google27eaa3905ca3fee3.html

Psychológia nás učí, že myšlienky sa tvoria v hlave a emócie v srdci. To nie je pravda. Myšlienky a emócie sa nedajú oddeliť. Zväčša, keď sa človek pozrie na niekoho, niečo alebo nejakú udalosť, jeho ego mu nahovára, aby zisťoval, čo môže pre seba z toho získať, čo môže z danej situácie vyťažiť, aký úžitok môže mať zo stretnutia. Z toho vyplýva, že zväčša hľadíme na svet očami žiadostivosti. Teda produkujeme energiu, ktorá žiada, ale to je presný opak lásky, ktorá produkuje energiu, ktorá dáva. Láska sa pýta, ako ja môžem slúžiť tomuto človeku, ako môžem prispieť v tejto situácii, udalosti… Mnohí si teraz povedia, je načase produkovať lásku, už to visí vo vzduchu. Lenže láska nie je voľba a nezávisí od našej vôle. Láska je základná životná potreba tých, ktorí chcú žiť vedome a nechcú iba tak vegetovať. Každá bytosť, každé dieťatko sa rodí s láskou, všetci novorodenci rozdávajú bezpodmienečnú lásku, časom ako dospievajú sa na nich nalepí posudzovanie, nároky, očakávania, kritika a potom nastane zmena aj v ich vnímaní lásky. Z milujúcej bytosti, preciťujúcej lásku sa zmení láska na podmienečnú, očakávajúcu. Podmienečná láska začína človeka dusiť a to vyvoláva žiarlivosť, strach, hnev. Láska sa nedá vyvolať alebo ovládať. Láska ovláda nás. Nedá sa naučiť, ona učí nás. Láska sa neriadi zákonmi logiky. Vaša logika má vyjadrovať lásku za hranicami logiky. Vďaka láske si otvárame cestu k sebe. Len keď ste otvorení láske, dokážete vstúpiť do dialógu so sebou. Inak ste nedostupní. Keď milujete, ste blažení, otvorení, ochotní riskovať, plní istoty a neobmedzeného šťastia.

Problém doby je, že každý sa považuje za filozofa, ale život nie je filozofia, ale spontánne prúdiaca energia, ktorá sa každú chvíľu mení. Filozofia opakuje neustále to isté, nie je nová, svieža. Naopak život sa neustále mení, je nový, svieži. Filozofia prináša strnulosť, uväznenie v schémach, vďaka nej ste potom príliš asertívni a nedávate láske priestor. Láska potrebuje priestor. Láska je úspech srdca. Aj keď v hlave to môže byť hodnotené ako neúspech. Na to, aby ste sa mohli riadiť srdcom, potrebujete odvahu, lebo počúvať srdce znamená prísť o všetko známe, poznané, zabehané. Na ceste srdca je všetko nové a čerstvé. Srdce nepozná šablóny na rozdiel od mozgu. Preto sa mnohí boja lásky.

Ak je kozmos obrovský oceán, potom sme my všetci jeho súčasťou. Splývame s ním a cítime jeho silu. Ak sa však cítime ako kvapka v oceáne, potom sme obmedzení svojimi hranicami a pocitmi. Kým budete prežívať svoju oddelenosť, nikdy neprecítite energiu oceánu, ktorý je láskou a nikdy nezažijete bezdôvodnú a neustále rastúcu lásku. Pokiaľ ste iba kvapka v oceáne, vravíte životu nie. Nemilujete, ani nedôverujete. Necítite radosť, lebo blaženosť môžu prežívať iba tí, ktorí vedia ako milovať a dôverovať a cítiť sa súčasťou oceánu. Blaženosť sa dá dosiahnuť len vtedy, ak naše srdce hovorí áno a nie úplne zmizne z nášho života. Nie je temnota. Áno je svetlo. Nie je ego, áno je neprítomnosť ega. Ku všetkým utrpenia a konfliktom vo vašom živote prichádza preto, lebo hovoríte nie. Nie je boj s existenciou. Áno je súlad. Ego rozdeľuje, láska spája. Láska znamená plynúť s prúdom existencie, žiť len s ňou. Ego je ako loď, láska je ako tečúca voda. Ego pozná mnoho prekážok, Jedinou prekážkou lásky je strach. Prejsť od myslenia k cíteniu a od ega ku láske vôbec nie je jednoduché. Na 373 stranách knihy Přirozené osvícení od Paramahamsa Nithyanandu nájdete návod, ako účinne prejsť od myslenia k cíteniu a k vedomému žitiu v radosti, blaženosti a zdraví. Zopár poznámok, ktoré ste si práve prečítali, je z prvých strán tejto vynikajúcej knihy, ktorá mi pripomína Bibliu pre pútnikov na ceste za svojou dušou.

Erika Vincoureková

 Paramahamsa Nithyananda – Přirozené osvícení– Kniha pre každého, kto túži žiť plným životom. Nájdete v nej hlboké pravdy a účinné metódy, ktoré vám pomôžu vyriečiť vnútorné konflikty a postúpiť do vyššej roviny vedomia. Mladý, súčasný duchovný majster nadšeným, živým a pritom úplne obyčajným spôsobom popisuje, čo je osvietenie, ako sa dá dosiahnuť a aké výhody prináša. Svoj výklad ilustruje poučnými príbehmi a konkrétnymi meditačnými návodmi. Jeho slová vo vás prebudia radosť zo života a dôveru v Existenciu.

.

.

(Prečítané 899 krát, 1 dnes)

Comments are closed.