google27eaa3905ca3fee3.html

Informácii o rôznych druhoch meditácii je na webe neúrekom. Človek si môže vybrať z nepreberného množstva kurzov a prednášok. O úrovni  a cene mnohých týchto treatmentov radšej pomlčme a pozrime sa na najčastejšie otázky záujemcov o meditačný kurz. Píšem tu hlavne o meditáciách budhistickej tradície, s ktorými mám niekoľkoročné skúsenosti, ale týka sa to všetkých meditácii, ktoré pracujú na oslobodení mysle.

Vďaka niekoľkým článkom, ktoré som dávnejšie uverejnil TU, sa mi pravidelne ozývajú ľudia, hľadajúci novú cestu v živote. Väčšina z nich, sa túži zúčastniť 10 či viacdňového meditačného kurzu, najčastejšie Vipassany. Meditácie tohto typu sú nádherne najmä v tom, že človek musí pracovať sám na sebe. Nie je tu nikto, kto by za neho niesol náklad, alebo by mu sňal z pliec chiméru, nie, každý sa musí boriť s vlastnými túžbami a bôľmi a to čo najuprímnejšie. Samozrejme je tu inštruktor, učiteľ alebo opát, podľa toho či ste v meditačnom centre, alebo kláštore, ktorý študenta upozorní na chyby a pripomenie techniku. Ale to je všetko. Istým meritom na výber toho či onoho kurzu je aj to, čo vám vopred sľúbia.

Z vlastnej skúsenosti a z rozhovorov s desiatkami meditátorov viem, že kurz je pre každého iný a nielen to, ale každý ďalší kurz v poradí je naprosto iný. Moja prvá desaťdňovka bola ako explózia, nové vnímanie, presvetlenosť cez čakry a intenzívne šťastie. A keďže to pokračovalo aj po skončení kurzu, tak som sa nevedel dočkať nasledujúceho, kedy už pravdepodobne dosiahnem osvietenie (!). Čo narobíte s egom? Prvých šesť dní môjho najbližšieho kurzu bola jedna veľká bolestivá nekonečná nočná mora a ja som pomýšľal na útek. Až kým sa cez postupné pochopenie, tvrdú prácu a nezastreté pozorovanie seba samého, neuvoľnili hlbšie uložené bloky a ja som sa uvoľnil a prestal riešiť svoje upäté predstavy. Šťastie a istá rovnovážnosť, ktoré sa dostavili, už neboli také žiarivé a „pompézne“, bola to jednoduchá radosť z bytia. Samozrejme nie trvalá, pretože asi každý z nás má kde kopať a uvoľňovať hlbšie a hlbšie vrstvy svojho vedomia a s tým sa vynárajú nové bloky, strachy, putá. Tu je dôležité aby sa hĺbilo na jednom mieste, teda ak chceme nájsť prameň. Aj preto je, dnes tak populárna ezoterická turistika, tak krátko uspokojujúca a my hneď utekáme k ďalšiemu guruovi, ktorý nám zaiste pomôže. Preto neodporúčam víkendovky a kurzy, ktoré lákajú tým, že vám „kompletne zmenia život“. A to zdôrazňujem každému: je to dlhotrvajúca práca na sebe. Jeden kurz môže ukázať prstom na zdroj našich boľačiek, ale potom treba makať ďalej. To sa však nie každému pozdáva. Ako hovorí Osho: Meditácia nie je kvet, ktorý vykvitne za 5 nedieľ. Zvyčajne je to práca na niekoľko životov (a to sa už nepozdáva takmer nikomu).

Počas splnu sa v mnohých kláštoroch medituje celú noc

Najčastejšie otázky, ktoré sa ma ľudia pýtajú: Aký je režim dňa? To mám ako vydržať 10 dní bez rozprávania? Nemôžem sa z toho zblázniť? Čo ak to nevydržím? Fakt je posledné jedlo o dvanástej na obed? a pod.

Deň  v meditačnom centre, alebo v kláštore, plynie úplne ináč ako sme zvyknutý, preto to trvá minimálne tri-štyri dni, kým sa človek postupne nastaví na život „mnícha“. V každom centre sú iné podmienky a režim, ale zvyčajne sa vstáva skoro ráno, niekde už o pol štvrtej a medituje sa zhruba 10 hodín denne. Po každej hodinovke, býva prestávka a ďalšie voľná sú na obed, hygienu či oddych. Večer je zvyčajne prednáška. V ázijských kláštoroch sú tradične raňajky a obed, niekde dokonca iba jedno jedlo do dňa, u nás v Európe býva ešte pre začiatočníkov ľahká večera. Keďže je výdaj energie úplne iný ako ho poznáme z bežného života, tak sa aj telo nastaví na iný rytmus prijímania stravy a zvyčajne vegetariánsky jedálniček. Záleží od toho-ktorého centra a tradície, kedy smie meditujúci rozprávať. Niekde je to striktne iba s učiteľom, inde sú vymedzené hodiny, kedy môžu ľudia medzi sebou hovoriť. Zaujímavé, že dlhé mlčanie nie je takmer pre nikoho problém. V niektorých centrách sa popri meditácii cvičí jóga a tai chi, alebo sa odriekajú mantry, či študuje v knižnici. Meditačné techniky sa rôznia, Vipassana v Thajsku je iná ako v Barme, alebo na Sri Lanke, Zenové učenie vie byť veľmi rozdielne v susedných kláštoroch, ale myslím, že sa môžu zhodnúť v jednom: dôležitejší ako konkrétny objekt meditácie je samotná meditačná všímavosť a bdelosť. Za to,  že sa aj laik vie veľmi rýchlo adaptovať na meditačný režim, môžme však byť vďačný najmä atmosfére a energii miesta. V niektorých, najmä starších centrách je prostredie tak vymeditované, navibrované, že už púha prítomnosť neskutočne uvoľňuje.

