google27eaa3905ca3fee3.html

Mnohí z nás v týchto dňoch, v tomto čase v našej spoločnosti vedú, veľmi hektický život. Máme mnoho povinností – zamestnanie, rodinu, sociálnu a politickú zodpovednosť. Dokonca aj naše rekreačné aktivity si vyžadujú množstvá času a energie. Sme príliš ponorení do vonkajšieho sveta.

Väčšina z nás, potrebuje vyvážiť toto zameranie sa na vonkajší svet tým, že sa čas od času ponoríme sami do seba. Potrebujeme sa dostatť späť do styku s vlastným duchom a našou vnútornou tvorivou energiou. Verím, že každý má v sebe hlboký zmysel pre pravdu, riadiacu energiu, ktorá nás môže úspešne viesť životom. Ale keď trávime väčšinu času pozorovaním a ponáraním sa do vonkajšieho sveta, strácame kontakt so svojou dušou, s tvorivou energiou v našom vnútri. Navyše väčšina z nás ani nebola vychovávaná k tomu, aby verila v toto intuitívne, vnútorné poznanie. Učili nás riadiť sa myšlienkami iných ľudí, ktoré určujú čo je pre nás správne a čo nesprávne. Alebo čo potrebujeme v živote vedieť a čo nie. Výsledkom je to, že strácame kontakt s pravou podstatou našej existencie. K tomu, aby sme naviazali kontakt s naším vnútorným sprievodcom a zvelaďovali ho, potrebujeme nejaký čas. Musíme prevychovať samích seba, aby sme sa naučili venovať pozornosť tej časti nášho vnútorného ja, ktorá nás naozaj pozná. Je dobré, ak sa tomu dokážeme venovať pravidelne. Dokonca aj ked to je len pár minút každý deň, či pár minút za týždeň. Potrebujeme tento čas, aby sme sa naučili uvolniť svoje telo a myseľ a vnikli do najhlbšieho podvedomia, ktoré v nás existuje. Vyžaduje si to trpezlivosť, cvičenie a podporu. Ale je to pre nás úplne prirodzené, takže keď si začneme túto vedomosť pestovať, zistíme, že je pre nás stále viac prirodzená. Po čas si všimneme, že po tomto vnútornom kontakte priam túžime. Keď potom strávime mnoho času tým, že sa budeme kontaktovať s našim vnútorným ja, časť našej bytosti bude túžiť kontaktovať naše najhlbšie podvedomie.

Meditácia: Objavte svoju vnútornú svätyňu.

Táto vizuálne meditácia vám pomôže získať schopnosť presunúť pozornosť do vášho vnútra. Nájsť miesto uvoľnenia a mieru a naviazať kontakt so svojou vnútornou múdrosťou. Skôr ako začneme, je potrebné pripomenúť, že vždy keď sa venujete vizuálnej meditácii, robte to spôsobom, ktorý je pre vás prirodzený a jednoduchý. Neznervózňujte sa, keď predstavy počas meditácie nevidíte. Niektorí ľudia sú orientovaní vizuálne, iný skôr sluchovo, alebo hmatovo. Je jedno, či na to len myslíte, alebo to len cítite. Nie je dôležité aký je priebeh vašej meditácie. Dôležité je, aby ste meditovali pokojne a prirodzene. Prijímajte to, uvolnite sa a prežívajte to. Keď vám niečo navrhnem, ale vy prežívate niečo, čo sa líši od mojho návrhu, dôverujte svojej vlastnej skúsenosti. Vždy sa držte svojich pocitov. Než začnete s meditáciou, nájdite si pohodlnú polohu, v sede, alebo v ľahu. Ak budete sedieť, je dobré sadnúť si tak, aby bol váš hrbát vystretý a podopretý, sedelo sa vám pohodlne a ruky a chodidlá aby ste mohli mať uvoľnené. Ak je vám príjemnejšia poloha v ľahu, ľahnite si pohodlne a uvoľnene na chrbát. Keď sa cítite príjemne, zavrite oči a uvedomte si svoje telo, všímajte si, ako sa vaše telo práve cíti… Ak pociťujete akékoľvek napätie, skúste do toho miesta dýchať. Predstavujte si, ako sa napätie rozplýva a uvoľnuje.

