google27eaa3905ca3fee3.html

Eileen Caddyová (1917-2006)

Eileen Caddyová bola zakladateľka známej medzinárodnej duchovnej komunity v Škótsku, známej ako Findhorn. Táto pozoruhodná žena sa na svojej duchovnej ceste aj v celom svojom živote naučila riadiť tichým vnútorným hlasom, zdrojom, ktorý ona sama nazýva „Bohom vo vnútri“.

Napísala viacero kníh, ale Otváranie dverí do vnútra zhŕňa podstatu toho, čím žila a čo sa snažila sprostredkovať aj druhým. Je to jednoduché učenie, v ktorom ako keby sa nám prihováral sám Stvoriteľ. Krátke texty prinášajú víziu toho, ako žiť šťastnejší, zmysluplnejší a plnší život; jednoducho, no zároveň poeticky a meditatívne približujú duchovné hodnoty – lásku, radosť, mier, vďaku a pod. Kniha je koncipovaná ako celoročný denník, ktorý ponúka inšpiračné posolstvo presvedčivých a pritom praktických rád , ako aj zvláštne podnety pre každodenný duchovný rast a rozvoj.

Eileen Caddyová sa v r. 2001 dostala na zoznam 50 duchovne najvýznamnejších osobností Veľkej Británie a jej odkaz patrí k tomu najkvalitnejšiemu, s čím sa môže dnešný duchovne založený alebo hľadajúci čitateľ oboznámiť, pretože sa dotýka samotnej podstaty spirituality, viery a vzťahu k vyššej sile, a pritom sa nám prihovára nesmierne ľudsky, láskavo, pokorne, jemne a jednoducho. Vyjadrené jej vlastnými slovami: „Veľmi jemne a láskyplne ti stále pripomínam tie najdôležitejšie veci v živote, až kým sa nestanú tvojou súčasťou a neusídlia sa v tebe.“

Ukážky z knihy:

Tvojou úlohou je vytvoriť nové nebo a novú zem. Preto sa priveľmi nezaoberaj problémami, strasťami, chorobami, utrpením, vojnami a spormi sveta. Nedovoľ, aby si nimi bol pohltený, pretože inak sa staneš súčasťou nákazy, nie liekom. Ak pozdvihneš svoje vedomie, staneš sa odolným voči problémom sveta a budeš žiť a pracovať so všetkým okolo seba, a predsa sa ťa to nedotkne a nijako ťa to neovplyvní. Lekár alebo sestra musia byť odolní, aby boli schopní liečiť vysoko nákazlivé choroby, a nesmú mať strach. Ani ty nemaj strach, keď vidíš, že sa situácia vo svete zhoršuje. Nikdy nezúfaj. Jednoducho vytrvaj vo viere, svoju myseľ zakotvi vo Mne a ver, že všetko bude veľmi, veľmi dobré.

Nebuď sklamaný, ak budú začiatky tvojho duchovného života nebadané. Všetky dobré veci majú nebadané začiatky. Mohutný dub vyrastie z malého žaluďa. Väčšina nádherných rastlín a kvetín vzklíči z drobného semienka. Drobné semienko lásky môže zmeniť mnohé životy. Z nebadanej myšlienky naplnenej vierou môže nastať zázrak nad zázraky. Malé veci sa stávajú veľkými. Buď vďačný za všetky drobnosti v tvojom živote; keď vyrastú, budeš za ne vďačný, a svoju vďačnosť vyjadríš slovami i skutkami. Nech sa to, čo je vo vnútri, prejaví navonok. Nikdy nezabudni, že vďačné srdce je otvorené srdce, a že pre Mňa je oveľa ľahšie pracovať vo vnútri, cez otvorené srdce. Buď vďačný a neprestaň ďakovať za všetko, pretože iba tak môžem v tebe a cez teba neustále pôsobiť a zjavovať Svoje zázraky a slávu, aby ich všetci videli.

