google27eaa3905ca3fee3.html

Kampaň Free Hugs (objatie zdarma) je skutočný a kontroverzný životný príbeh Juana Manna, muža, ktorého jediné poslanie bolo objímanie neznámych ľudí a tým prinášanie šťastia do ich života.

V tomto veku sociálneho odlúčenia a nedostatku ľudského kontaktu zaznamenala kampaň Free Hugs fenomenálny úspech a ako symbol ľudskej nádeje sa rozšírila do celého sveta. Začalo sa veľmi nenápadne na letisku v Sydney. Juan Mann sa práve vrátil po rokoch z Londýna, kde prežil životnú krízu, do svojej rodnej krajiny Austrálie, no v letištnej hale ho nik nečakal, nikto neobjal a on sa cítil neuveriteľne opustený vo svojej vlastnej domovine. Tu skrslo poznanie dôležitosti objatia a ľudskej spolupatričnosti a nemalo ďaleko k činu.

Juan načmáral fixou na kartón Free Hugs a vyrazil do ulíc. Najskôr ľudia chodili nevšímavo vôkol. Prvým, ktorý sa zastavil bol človek, ktorému v ten deň zomrel psík, potom to bola matka, ktorej práve pred rokom umrela dcéra, atď. Juan zistil, že stojí zato stáť niekoľko hodín na ulici a vyčariť aspoň na chvíľu úsmev z vážnych tvári. Čoskoro si táto jeho aktivita našla fanúšikov a rozšírila sa po Sydney a celej Austrálii. Samozrejme sa to nezaobišlo bez problémov s políciou, ktorá v tejto milej kampani hľadala čosi politické, neohlásené a podozrivé. Po rôznych prieťahoch, zákazoch a petíciách, bola táto kampaň napokon v roku 2004 súdne povolená a začala sa mohutne šíriť. Vychutnajte si nasledujúce video, ktoré videlo už viac ako 72 miliónov ľudí na celom svete.

Samotná kampaň je známa po celom svete a objatie zdarma ste mohli dostať aj v naších uliciach. Napríklad v Bratislave:

Alebo v Prahe:

Kampaň je príkladom milých nezištných skutkov, konaných za účelom zlepšiť náladu iným. Jej cieľom nie je získavanie mien, telefónnych čisel, alebo nadväzovanie vzťahov. Ktokoľvek môže organizovať túto akciu vo svojom meste.

Viac informácii možno získať tu: http://www.juanmann.com/ alebo http://www.freehugscampaign.org/ alebo jednoducho oslovte prvého človeka, ktorého po prečítaní týchto riadkov stretnete a poproste ho o objatie. Príjemný deň všetkým.


Súvisiaci článok:


 

(Prečítané 3 199 krát, 1 dnes)

One Response to Kampaň Free Hugs (objatie zdarma)

 1. Anonym píše:

  Veďme ľudí k vytváraniu hlbokých a pravdivých vzťahov, nie k plytkosti, ktorá človeka v skutočnosti nikdy nemôže naplniť.

  Objatie a milé úsmevy na ulici sú plytkým divadlom, pretože medzi týmito ľuďmi v skutočnosti nie je takmer žiadny vzťah – skutočný hodnotný vzťah medzi osobami sa totiž tvorí dlhšie, vzájomným spoznávaním, budovaním dôvery atď. – to nie je možné za 5 minút na ulici.

  Objatím „prinášať šťastie do života“ teda patrí skôr do intímnej sféry života. Objatím cudzieho človeka napr. pri pozdrave zasa patrí skôr k prejavom úcty a pohostinnosti.

  Je pravdou, že aj v krízových situáciách, keď je človek ohrozený na živote a potrebuje potlačiť paniku aby dokázal rýchlo a rozumne riešiť problémovú sitáciu – pomáha dokonca aj keď objíme sám seba. Iste je namieste, keď záchranár objíme zachraňovaného.

  Povzbudzujme ľudí, aby objímali členov svojej rodiny, povzbudzujme rodičov, aby nezabúdali na fyzický kontakt s deťmi, na pohladenia a objatia, povzbudzujme manželov, aby ich objatia boli každennými prejavmi blízkosti a pozotrnosti. Robme osvetu. Ale objímať cudzích ľudí na ulici mi pripadá skôr úchylné ako dobré.

  Ľudia sú hladní po dotykoch a intimite, mnohí sa cítia príjemne aj pri objatí cudzími ľuďmi na ulici – ale smerovať ich k zverejňovaniu svojej intimity, či už touto akciou alebo cez reality show a pod. – to je veľmi nezdravý trend vedúci nakoniec k všeobecnej plytkosti citov a vzťahov v spoločnosti. K devalvácii skutočných citov a vzťahov.