google27eaa3905ca3fee3.html

F. Méziéresová učí, že morfológia by nemala byť vedou, ktorá sa zaoberá triedením porúch telesnej stavby, ale umením rozpoznať dokonalý tvar, ktorý ako jediný predstavuje normálnu morfológiu. Klasická lekárska telesná výchova sa uspokojuje s analyzovaním a triedením rôznych morfologických typov, ktoré sú považované za konštitučné, čiže nezvratné. Naše nedokonalé formy, či už je človek dlhý, krátky, guľatý, plochý, či hranatý – je taký, aký je, sú považované za normálne, pretože sú bežné.

Francoise tieto teórie vyvracia a tvrdí, že ani morfologický typ, i napriek tomu, že je považovaný za dedičný, ani získané deformácie (s výnimkou fraktúr a zmrzačenia) nie sú nezmeniteľnými stavmi. Prehlásila dokonca, že telá starých osôb sú poddajnejšie ako mladé telá a môžu sa s nimi dosiahnuť prekvapujúce účinky. Popis normálneho ľudského tela v jej podaní, zodpovedá obdobiu gréckeho sochárstva. Toto umenie bolo totiž jediné, ktoré predstavovalo ľudské telo také, aké by malo byť – vlastne, aké by bolo, keby naplnilo svoje skutočné možnosti.

Porovnajte sa a možno zistíte, že vaším nedostatkom vôbec nie je to, čo vás trápilo doteraz.

Pri pohľade spredu musia byť kľúčne kosti, ramená, prsné bradavky, vzdialenosť paží a postavenie rebier symetrické a v rovnakej výške. Zozadu má byť krk dlhý a plný (namiesto, aby ukazoval dva vertikálne výstupky oddeľujúce tri priehlbiny). Lopatky majú byť symetrické a nesmú vystupovať. Aj ramená a boky musia byť symetrické.

Pri predklone, kedy hlava voľne visí dolu a chodidlá sú tesne pri sebe, musí byť chrbtica úplne ohnutá a nesmie javiť akúkoľvek známku nepravidelnosti. Kolmica spustená od kolien má dopadať na hlavice členkových kostí a nie spadať na zadnú stranu piat. Kolená nesmú „škúliť“. Stoj s chodidlami spojenými tesne vedľa seba, od päty, až po končeky palcov, musí byť jednoduchý. V tejto pozícii sa majú vzájomne dotýkať horná časť stehien, kolená, lýtka a kosti vnútorného členka. Chodidlo sa má od päty ku končekom prstov rozširovať, prsty sú vejárikovito rozložené a opierajú sa úplne o zem. Vnútorné strany chodidiel sú priame, na vnútornej strane chodidiel je žliabok, ktorý musí byť viditeľný. Každá odchýlka od tohoto popisu je známkou nejakej telesnej deformácie. Každá deformácia má pôvod v prílišnom napätí svalstva na zadnej strane tela.

Pani Francoise hovorí, že všetci sme krásni a dobre stavaní – všetci sme schopní zdokonalenia – pokiaľ sa na seba  budeme pozerať ako na celok a samozrejme, ak budeme mať vôľu tvarovať sa podľa tejto dokonalej morfológie, ktorá je v nás v bohatej miere uložená.

Mnohí z nás lipnú na detailoch, o ktorých sú presvedčení, že sú zvodné, či okúzľujúce. Čo napríklad zvodný krok? Ten je prejavom vyššieho postavenia bedernej kosti. Lopatky, ktoré pripomínajú anjelské krídla a vzbudzujú nehu – držanie hlavy je vybočené. „Vyšpúlený“ zadoček – dôsledok nebezpečnej veľkej bedernej lordózy. Naše takzvané pôvaby sú predzvesťou budúcich bolestí a problémov.

Veľa žien sa sťažuje na nepekný tvar svojich nôh. Majú „konský zadok“, poklesnutú hornú partiu stehien. Žiadne cvičenie im neprináša uspokojivé výsledky. Prečo? V skutočnosti sú tieto nepekné formy dôsledkom vnútornej rotácie kolien, a tá je spôsobená stuhnutosťou všetkých svalov na zadnej strane tela.

Ako hovorí Francoise Méziéresová: „Napraviť to, čo je nepekné, znamená opraviť to, čo je stuhnuté.“

Jej učenie vychádza z toho, že pri práci so svojím telom je potrebné používať svoj rozum, pozorovacie schopnosti, svoje ruky a vlastné svaly a tým učiniť samého seba pánom vlastného tela. Túto schopnosť však získame iba tak, že pochopíme, ako sú organizované naše pohyby. Musíme prijať zodpovednosť za to, že sa poznáme lepšie, ako nás poznajú iní. Inak budeme stále hľadať nejakú vonkajšiu autoritu: lekára, drogu, nejaké liečenie… Proti týmto autoritám sa občas síce vzbúrime, ale nikdy sa od nich neoslobodíme.

Kto vlastne je Francoise Méziéresová?

Narodila sa v Hanoji a žila tam až do svojich deviatich rokov. Vyrastala v meštiackom prostredí, ale v kráľovskom štýle. Bola neduživá, dyslektická, matka jej vyčítala, že všetko robí naopak. Robiť všetko inak, točiť sa chrbtom k tomu, čo je prijateľné a očakávané, nie sú to práve vlastnosti, vďaka ktorým vypracovala vlastnú metódu? Metódu o tom, ako sa naučiť milovať svoje telo, ako rozvinúť svoju inteligenciu a nezávislosť a ako pomáhať iným ľuďom.

„Telo sa neskladá iba zo svalov, ale iba svaly ovplyvňujú jeho tvar.“

Informácie sú z knihy TĚLO – dům mého života – Thérése Bertheratová:

Thérése Bertheratová – Tělo – Dům mého života – Celá naša minulosť, od narodenia až dodnes, sa prejavuje stuhnutosťou, kŕčmi, slabosťou a bolesťami v celom našom tele. Od prvých mesiacov svojho života sme reagovali na najrôznejšie tlaky. A aby sme vydržali, deformovali sme sa. Osloboďme svoje telo a objavme jeho netušené možnosti za pomoci geniálne jednoduchého, prirodzeného „antitelocviku“!

Pôvodná cena: 5.60 EUR, Naša cena: 4.20 EUR

Zľava: 25.00 %, Ušetríte: 1.40 EUR


(Prečítané 892 krát, 1 dnes)

One Response to Učenie Francoise Méziéresovej – čo je dokonalé telo?

  1. Reny Štrosová píše:

    to je cvičeníčko