google27eaa3905ca3fee3.html

Žihľava dvojdomá (Kopřiva dvoudomá)

Medzi nedocenené byliny, ktoré môžeme zbierať aj viac razy do roka, pričom zbierame buď vňať alebo len listy, patrí žihľava. Sušíme ju pri teplote 60 stupňov a používame ju vnútorne aj zvonka. Čaj zo žihľavy čistí krv, čím zlepšuje celkový stav organizmu a pokožky.

Žihľava pomáha pri chorobách dýchacích orgánov, pri katare žalúdka a čriev, podporuje tvorbu červených krviniek. Prečisťuje krv a lieči zápaly močových ciest, reumu svalov a kĺbov, poruchy látkovej premeny, ochorenia žlčníka, pečene, hemoroidy, zápchu, žalúdočné problémy i vypadávanie vlasov.

Základné použitie:

Pri zápale žlčníka a žlčových ciest zmiešame 10g žihľavy, šalvie a mäty piepornej zalejeme horúcou vodou a necháme vylúhovať. Nálev pijeme vždy jednu šálku ráno a večer, asi 15 minút pred jedlom.

Proti vypadávaniu vlasov :100 g jemne nasekaných listov žihľavy zalejte 1/2 l vody a 1/2 l octu, varte pol hodiny. Odvarom si umývajte vlasy pred spaním.

Pri dne a reume :3 lyžičky suchej vňate zalejte 2 pohármi vriacej vody, nechjte 10 minút postáť a pite po dúškoch.


Súvisiace články:


Tip na knihu:

Jelena Svitko – Přírodní léčba – Recepty pro zdraví – Užitečná příručka. V ní se dozvíte o léčbě kameny, o ochranném štítu organizmu, o koření jako alternativním léku i o diagnostice nemocí z obličeje, rukou a nohou. Přírodní léčba neboli naturopatie využívá vitaminy, stopové prvky a stravu. Kromě toho aplikuje mnoho dalších metod: vodoléčbu, masáže, léčbu dotykem, aromaterapii, léčení drahými kameny, léčbu hlínou…

Úryvek: Před každým jídlem rozpustíme ve sklenici vody špetku zázvoru a vypijeme 30 minut před jídlem. „Jídlo se bude lépe trávit a tělo bude vysychat,“ psala Hildegarda. V díle svaté Hiddegardy jsem našla ještě jeden zajímavý recept. Domnívala se, že zázvor působí proti nádorovým onemocněním. Ve všech svých receptech na léčení tohoto onemocnění používala zázvor. Předkládám jeden z nich. Zázvor při léčení nádorů: Vezmeme 100 g mletého zázvoru, 100 g mletých mandlí, 50 g suché měsíčku lékařského, 50 g suchého vlaštovičníku. Vše smícháme a pomeleme na prášek. Užíváme preventivně 1 lžičku třikrát denně před jídlem. Yzop lékařský – Trvalka z čeledi hluchavkovitých. Původem je ve Středomoří, dobře se jí daří i na Ukrajině. U mě na chatě už mnoho let roste velký dřevitý keř, který je každé léto obsypán množstvím aromatických květů. Když dorostou nové snítky, uřežu je, a tak během léta sklízím 2–3krát úrodu. Bylina se množí dělením trsů nebo semeny. Je mrazuvzdorný, vydrží i teplotu minus 25–30° C. Jako koření se používají mladé listy a kvetoucí vrcholky rostlin.

Pôvodná cena: 7.60 EUR, Naša cena: 6.48 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 0.76 EUR


 

(Prečítané 2 565 krát, 1 dnes)

8 Responses to Nedocenená žihľava

  1. Martin píše:

    Treba si ale davat pozor. Viete preco ma lekarsky teplomer stupnicu len do 42 stupnov? Pretoze vsetko zive nad tuto teplotu, plus minus, zomiera. A mrtvole predsa netreba dalej merat teplotu. Tak isto je to aj s rastlinnami, ovocim a zeleninou. Koli comu treba zihlavu susit pri teplote 60 stupnov. Treba ju ususit normalne v tieni, prirodzenym sposobom. Dalsia dolezita vec je, ze vobec netreba zihlavu susit. Rastie vsade. Cely rok. Treba ju konzumovat surovu. Ak chces pit caj treba ju namocit na viac nez 8 hodin do vody, ktora ma izbovu teplotu. Ak zihlavu varite znicite v nej vsetko zdrave, vitaminove a mineralne. Ostane iba zelena voda.

    • marta píše:

      My sme robievali doma zápar zo žihľavy, čiže zalievali sme vriacou vodou. A nezostala z toho iba zelená voda. Naopak, Bolo to účinné. Surová žihľava má určite viac účinných látok. Ale nevidím dôvod označovať zápar za neúčinnú zelenú vodu. Nato pomohol priveľa ľuďom.

      • b píše:

        ano, po zapare tam ostane este zopar polomrtvych latok, ktore ti mozno pomozu, ale ako pisal martin, vsetko zive zomiera nad 42°, takze je najucinnejsie jest vsetko v surovom stave, pogoogli si trochu o vitarianstve, budes nechapat, co vsetko povazujeme za „zdrave“ a pritom je to naopak 🙂

  2. Martin píše:

    Martuska mila…zober vriacu vodu a olej sa nou. Olej sa vriacou vodou co ma 100 stupnou. Co myslis, bude sa to tvojim koznym bunkam pacit? Spalis ich, znicis ich, zabijes ich. Budes mat popaleniny na celom tele. Budes kricat od bolesti. Tvoja koza sa uz asi nikdy neobnovi. Co myslis? A ako je na tom zihlava ktoru zalejes vriacou vodou?

  3. b píše:

    inac, skuste si zihlavu odstavit, ma neskutocne vela chlorofilu, komu by nevyhovovala chut, mozte ju zmiesat so stavou z jablka – je to bomba :-). Ja odstavujem teraz prakticky vsetko zelene, dobra je aj datelina (ved ked na tom ficia zajace cely zivot, nemoze to byt zle 😀 )

  4. marta píše:

    Pre Martinka a pre „b“:
    Oblievat vriacou vodu sa nebudem a o vitariánstve som uz pocula aj citala celkom dost. Najsympatickejsi mi je breatharianizmus, ktoremu je jedno, ci je alebo nie je zihlava varena, pretoze ju aj tak nebude ani pit ani jest.
    Prispevky vas oboch mi pripadali trochu utocne, neviem si vysvetlit, cim som to vyvolala. Je toto stranka pre vitarianov? Alebo maju vitariani patent na rozum? Mojej mame zapar zo susenej zihlavy zacharnil zivot.

  5. Martin píše:

    Prepac Martuska, neutocim, milujem Ta z celeho srdca, kdeze utocit, to nemam v povahe. Chcel som len vysvetlit, ze uvarene je mrtve, nezive. To je vsetko. Maj pekne a kludne myslienky.

    • marta píše:

      Tak to som rada, ze sa mame radi. Vies, ked mi niekto napise, ze sa mam skusit obliat vriacou vodou, tak to neberiem ako prejav lasky. No nic, moja chyba. Zabudla som, ze laska ma vela podob 🙂 Som rada, ze sme si to objasnili.