google27eaa3905ca3fee3.html

Najstaršie doteraz známe zachované záznamy o lekárskych zásahoch pochádzajú z obdobia 3000 rokov pred Kristom. Už aj v nich nachádzame záznamy o manuálnom ošetrení pohybového ústrojenstva ľudí. Neskôr aj Hippokrates, Kitiumsky Appolonius a Galen hovoria o takom naťahovaní chrbtice, počas ktorého sa pomocou použitia rúk a nôh vyvíja akási tlaková terapia.

Jemná Chiropraktika zahŕňa súbor manipulačných techník, založených na prirodzenom pohybe časti tela riadeným terapeutom, ktoré umožňujú napravenie chrbtice, kĺbov ako aj nekĺbových kostných spojení a svalov zároveň. Hlavným cieľom je odstránenie bolesti a kvalitatívne zlepšenie ohybnosti pohybového aparátu.

Pôsobením tejto manipulačno-mobilizačnej terapie sa navracia hybnosť periférnych kĺbov a chrbtice manuálnou technikou do správneho postavenia. Táto technika podporuje samoliečebnú schopnosť organizmu vďaka prepojenosti chrbtice s jednotlivými telesnými funkciami. Úlohou chiropraktika je dostať toto prepojenie do rovnováhy – nápravou kĺbov, nekĺbových kostných spojení, svalov a platničiek zároveň. Terapeut lieči bolesti chrbta, krížov, krčnej chrbtice, hlavy, zlepšuje ohybnosť kostrového svalstva a má sekundárny vplyv na zlepšenie neurologických funkcií tela ako celku.

Bolesť chrbta je vždy signálom, že niečo nie je v poriadku a netreba ju podceňovať. Príčinou bolesti môžu byť totiž posunuté stavce. Toto môže mať za následok bolesti hlavy, častejšie zápaly v oblasti hrtana, priedušiek, môžu spôsobovať astmu, dýchavičnosť, sexuálne poruchy, problémy s otehotnením a problémy s vyprázdňovaním, atď.

Rôzne pocity napätia, bolesti, blokády, problémy s prekrvením, narušenie nervov, či chorobné prejavy orgánov často vznikajú kvôli posunom stavcov po celej dĺžke chrbtice. Pád, nehoda s náhodným nenápadným pohybom, potknutie sa, neustále napätie v svaloch, rôzne dĺžky nôh alebo aj neodhalené narušenie panvy môžu viesť okamžite alebo aj o niekoľko rokov neskôr ku ťažkostiam a masívnym bolestiam, či obmedzeniam v pohybovom aparáte.

Účinné ošetrenie u 80% všetkých súčasných ochorení a zdravotných obmedzení si vyžaduje (ako doplnok k iným terapiám a spôsobom liečby) chiropraktickú korektúru posunutých stavcov. Tie by potom aj naďalej tlačili na tepny, obmedzovali by fungovanie nervov a tým by narúšali samotnú liečbu.

Musíme mať teda na zreteli, že všetko so všetkým súvisí a pozerať sa na ľudské telo ako na celok. Možno sa môžete problémov, ktoré Vás trápia už dlhšiu dobu, zbaviť práve vďaka Jemnej Chiropraktike.

Peter Štrelinger

terapeut, masér, chiropraktik

www.centrumzdravehozivota.sk 


Vydavateľstvo Eugenika odporúča:

 Čchuan-Kuej Wang – Automasáž podél meridiánů a akupunkturních bodů – Praktická príručka vás od základov zoznámi s jednoduchou a účinnou liečebnou metódou. Prehľadné ilustrácie a jasné vysvetlenia, konkrétne postupy rozdelené na preventívnu a regeneračnú starostlivosť o zdravie (dlhovekosť, zníženie nadváhy, zdravé zuby atď.) a na pomoc pri konkrétnych ťažkostiach (bolesť hlavy, nádcha, vysoký tlak, cukrovka a ďalšie).

Ukážka: Meridiány a kolaterály jsou materiálním základem pro přenos energie čchi a krve, stejně tak jako pro výživu tkání a orgánů celého těla. Tyto energetické dráhy, pokud jimi volně proudí životní energie čchi, mají schopnost ochránit tělo od útoku vnějších patogenních vlivů. Pokud však je zdravá energie v nedostatku a patogenní složky vniknou do těla, stávají se z meridiánů a kolaterál dráhy pro přenos patogenních činitelů. Když patogenní činitel zaútočí na povrch těla, může být pomocí meridiánů a kolaterál přenesen z vnějšku dovnitř, z oblasti povrchové do hloubky těla, kde zaútočí na vnitřní orgány. Protože se meridiány a kolaterály vždy pojí s určitými orgány, zobrazí se poruchy těchto orgánů zpětně na odpovídajících reakčních liniích či bodech.


Súvisiace články:


(Prečítané 4 585 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.