google27eaa3905ca3fee3.html
festival

Jar znamená „slnko“, ga znamená „cesta, pohyb“

Živa-jarga je viacúrovňový systém sebazdokonaľovania, cesta ku zdraviu, k uvedomeniu, sile a spojeniu s Najvyšším.

Počas života sa všetci nejakým spôsobom rozvíjame, niekto hlbšie a vedomejšie, niekto menej. Aj súčasná veda už dokázala prevteľovanie duší (reinkarnáciu). Preto môžeme „hrať hru s názvom život“ postupne, v rôznych vteleniach, preto môžu pokračovať naše útrapy, bolesti a „zlyhania“, ale môžeme začať aj rásť a rozvíjať sa.

Každý človek môže využívať metódu živy-jargy na svojej úrovni vedomia. Možno ju využívať jednoducho ako systém telesného zdokonaľovania sa, alebo ako psychicko-duchovnú metódu, ktorá nás učí ovládať svoje vedomie, zvyšovať svoju vnútornú silu
a prebúdzať vyššie schopnosti.

Skutočná živa-jarga je spôsob bytia a vnímania. Je to rýchla a aktívna cesta k uvedomeniu, k duchovnému aj fyzickému rozvoju, k telesnému i duševnému zdraviu, k osvieteniu a jednote s božským princípom. Je to poznanie seba samého, Boha a seba v Bohu. V úvodnej etape cvičení je živa-jarga zameraná na udržanie sily, krásy a zdravia tela.

Každodenné praktizovanie živy-jargy zároveň očisťuje myseľ a zbavuje vnútorných blokov či úzkostí. Tiež pripravuje vedomie na vyššiu duchovnú prax – rozvíjanie posvätných stavov. Základom živy-jargy je práca s univerzálnou životnou energiou, životodarnou silou Najvyššieho, silou zdravia a uzdravenia, ktorú naši predkovia nazývali živa.

V súčasnosti je metóda živa všeobecne známa ako samostatný systém, spojený s meditáciou a prenosom energie. Systém živa-jarga je pokračovaním a prehĺbením Živy a je zameraný na čo najrýchlejšiu, aktívnu, kvalitnú a komplexnú premenu (prepracovanie) tela, duše aj ducha. Vďaka postupom živy-jargy sa mnohonásobne zvyšuje efektivita prúdenia energie živy, rýchlosť uzdravenia a celková harmonizácia.

Keď kráčame cestou živy-jargy, mali by sme pamätať na to najdôležitejšie: jarga v konečnom dôsledku prináša jasnu (osvietenie) a spojenie s Najvyšším. Živa-jarga ako metóda sebazdokonaľovania pozostáva zo súboru telesných pozícií, morálneho kódexu správania, dychových cvičení (živodýchania), živozvukov (mantier), modlitieb a posvätných stavov (meditácie), zameraných na rast a rozvoj človeka.

Telesné pozície rozvíjajú zdravie, posilňujú vnútorné orgány, opornú a pohybovú sústavu, svaly a kĺby, normalizujú látkovú výmenu a formujú peknú postavu. Omladzujú a napĺňajú pokožku vnútornou sviežosťou. Človek, ktorý praktizuje živu-jargu, mnohonásobne
zväčšuje svoj osobný prúd živy a harmonizuje jej prúdenie energetickými dráhami tela (zvanými aj nádí alebo meridiány), takže je stále zdravý a príťažlivý.

Telo sa pritom stáva životaschopným a ľahko sa dá ovládať pomocou sily zámeru. Stáva sa ohybnejším, obratnejším a odolnejším. Živa-jarga nielenže zbavuje chorôb, ale prináša aj veľmi príjemné, vedomé preciťovanie tela. Ľudia, ktorí sa zaoberajú duchovným rozvojom, často na vlastné telo zabúdajú, považujú ho za pominuteľné a nepodstatné. Niekedy sa im dokonca stáva akousi príťažou. Vedomie sa rozvíja, ale telo zaostáva, vlečie sa kdesi vzadu. No vtedy sa – v súlade so zákonom kyvadla – obvykle objavia problémy s telesným zdravím. Veď ak skĺzneme k jednej krajnosti, ocitneme sa v jej protiklade! Živa-jarga je zameraná na harmonický rozvoj tela, duše aj ducha.

Ak sa venujeme žive-jarge, začíname pociťovať ich jednotu, prichádza pocit harmónie a celostnosti týchto troch prvkov. Osobitne dôležitou súčasťou živy-jargy je práca s čakrami. Vďaka tomu sa človek stáva majstrom nielen svojho tela, ale aj celého svojho života. Keď pracujeme s čakrami, vplývame na rôzne sféry svojho bytia, zbavujeme sa vnútorných blokov a strachu.

Zároveň zvyšujeme úroveň vnútornej energie, čo nám umožňuje praktizovať hlbšiu meditáciu a prebudiť vyššie schopnosti. Schopnosť ovládať svoje vnútorné sily, vzájomne pôsobiť s vonkajšími energiami (energiami prírody a božskými silami) a harmonicky ich usmerňovať – to všetko nám umožňuje prax živy-jargy. Keď sa venujeme žive-jarge, prebúdzame v sebe mocnú silu živospevu a živoslova (analógia spievania mantier v joge). Spievanie živoslov v prúde živy (prvopočiatočného svetla) umožňuje dosiahnuť veľmi vysokú úroveň duchovnej praxe (opatrovníctva) a posvätných stavov. Pomocou živospevu je človek schopný zastaviť nekonečnú chaotickú činnosť logického rozumu. Navyše, človek dokáže prekonať hranice svojho tela za účelom cestovania duše (tzv. astrálne cestovanie). Tiež jasne počuje hlas Najvyššieho a rôznych božských síl (bohov). Pritom dochádza k hlbokému pochopeniu seba samého i celého sveta.

