google27eaa3905ca3fee3.html
ImageoOK1-e1402400279693

Gomdra Khenpo Tsultrim Tenzin

Pri príležitosti Tibetského Nového Roku Losar 2139 sa v Bratislavskom klube Dunaj uskutočnilo veľmi milé podujatie. Pozvanie prijali aj dvaja tibetský lámovia – Gomdra Khenpo Tsultrim Tenzin a Geshe Nyima Woser Choekhortshang, ktorí nám predviedli tradičné každoročné rituály. Nechýbala ani prednáška o esencii tibetského učenia – Dzogčhen, z ktorej vám prinášame to najzaujímavejšie a skutočne najesenciálnejšie.

Prednášajúci Gomdra Khenpo Tsultrim Tenzin sa narodil sa v Tibete, v oblasti Kham, provincia Hor. Na žiadosť svojho otca vstúpil do kláštora Lungkar, keď mal trinásť rokov. Tu bol pod vedením lamu Lungkar Gelonga vysvätený za mnícha, študoval náuky tradície bön a zavŕšil prípravné cvičenia. Po niekoľkých rokoch odišiel do kláštora Menri v strednom Tibete, kde pod vedením lámu Kelzang Ňimu študoval a obdržal viacero vysokých učení. Na základe skúsenosti z nich dosiahol priame pochopenie prvotnej podstaty.

V záujme o hlbšie pochopenie Deviatich ciest bönupokračoval v meditačnej škole Triten Norbutse v Káthmandu, kde stretol svojho hlavného majstra Lopön Tenzin Namdak Rinpočheho. Absolvoval tu rozsiahle štúdia sútier, tantier a dzogčhenu. Po dvanástich rokoch obdržal titul geše (ekvivalent doktorátu z filozofie).

Pre jeho hlboké pochopenie ho jeho majster v roku 2002 poveril vedením tejto meditačnej školy, kde pôsobí dodnes. Pre svoje kvality je inšpiráciou pre mnoho mníchov, jogínov i laikov, ktorí sa rozhodli venovať meditačnej praxi a priamemu pochopeniu náuk tantier a Veľkej dokonalosti, teda Dzogčhenu.

fotoOK

Geshe Nyima Woser Choekhortshang

Dzogčhen tiež nazývaný Dzogpa Čhenpo alebo Úplná dokonalosť je esenciálnym učením tibetského buddhizmu a starej tibetskej predbuddhistickej tradície bön. Metóda, skrze ktorú vstúpime do poznania Dzogčhenu, sa nazýva učením Dzogčhenu. Je samostatnou duchovnou cestou k najzákladnejšej podstate ľudskej existencie, ktorá je mimo všetky obmedzenia.

Učenie Dzogčhenu od nás nevyžaduje, aby sme niečomu verili, skôr nás nabáda k tomu, aby sme spoznali svoju pravú prirodzenosť. Je to konkrétna skúsenosť pravej povahy bytia, je ako kľúč, ktorý dokáže otvoriť vedomie každého človeka, bez ohľadu na to, k akej kultúre, filozofickej alebo náboženskej tradícií patrí. Poznanie Dzogčhenu siaha do starobylých čias, v našej ére bolo po prvý raz odovzdané Garabom Dordže niekoľko storočí po Buddhovi Šákjamunim. Učenie Dzogčhenu bolo odovzdávané celé stáročia v neprerušenej línii z majstra na žiaka až dodnes.

Esenciálne učenie tibetského budhizmu

Zdroje informácii: www.dzogchen.sk,  http://yungdrungbon.sweb.cz


Tip na knihu:

Tibetská kniha mŕtvych – Významné dielo tibetského buddhizmu pripravuje človeka na odchod z tohto hmotného sveta, sprevádza ho umieraním a poskytuje mu cenné rady pre prechod posmrtným medzistavom. Tento posvätný text predstavuje plán správnej životnej cesty, vedúcej ku konečnému najvyššiemu stavu a oslobodeniu od karmy.

Pôvodná cena:8.20 EUR, Naša cena: 6.56 EUR, Zľava: 20.00 %


Súvisiace články:


 

(Prečítané 824 krát, 1 dnes)

Comments are closed.