doma?

Environmentálne zdravie úzko súvisí s ovzduším a tým, čo dýchame. Týka sa to ako vonkajšieho, tak aj vnútorného prostredia, pretože ľudia trávia v interiéroch veľmi dlhý čas. Predpokladom zdravého ovzdušia v miestnosti je samozrejme pravidelné vetranie, čím sa zabezpečí potrebná vlhkosť vzduchu, ale aj odstránenie mikróbov a zabránenie ich množeniu.

Ďalšou kapitolou sú osviežovače vzduchu a pohlcovače pachov. Nájdu sa skoro v každej domácnosti, veď kto by si nechcel osviežiť a spríjemniť prostredie, v ktorom žije? Vtedy siahneme väčšinou po umelých arómach, géloch, sprejoch a podobných zlepšovačoch. Podľa odborníkov na environmentálne zdravie však bežne používané osviežovače vzduchu predstavujú riziko ohrozenia zdravia, pretože uvoľňujú nebezpečné toxické látky. Obsahujú rôzne rozpúšťadlá, syntetické arómy, konzervačné látky, farbivá. Takýchto látok je niekoľko tisíc a výrobcovia ich nemusia všetky uvádzať na obaloch. Závažným spôsobom však poškodzujú imunitný systém, narúšajú hormonálnu rovnováhu, vyvolávajú rôzne alergické reakcie, astmu, bolesti hlavy, rakovinu, dráždia pokožku, pľúca, oči, sliznice. Prchavé látky v umelých osviežovačoch sú dokonca zistiteľné aj v krvi.

K tým najpopulárnejším toxickým látkam patria: acetaldehyd – karcinogén dráždiaci kožu, sliznice, pľúca, poškodzuje imunitný a reprodukčný systém, propylénglykol – karcinogén, poškoduje imunitný systém, je príčinou vzniku mnohých alergií, hromadí sa v organizme a dráždi pokožku, oči, pľúca, limonen – toxický pre imunitný systém, je to alergén dráždiaci oči, pokožku, pľúca, benzaldehyd – neurotoxín, dráždi oči, sliznice, pľúca, etylacetát – je to neurotoxín, rôzne syntetické vône – spôsobujú bolesť hlavy, migrénu, depresie a mnoho ďalších zdravotných problémov, 1,4-dichlórbenzén (1,4 DCB) – negatívne ovplyvňuje pľúcne funkcie. Zoznam takýchto látok je samozrejme oveľa oveľa dlhší – ftaláty, formaldehyd, rôzne hormonálne disruptory, benzén. Najlepší spôsob ako sa chrániť, a predovšetkým ako chrániť deti (hlavne tie, ktoré majú dýchacie ochorenia, alergie či astmu), je vyhnúť sa týmto látkam a zvoliť vhodnú alternatívu.

aroma 2

Poznáme mnohé efektívne spôsoby osvieženia ovzdušia, ktoré nepoškodzujú zdravie. Môžete  použiť kávu, sódu a citróny, pomaranče, klinčeky, čerstvé kvetiny, sušené bylinky, ocot. Vzduch čistia aj izbové rastliny – mnohé zachytávajú prach, alergény, ale aj niektoré chemikálie (napr. formaldehyd). Použiť môžete aj vonné sviečky, avšak tu je potrebné tiež sa mať na pozore a radšej si vytvoriť vlastnú – do horúceho vosku kvapneme pár kvapiek éterického oleja.

Krásnu vôňu domova pomôže vytvoriť aj niekoľko kvapiek éterického oleja. Kvalitné éterické oleje majú antibakteriálne, protiplesňové a protivírusové účinky. Vzduch tak môže osviežiť, ale aj očistiť pár kvapiek éterického oleja, ktorý si môžete nakvapkať do aromalampy, prípadne na odparovaciu misku. Alebo môžete jednoducho použiť difuzér, ktorý vám vydrží aj niekoľko mesiacov. Samozrejmosťou sú kvalitné éterické oleje, čisto prírodné. V tomto prípade sa skutočne viac oplatí investovať do takéhoto produktu a staviť na overené značky bez skrytého pridávania chemikálii. Pár kvapiek kvalitného esenciálneho oleja vydrží dlhý čas. Použitím éterických olejov nielenže znížite možnosť pôsobenia jedovatých látok, ale ich vôňa môže pôsobiť aj terapeuticky – upokoja, harmonizujú, relaxujú, povzbudia. Uvádzam príklady niektorých z nich pre vašu inšpiráciu. Levanduľa upokojuje nervový systém, zmierňuje bolesť hlavy a migrénu, zlepšuje kvalitu spánku. Rozmarín stimuluje myseľ a zlepšuje pamäť. Bergamot a citrus pôsobia ako prírodné antidepresíva, upokojujú myseľ. Eukalyptus ako aj šalvia uvoľňujú dýchacie cesty. Ruža upokojuje a harmonizuje. Ak máte zdravotné problémy, ktorých sa dlhodobo neviete zbaviť aj napriek veľkej snahe, skúste doma skontrolovať situáciu s umelými osviežovačmi a prípadne ich vymeniť za tie prírodné. Ide predsa o vaše zdravie a zdravie vašich detí.

aroma difuzer1

Mgr. Ľubica Prisenžňáková, PhD. 

www.naturterapy.sk


Súvisiace články:


Akciová cena v našom eshope na túto skvelú publikáciu:

Erna Droesbecke von Enge – Vonné tyčinky a jiné aromatické látky – Existuje množstvo publikácií o aromaterapii, ale nie výslovne o vonných tyčinkách, ktoré sú pritom u nás najpoužívanejšie. Máte možnosť dozvedieť sa, aký účinok má a na aké účely je vhodná určitá vôňa či zmes, nájdete tu námety na vlastné malé rituály s konkrétnym zámerom, a ak patríte k domácim kutilom či alchymistom, objavíte dokonca presný návod na výrobu vlastnej vonnej zmesi!

Pôvodná cena: 5.90 EUR, Naša cena: 0.50 EUR

Zľava: 91.53 %, Ušetríte: 5.40 EUR


OLYMPUS DIGITAL CAMERA


(Prečítané 2 167 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.