Jar znamená „slnko“, ga znamená „cesta, pohyb“. Takže jarga je vlastne „cesta za slnkom“, cesta svetla, pohyb smerom k svetlu, aktívny, cielený pohyb (rozvoj), zameraný na to, aby človek počas tohto života dosiahol osvietenie a vymanil sa z kolobehu prevteľovania. Tento stav sa ani slovami nedá opísať. Takisto sa nedá v plnej miere vysvetliť, čo poskytuje živa-jarga človeku v pokročilejších etapách praxe, keď sa pred ním otvára dovtedy nepoznaná cesta nesmiernej duchovnej sily a poznania – cesta jasny (osvietenia).

pokrova-1Živa-jarga nie je veda, ktorú by sme sa mohli naučiť za dlhší či kratší čas – je to každodenná prax, ktorá nemá konca. Iba pravidelná a postupná práca na sebe umožňuje človeku pozdvihnúť sa postupne na čoraz vyššiu úroveň duchovného rozvoja. Dnes už sú tieto poznatky prístupné všetkým, takže živou-jargou sa môže zaoberať každý človek, bez ohľadu na vek, povolanie či vnútorné zameranie. Nie je nutné zrieknuť sa preto svetských vecí ani žiť ako pustovník v lese. A takisto nie je nutné pokračovať v praxi živy-jargy až po dosiahnutie najvyššej reality – Boha. Každý sa môže samostatne pozdvihnúť na zodpovedajúcu úroveň a precítiť ju.

Ako sme už uviedli, živou-jargou sa treba zaoberať dennodenne. Zároveň nesmieme zabúdať, že prax živy-jargy je vlastne svojráznym, ustáleným životným štýlom. V tejto knihe prinášame čitateľom telesné pozície, duchovné metódy a živozvuky prvej úrovne živy-jargy, ktoré sú vo svojej podstate zamerané na získanie zdravia a krásy, omladenie, zvýšenie vnútornej sily, ovládanie emócií, zharmonizovanie energie a dosahovanie základných posvätných stavov.

Z písomných reakcií:
Oľga (43-ročná, Kyjev). „Veľmi úspešne sa zaoberám slovanskou metódou liečiteľstva živou. Za dva roky praxe sa mi podarilo zbaviť sa mnohých chorôb, no skolióza (pokrivenie chrbtice), ktorou trpím už od detstva, pretrvávala. Na seminári som sa zoznámila s praktikami živy-jargy. Začala som ich samostatne praktizovať – a už o mesiac sa stal zázrak! Chrbtica sa mi narovnala, plecia sa vystreli a začala som mladnúť! Objavila som rodný systém, ktorým sa možno zaoberať sústavne a ktorý je na prospech zdraviu, mladosti a dlhovekosti. Ďakujem!“

Text je z knihy:

304-jarga-duchovna-prax-slovanov_1475240635_mediumVladimír Kurovski – Jarga – Duchovná prax Slovanov

Jarga tvorí poslednú časť trilógie ukrajinského autora Vladimíra Kurovského. Jeho dielo sa komplexne zaoberá duchovným učením našich predkov, našej rodnej kultúry a spirituality.

„Jarga“ je súbor cvičení, ktoré nielenže zdokonaľujú telo, ale sú aj liečivé. Mnohé z nich sa tiež hodia pri meditácii. Dalo by sa povedať, že ide o čosi ako „slovanskú jogu“. Autor zrozumiteľne vysvetľuje všetko, čo treba o tomto systéme vedieť. Samozrejme, že okrem teórie tvorí podstatnú časť knihy aj návod na prax, čiže podrobné popisy a postupy pre konkrétne cvičenia. Tieto špeciálne cviky je vhodné kombinovať so správnym dýchaním. Ďalšou oblasťou, ktorá je v slovanskej spiritualite dôležitá, sú zvukové či hlasové cvičenia, čiže opakovanie alebo spievanie určitých slov, ktoré sa nazývajú „živozvuky“ alebo „živoslová“. V jarge je veľmi dôležitá aj meditácia či rozjímanie – prax známa azda vo všetkých duchovných učeniach a náboženstvách. Systém jargy pracuje aj s čakrami a pozná ich dokonca viac, než je bežne známe z inej literatúry. Zoznam všetkých týchto čakier aj s ich charakteristikou sa v knihe pochopiteľne nachádza.

Na záver dielo spája dokopy všetky uvedené a podrobne rozobraté prvky slovanskej duchovnej metodiky a ponúka čitateľom viaceré komplexné zostavy, ktoré obsahujú tak telesné cvičenie, ako aj meditačné a iné postupy. Výsledkom je tak jasný, presný návod na každodennú prax, ktorá človeka postupne vedie po ceste uceleného rozvoja – telesného, duševného aj duchovného.

Pôvodná cena: 13.20 EUR, Naša cena: 11.88 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 1.32 EUR


Súvisiace články:


 

(Prečítané 649 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.