google27eaa3905ca3fee3.html

Aj vás niekedy naháňajú myšlienky toho čo máte ešte stihnúť ako besné? Mne sa to teda stáva občasno pravidelne, takže upokojenie mysle a vyčistenie hlavy mi zachraňuje život. Používam tri techniky, jednu z nich som niekde čítala a zvyšné dve som si vymyslela sama. Používam ich nielen na vyčistenie hlavy keď som pod stresom, ale aj na upokojenie mysle pred tým ako idem meditovať. Vlastne to môžete použiť kedykoľvek si potrebujete vyprázdniť hlavu. Nemusíte byť len doma, môžete to vyskúšať aj v práci, ak tam máte zašívacie miestečko alebo v MHD, uvidíte, že časom sa stanete odolní aj na zvuky zvonka.

Proces tzv. vyprázdnenia alebo vyčistenia hlavy nie je až taký jednoduchý ako sa na prvý pohľad môže zdať. Niekedy sú myšlienky a vaša myseľ také dotieravé, že sa jednoducho nedajú odbiť a stále počujete ich kvákanie niekde v pozadí. Ale chce to len tréning. Keď sa mne nedarí, predstavím si veľké červené tlačítko, ktoré je v mojej mysli. Stlačím ho a všetky myšlienky vypnem. Ak sa pri nasledujúcich technikách zase objavia, zase nájdem červené tlačítko a myšlienky zopakujem to – jednoducho ich zase vypnem. Toto spravím zakaždým, keď sa objavia.

Takže ak máte pocit, že vám praskne hlava zo všetkých úloh, ktorými ste zavalení a myšlienky vás zaplavujú ako láva, nájdite si doma pokojné miesto, kde vás nik nebude rušiť.

Pohodlne sa usaďte, zatvorte oči. Zopárkrát predýchajte do brucha – sú to dlhé nádych, ale každý nádych ide do brucha, ktoré sa vám zdvihne a výdychom zase padne späť.

Potom sa presuňte vo svojej predstave do svojej hlavy. Vidíte všetky tie myšlienky a úlohy? Chvíľu ich iba pozorujte. Potom na vyčistenie hlavy vyskúšajte jednu z týchto troch metód, ktorá sa vám páči najviac. Nezabúdajte, ak sa vám nebude dať sústrediť, pretože vám bude pozornosť odbiehať ku iným povinnostiam či myšlienkam, vypínajte ich červeným tlačítkom.

1. Spôsob – myšlienky z hlavy preč

Prvá technika sa volá Myšlienky z hlavy preč. Predstavte si, že ste vo svojej hlave. Vidíte mozog a ako okolo neho víri prúd množstva myšlienok. Čo myšlienka, to veta, resp. úloha, ktorá vás čaká. Hmýria sa, otáčajú, lietajú okolo mozgu. Každú jednu chyťte do rúk a pošlite je preč z hlavy. Jednoducho ju vyhoďte, až vaša hlava zostane úplne čistá. Zotrvajte v takom stave čistoty mysle čím dlhšie sa vám bude dať. Potom si predstavte ako vo vašej hlave žiari guľa zlatého svetla a prežiaruje každú jej bunku. Stále na nič nemyslíte, iba vnímate čo sa vo vašej hlave deje.

2. Spôsob – plávajúca sviečka

Nachádzate sa vo vnútri svojej hlavy. Svoje myšlienky ste vypli červeným tlačítkom. Pozorujete z pohľadu tretej osoby, čo sa tam vo vnútri deje. Vidíte vodnú hladinu, na ktorej pláva malá červená sviečka v orechovej škrupinke. Sledujte jej plameň a na nič pri tom nemyslite, iba vnímajte obrazy. Sviečka stále horí a pomaličky sa zmenšuje a zmenšuje. Preciťujte svoje pocity a stav bez myšlienok. Pozorujte ako sa sviečka v škrupinke pomaličky pohybuje po vodnej hladine, jej obraz sa v nej odráža a všade na okolo je tma. Sviečka sa stále zmenšuje, až je už iba skutočne malinká. Zrazu cítite slabý vánok a sviečka dohorí a zhasína. Vy ste stále bez myšlienok.

3. Spôsob – vesmír v nás

Posledný spôsob je tiež veľmi pekný a mám ho veľmi rada. Nachádzate sa vo vnútri svojej hlavy. Ste v jej strede. Myšlienky sú preč, pretože ste ich vypli červeným tlačítkom. Stojíte v strede svojej hlavy akoby vo vzduchoprázdne a okolo vás sa nachádza tmavomodrý sametový vesmír, sem tam má fialové odlesky a presvecuje ich strieborná žiara hviezd či vzdialených galaxií. Vnímajte tú krásu, vnímajte to ticho a tú beztiažovú atmosféru, ktorú cítite aj vďaka tomu, že ste bez myšlienok.

Tak čo, ktorý spôsob sa vám najviac páčil? Nebojte sa, nájdite si čas a vyskúšajte ich. Budem rada keď mi napíšete na môj blog Žime šťastne aké boli pri tom vaše skúsenosti a či sa vám podarilo byť bez myšlienok.

Monika Sobeková

Autorka ebooku Čaro kameňov dostupného tu: http://zimestastne.sk/ebook-caro-kamenov/

Autorka knihy Meditácia – cesta k sebe dostupnej tu: http://zimestastne.sk/moje-knihy/meditacia-cesta-k-sebe/

Foto: archív autorky, canva.com 

(Prečítané 1 527 krát, 1 dnes)
Tagged with:
 

Comments are closed.