Medzi cestovateľmi v Indii sa hovorí, že Indiu dostane každý takú, ako si zaslúži. O meditácii to platí ešte umocnene. Ak sa k nej človek postaví s odhodlaním, úprimnosťou a pozornosťou, tak sa výsledky zaiste dostavia a on skutočne vie, až na fyzickej úrovni, že došlo k zmene. Samozrejme úplne prirodzené sú strachy o seba a o svoj zdravý rozum. Práve tu, ako aj v iných neistotách, je dôležitá prítomnosť učiteľa. A opäť úprimnosť, ak človek cíti, že mu môže dôverovať, mal by sa úplne otvoriť a hovoriť priamo o svojich problémoch a pokrokoch, veď väčšine učiteľov prešli cez ruky stovky nováčikov a vie, kedy a kde môže meditujúci uviaznuť. Skutočný Majster sa správa ku každému žiakovi individuálne. A ak cíti, že by to bolo pre neho prospešné, tak mu doporučí aby prerušil zásed a skúsil to neskôr, keď bude pripravený. Hlavne sa netreba vopred obávať a predstavovať si aké obtiažne to bude. Je priam až neuveriteľné po kurze porovnávať, aké rozdielne boli naše predstavy od reality. A ešte raz – každý to ma úplne iné.

Je dobré si zistiť viac informácii o mieste kam chcete ísť meditovať a o učiteľovi. Avšak oveľa dôležitejšie ako učiteľ, technika a samotné centrum, je váš prístup a energia, ktorú do toho vložíte. Veď napokon si najlepšieho učiteľa nosíme každý v sebe…


Miesta a učitelia, ktorých môžem odporúčať, meditácia Vipassana:

Europa –  http://www.sujiva.wz.cz/czech/index.html

http://www.meditujeme.cz/

http://www.dhamma.org/en/bycountry/eu/ a odtial hlavne http://www.dhamma.org/en/schedules/schdipa.htm

na Slovensku sa chystá veľká vec – http://sati.sk/

Ázia – Thajsko – http://www.suanmokkh.org/

Malajzia – http://www.retreat-infos.de/page1/page10/page10.html

http://www.penang-traveltips.com/malaysian-buddhist-meditation-centre.htm

Sri Lanka – http://www.vipassana.com/resources/meditation_in_sri_lanka.php

India – http://www.dhamma.org/en/bycountry/ap/in/

Barma – http://www.buddhanet.net/m_centre.htm

http://www.saddhamma.org/html/resources-meditation-centers.shtmlSúvisiace články:


Tip na knihu:

Osho – Léčení duše – Ďalšia kniha obľúbeného duchovného majstra tentokrát nie je rétorickým pojednaním na konkrétnu tému, ale súborom meditácií, relaxácií a cvičení. Je to teda kniha vyslovene praktická a liečivá. Má slúžiť na uvedomovanie si seba samého, ako aj na dosiahnutie fyzickej aj duševnej pohody. Je tu liek na všetko: od bolesti hlavy cez depresiu, stres či nespavosť až po pomoc pri skoncovaní s fajčením a pod.

Tieto postupy sú jednoduché a nenáročné na čas a miesto konania. Môžete ich robiť doma aj v práci, ráno aj večer, sami aj s partnerom. Vyskúšajte a uvidíte, že väčšina problémov sa dá zvládnuť bez liekov či doktorov, a hlavne rýchlo a jednoducho! Viaceré rady a cvičenia, ktoré Osho odporúča, sú netradičné, napr.: ak ste smutní alebo depresívni, poriadne sa nahnevajte! Ak si neviete rady s fajčením, pokojne nejaký čas fajčite tak veľa, ako len zvládnete. Uvoľnite svoju negatívnu energiu vo vzťahoch. Buďte pozorní a všímaví. Tancujte ako strom. Dýchajte ako pes. Naplňte sa Slnkom. Usmievajte sa. Prijmite všetko záporné. 10 minút traste celým telom a uvoľňujte svoju sexuálna energiu. Vedome držte priateľa za ruku…

Pôvodná cena: 7.60 EUR, Naša cena: 6.84 EUR, Zľava: 10%


(Prečítané 1 910 krát, 1 dnes)

One Response to Najčastejšie otázky o meditácii

  1. zemiak píše:

    preco zaciatocnik ma ist meditovat na sri lanku, ked moze meditovat aj doma v obyvacke, alebo ak chce kvalitu na travniku na hociakom kludnom peknom mieste dalej od stromov. Vysledok je rovnaky.