Najprv zamerajte svoju pozornosť na chodidlá, predstavujte s, ako sa uvoľnujú…

Potom sa sústreďte na kotníky a lýtka a postupne ich uvoľnite…

Po nich si uvedomte svoje stehná a boky. Uvoľnite panvovú oblasť a vrchnú časť nôh…

Dýchajte pokojne do spodnej časti svojho tela a uvedomujte si pocit ozajstného uvoľnenia…

Teraz si uvedomte brucho a žalúdok, oblasť vnútorných orgánov a predstavte si ako sa uvoľňujú, ako pracujú v pokoji, hladko a zdravo…

Uvoľnite hrudník, ramená, ruky a prsty…

Zamerajte sa na krk a hrdlo a predstavte si tieto časti svojho tela dokonale uvoľnené. Ak cíte v tejto časti nejaké napätie, predstavte si, ako steká dole von cez vaše prsty, na podlahu a do zeme.

Teraz uvoľnite hlavu, tvár, kožu na hlave, uši, viečka a čeľusť. Nechajte svoje vedomie prestúpiť celým vaším telom, od hlavy po palce na nohách. Od palcou k hlave a precitujte, aké je vaše telo uvoľnené. Predstavujte si životnú energiu, ako prúdi bez prekážok celým vaším telom. Pokiaľ v akejkoľvek oblasti cítite napätie, pokojne dýchajte a vnímajte, ako týmto miestom prúdi energia.

Opäť sa zhlboka nadýchnite a s výdychom uvoľnite posledné napäté miesta svojho tela. Cítite, že vaše telo je dokonale zrelaxované…

Znovu sa hlboko nadýchnite a s výdychom uvoľnite svoju myseľ. Predstavte si, ako keby vaša myseľ bola len ďalší sval v tele, ktorý sa môže uvoľniť. Nezaoberajte sa žiadnymi myšlienkami. Momentálne je všetko v poriadku. Dovoľte svojmu vedomiu, aby sa upokojilo a spomalilo, ako keby bolo trochu „zahmlené“.

Opäť sa hlboko nadýchnite a pri výdychu presuňte svoje vedomie do najhlbšieho vnútra…

Teraz si predstavte, že kráčate po cestičke uprostred nádhernej prírody. Môžete ju vidieť, alebo cítiť, alebo si ju len uvedomujte, alebo len predstierajte, že tam je. Ako schádzate dole po tomto chodníčku, preciťujte krásu prírody okolo vás… pociťujte narastajúce uvoľnovanie vašej mysle…

Predstavte si, že prídete na čistinku, alebo iné krásne miesto. Začnite sa obzerať, alebo len podľa pocitov zistite, ako vyzera. Je to veľmi jedinečné, zázračné miesto. Všímajte si, čo tam je. Sú tam stromy? Sú tam rastliny? Je tam oceán, alebo rieka? Ste na hore? V záhrade? Na poli? Nechajte svoju predstavivosť, aby vám povedala aké je toto miesto. Je veľmi pokojné, dôverné a bezpečné. Toto je vaša vnútorná svätyňa, ktorú si vytvárate vo svojom vnútri. Nikto sem nemôže prísť bez pozvania. Uvedomte si, či je teplé, alebo chladné… Je plné slnka, alebo tienisté? Či dokonca oboje? Ako pôsobí vzduch na vaše zmysly. Aký druh zvuku tu je? Počujete vtáky, alebo hmyz? Vetrík v korunách stromov? Alebo je tu len ticho? Sú blízko vás nejaké kvety, alebo zvieratá? Príjmite čokoľvek, čo sa vám zjavuje. Je to pre vás to dobré a správne. Predstavte si, že sa prechádzate po svojej vnútornej svätyni a snažíte sa ju spoznať, cítiť sa v nej pohodlne a dobre. Najdite si vo svojej svätyni nejaké príjemné miesto, kde by ste sa posadili, alebo uložili a urobili si pohodlie. Cíťte sa tu ako doma. Uvedomujte si krásu a povznášajpci vplyv prírody okolo vás a otvorte sa a prijímajte ho. Predstavte si, že ste ako špongia, čo nasáva a prijíma lásku a krásu matky prírody….

