google27eaa3905ca3fee3.html

Bhante Sujiva

Dostalo sa mi požehnania, absolvovať trojtýždňový intenzívny meditačný zásed pod vedením známeho buddhistického učiteľa Bhanteho Sujivu. Bolo to takto v lete pred dvoma rokmi v malebnom prostredí Belušských Slatín, neďaleko Púchova. Zdalo sa, že to bude tradičný meditačný kurz s desaťhodinovými meditáciami denne, s tvrdou prácou na sebe a hlbokými vnormi do mysle, keby tam nebol prítomný tento nevšedný učiteľ.

Na prvý pohľad nenápadný mních Bhante Sujiva však svojou prítomnosťou a večernými dhamma hovormi premenil, toto vyše dvadsaťdňové odrezanie od sveta, na čosi úplne netradičné. S humorom, ba až nonšalantnosťou, jemu vlastnými, nás usmerňoval v technike meditácii, v pochopení Budhovho posolstva, ale hlavne uvoľňoval od tej typickej vážnosti a serióznosti, s ktorou sa západný človek vrhá do meditácii.  A pravidelné individuálne stretnutia boli už „len“ skutočnou čerešničkou na torte. Nezabudnuteľné to okamihy. V prvé dni som sa zmietal medzi dvoma extrémami – úplnou uvoľnenosťou tela a mysle, takmer extázou a neznesiteľnými stavmi trápenia a bolesti. Postupne sa však napätie uvoľňovalo, vnímanie zjemnilo a čoraz častejšie sa objavovali chvíle mieru, kľudu a s tým súvisiace vhľady do svojho vedomia. Hlbšieho pochopenia samého seba.

Hoci som absolvoval niekoľko desaťdňových meditácii v rôznych kútoch sveta, atmosféra tohto zásedu ma úplne pohltila. Aj preto som sa potešil správe, že Bhante príde opäť na Slovensko porozprávať širšej verejnosti, čo sú to meditácie Vipassana a Metta, čo je to pravá pozornosť a všímavosť, teda Sammasati. A teší ma, že sme to všetko mohli natočiť na kamery a zdieľať pre všetkých, ktorí cítia, že život môžme prežiť intenzívnejšie a zároveň mierumilovnejšie, pre všetkých, ktorí sa neboja pozrieť aj do temných zákutí seba a pokonať sa s tým čo tam nájdu, pre tých, ktorí sú odhodlaní na sebe poriadne zamakať a nie len pasívne čakať, že ich zmení čosi zvonku.

Bhante Sujiva – kompletná prednáška a meditácia v dvoch častiach z Bratislavského klubu KC Dunaj/27. júl 2012:

Meditácia vhľadu – Vipassana:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=laYd1FIlwSk[/youtube]


Meditácia dobrotivosti – Metta:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1wHB5Wjl22w[/youtube]


Viac info o Bhantem, budhistických meditáciách a novom meditačnom centre Javorie na Slovensku nájdete na skvelej stránke – http://www.sati.sk/ 


Bhateho čakala plná sála

Keď sústredíte myseľ na jeden bod…

Keď „niekomu“ počas prednášky zazvoní mobil 🙂

A ten niekto je prednášajúci mních

Meditácia Vipassana

Meditácia Metta

Dobrá nálada až do konca


Tip na knihu:

Osho – Cesta k upokojeniu mysle – Slávny duchovný učiteľ rozpráva o meditácii. Vysvetľuje rozdiel medzi bežným stavom mysle a stavom vedomia pri meditácii. Odpovedá na typické otázky, ktoré vznikajú, keď sa človek začne učiť meditovať. A nakoniec uvádza niekoľko originálnych meditačných postupov. Zmyslom meditácie, ako aj celého Oshovho učenia, je presvedčenie, že náš život má byť plný radostnej extázy a uvoľneného plynutia so životnou energiou.

Pôvodná cena: 7.90 EUR, Naša cena: 6.32 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.58 EUR


Súvisiace články:

(Prečítané 1 168 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.