Meditácia nám dáva slobodu a ukazuje to, čo sme dosiaľ prehliadali
Zvyk je železná košeľa. Niektoré naše zvyky sú dobré, iné pre nás zas nie sú veľmi prospešné, ale -“nemôžeme si pomôcť“. Jedným z veľkých objavov na našej osobnej meditačnej ceste je, že úplnu väčšinu našich „zvykov“ však ani nepoznáme, nevieme o nich – tieto automatické reakcie prebiehajú podvedome. A teda – nemôžeme ich nijako ovplyvniť. Železná košeľa. Väčšinou sa teda ocitneme až pred výsledkom takejto reťazovej reakcie, ktorá prebehla mimo našej pozornosti. A preto mu nemusíme rozumieť, môže nás prekvapovať, tešiť, zraňovať, baviť, nudiť…. Paleta je pestrá. Tak je to na hrubšej úrovni (napr. našich reakcií na správanie nášho okolia v bežnom živote), aj na tých jemnejších (napr. našich myšlienok, emócií, spôsobu, ako vnímame samých seba či svet vôbec… )
Meditácia je nástroj, ktorý nám pomáha zostrovať a zjemňovať našu pozornosť (v pálijčine sati), ktorá nám potom slúži ako nástroj poznania. Umožní nám všimnúť si veci, ktoré sme doteraz prehliadali, všimnúť si tie „skryté“ mechanizmy, zákonitosti a súslednosti. Spoznať ich. Rovnako tak aj výsledky, ku ktorým povedú. Čím nám prináša teda aj moc či slobodu rozhodnúť, či nejakú tú reťazovú reakciu (napr. myšlienok a emócií ako reakcie na nejakú situáciu) necháme bežať, alebo sa rozhodneme ju v niektorom momente prerušiť či zmeniť, aby sme zmenili aj výsledok, ku ktorému povedie. Alebo k nej zrazu budeme mať iný vzťah, prameniaci z toho, že ju jednoducho poznáme…
Tieto mechanizmy a zákonitosti sú univerzálne. Ak teda venujeme čas tomu, aby sme spoznali tie svoje – automaticky tým spoznáme lepšie aj iné bytosti. Takáto zmenená úroveň poznania ovplyvní potom zákonite aj naše vzťahy, komunikáciu, zabráni vzniku určitých nedorozumení a nepochopenia.
Akým dôležitým kľúčom k poznaniu sati je, Buddha zdôraznoval aj tým, že povedal, že na dosiahnutie plného osvietenia môže postačiť udržať si túto bdelú pozornosť nepretržite po dobu 7 dní. A kto už raz skúsil meditovať, vie, aké ťažké je nestratiť ju po chvíľke, aj keď iba na okamih… 🙂
Dá sa povedať, že v meditácii robíme všetko akoby „naruby“, ideme proti prúdu všetkého bežného, čo poznáme: keď v každodennom svete sme povzbudzovaní do neustálej aktivity (na úrovni činov, slov či myšlienok), meditácia od nás zrazu vyžaduje, aby sme všetku aktivitu zanechali (na úrovni činov, slov či myšlienok); kým vo vonkajšom svete našu pozornosť upierame na vonkajšie objekty (naša práca, krajina, ktorou kráčame na prechádzke, film, náš partner v rozhovore…), v meditácii sa ju zrazu učíme smerovať do nášho vnútra….. Aj preto je meditácia pre nás zväčša nesmierne náročná – naučiť sa po dlhom, dlhom čase robiť veci zrazu úplne inak, to si vyžaduje úsilie a čas.
Komu však meditovanie „zachutí“, kto mal možnosť, okúsiť plody, ktoré prináša, tomu na tejto dobrodružnej ceste do nášho vnútra motivácia chýbať nebude. Zažil na vlastnej koži, že výsledkom a zadosťučineniu, ktoré prináša, sa len ťažko niečo vyrovná.
—
Autor textu: Alena Kusá, http://theravada.sk/
Foto: wikipedia
Súvisiace články:
-
-
– Thajský mních Ajahn Samphao Dhammasaro – prednáška a meditácia v BA
-
– Bhante Sujiva – prednáška a meditácia v Bratislave (video)
Tip redakcie Eugenika:
Slávna zenová učiteľka nádherne rozpráva o podstate ľudskej mysle. Táto vaša pravá podstata sa vie “pobiť” so všetkým, čo príde, a to v akejkoľvek podobe. Vaša beztvará myseľ nepozná prekážky a jej fungovanie nie je na ničom závislé. Jediné, od čoho všetko závisí, je základná nekonečná energia, ktorá sa nachádza všade vo vesmíre. A keďže sme prepojení so všetkým vo vesmíre, znamená to, že myšlienky, ktoré vytvárame, ovplyvňujú všetko v našom svete.
“Nahlížejte na věci vždy pozitivně. Jelikož jsme propojeni se vším ve vesmíru, myšlenky, které vytváříme, ovlivňují vše v našem světě. Byť je těžké tomu uvěřit, naše myšlenky opravdu utvářejí náš svět. Vše se v podstatě mění a projevuje každým okamžikem, ovšem směr této energie určují a tvar jí dávají myšlenky, jež produkujeme. Což se těsně pojí s druhým aspektem: neobviňujte ani nekritizujte ostatní. Jestliže někoho kritizujeme, uzamykáme ho do formy naší kritiky, takže pro něho je těžké se změnit a pro nás vidět, jaký je doopravdy. Zároveň tím popíráme jakoukoli naši roli v tom, co se stalo, a ignorujeme naše spojení s dotyčnou osobou. Přitom je v podstatě jinou podobou nás samých, a pokud to ignorujeme, obracíme se zády k neduální povaze reality. Obě uvedené připomínky berte velmi vážně – negativní pohled a tendence kritizovat ostatní nadělá na vaší duchovní stezce větší paseku než cokoli jiného.”
Pôvodná cena: 7.60 EUR, Naša cena: 6.84 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 0.76 EUR
Nájdete nás aj na facebooku:
Zaujímavá informácia pre čitateľov:
„Affinity proces“ je dôležitý nástroj, ktorý sa používa v práci Paula Ferriniho, aby ľuďom pomohol vyjadrovať sa zodpovedným a súcitným spôsobom. Ak by ste mali záujem vyskúšať si tento proces nezáväzne a zadarmo (buď osobne, alebo aj telefonicky), kontakt:
Libor Modrovský, liboreg@gmail.comPrihlásiť/Odhlásiť sa
O autorovi:
Pod týmto názvom zdieľame vybrané články z českého a slovenského netu v rámci zdravého životného štýlu, duchovna a pod. Všetky tu uverejnené články sú publikované so súhlasom autora pôvodného článku, resp. spĺňajú podmienky, ktoré si autor textu stanovil. Na konci každého článku je zdroj a link na pôvodnú stránku textu. Evolúcia našich vedomí je možná iba vďaka zdieľaniu informácii, priateľstva a porozumenia.Kategórie