A teraz preneste svoje vedomie do hlbokého, pokojného miesta vo svojom vnútri… predstavujte si, že idete hlbšie a hlbšie, pokiaľ neprídete k miestu oddychu a mieru vo svojom vnútri, kde sú všetky starosti vonkajšieho sveta vzdialené. Precíťte ten okamžik a nechajte sa vtiahnuť do toho miesta. Kde nie je nič, čo by ste museli urobiť, alebo na čo by ste museli myslieť. Zažite stav pokojnej existencie…

Na tomto tichom, pokojnom mieste vo svojom vnútri sa stretávate so svojou najhlbšou múdrosťou, vlastným prirodzeným vnútorným poznaním, tou časťou vašej bytosti, ktorá je veľmi múdra a vie všetko, čo potrebujete. Je schopná viesť vás vašim životom minútu po minúte. A aj ak ju necítite, alebo v jej existenciu ani neveríte, aspoň sa pokúšajte predstaviť si, že tam je. Či už ju dokážete vnímať a veriť v jej existenciu, alebo nie, ona vo vašom vnútri vždy je…

Ak sa chcete svojho vnútorného sprievodcu na niečo opýtať, pýtajte sa. Otvorte sa mu, či už zmyslami, alebo prostredníctvom citov a prijmite odpovedi vašho najmúdrejšieho ja, na vaše otázky. Môžu k vám prísť vo forme slov, môžu k vám prísť vo forme predstáv, alebo to môže byť iba pocit. Príjmite akukoľvek formu odpovede a dovoľte jej preniknúť do vášho vedomia. Vôbec nie je problém, ak spočiatku máte pocit, že k vám neprichádza vôbec nič. Odpovede neprichádzajú vždy vo chvíli keď sa pýtate. Takže je jedno akou formou a po akom čase vám váš vnútorný sprievodca odpovie. Na svojho vnútorného sprievodcu môžete mať množstvo otázok, môžete ho žiadať o pomoc, pokyn, podporu, o lásku aj pochopenie. Nebojte sa žiadať o čokoľvek po čom túžite, alebo to potrebujete. Kedykoľvek sa pýtate, otvoria sa dvere, aby ste mohli prijímať to, po čom vaše srdce skutočne túži. Takže teraz môžete veriť, že je jedno na čo sa pýtate, odpovede k vám začnú prichádzať. Môžu prísť inou cestou, ako ste očakávali, ale prídu..

Keď cítite, že ste skončili, ešte raz precíťte svoju svätyňu a vedzte, že je to nádherné miesto, kam môžete vojsť vždy keď po tom zatúžite. Máte ho stále vo svojom vnútri. Všetko, čo musíte urobiť je uvoľniť sa, zavrieť oči, niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnuť a priať si, byť tam. Je to miesto, kde si môžete odpočinúť a stretnúť sa so svojou najhlbšou múdrosťou. Teraz sa so svojou vnútornou svätyňou, ukrytom vo vašom vnútri rozlúčte a začnite stúpať po chodníčku… Zatiaľ čo stúpate hore uvedomte si svoje telo v miestnosti. Uvedomte si miestnosť okolo seba. Keď ste už pripravení, veľmi pomaly otvorte oči a vráťte sa späť s pocitom uvoľnenia, plní energie a hlboko spojení so svojou vnútornou podstatou.

 

 

.

 

 

(Prečítané 2 945 krát, 1 dnes)

Comments are closed.