Keď rozdávaš lásku a porozumenie, stonásobne sa ti to vráti. Keď rozdávaš kritiku a negativitu, tiež sa ti to stonásobne vráti. To, čo máš hlboko vo svojom vnútri, sa odrazí v tvojom živote navonok. Nemôžeš skryť svoju nespokojnosť, nevôľu či utrpenie, pretože skôr či neskôr vyrazí na povrch ako vred, a potom ho bude treba vyrezať. Čím skôr sa jed odstráni, tým lepšie. Najlepším a najrýchlejším spôsobom na to je zmeniť celý svoj postoj. Nahraď jedovaté, negatívne a kritické myšlienky myšlienkami čistej lásky, harmónie a porozumenia. Dá sa to urobiť veľmi rýchlo. Nemusíš si hovieť v utrpení a depresiách. Nemusíš márniť drahocenný čas sebaľútosťou. Ak chceš svoju situáciu zmeniť, môžeš to urobiť hneď. Zmena môže nastať v jedinom okamihu.

Neuspokojuj sa s tým, keď žiješ v zmätku, ale hľadaj vedenie a usmernenie zvnútra a buď ochotný prijať pomoc zvonku. Veľakrát musím využiť Svoje kanály, aby som vrhol svetlo na určitú situáciu, najmä keď se jedná o slepú škvrnu alebo ti chýba odstup a jasný pohľad. V takých chvíľach buď ochotný prijať pomoc zvonku, hoci to neznamená, že musíš utekať za niekým iným zakaždým, keď máš nejaký problém. Dôležité je, aby si sa naučil stáť na vlastných nohách a samostatne myslieť a pátrať, kedykoľvek sa dá. Nesmieš byť duchovne lenivý a spoliehať sa na druhých v niečom, o čom vieš, že by si mal spraviť ty sám. Na to, aby si sa stíšil a našiel odpoveď vo vlastnom vnútri, potrebuješ čas a trpezlivosť; nemôžeš teda dúfať, že duchovne vyrastieš, kým sa to nenaučíš.

Kým nezačneš všetko, čo sa naučíš, uvádzať do praxe, nezistíš, či to v tvojom prípade funguje. Možno to funguje u druhých, ale čo ty? Pamätaj si, že nemôžeš ťažiť z hlbokých duchovných skúseností nikoho iného. Pomôže ti, keď o nich budeš čítať, keď sa o nich budeš učiť, a dokonca o nich počúvať a rozprávať. Ale je iba na tebe, či podľa nich budeš žiť a či ich uplatníš vo vlastnom živote, ak túžiš žiť podľa ducha, žiť vo viere. Nikto ťa nemôže nútiť žiť tento život. Každá duša je úplne slobodná, aby sa sama rozhodla. Čo si si zvolil ty? Iba sedieť v úzadí a celý život počúvať o zážitkoch druhých? Alebo mieniš začať hneď tu a teraz žiť život úplne oddaný Mne a uplatňovať v praxi všetky tie úžasné lekcie, ktoré si sa naučil, a vidieť, ako fungujú?

Eileen Caddyová – Otváranie dverí do vnútra – Sprievodca plným životom

Eileen Caddyová bola zakladateľka slávnej duchovnej komunity Findhorn. Táto pozoruhodná žena sa v celom svojom živote naučila riadiť tichým vnútorným hlasom. Táto kniha zhŕňa podstatu toho, čím žila a čo sa snažila sprostredkovať druhým. Je to jednoduché učenie, v ktorom ako keby sa nám prihováral sám Stvoriteľ. Krátke texty jednoducho, no zároveň poeticky a meditatívne približujú duchovné hodnoty. Kniha je koncipovaná ako celoročný denník, ktorý ponúka inšpiráciu, praktické rady a podnety pre každodenný duchovný rast.

Úryvok: Povznes svoje srdce a vstúp do nového roku s vedomím, že ťa čaká skutočne prekrásny rok. Pozri, ako zo všetkého vždy vyjde to najlepšie. Mohol by som ti povedať, ako bude tento slávny rok prebiehať. Nič z toho sa však nestane, ak neprijmeš to, čo ti hovorím, so srdcom plným vďačnosti, a ak nebudeš očakávať skutočne len to najlepšie, ak neuveríš a nebudeš dôverovať môjmu slovu. Pomôžem ti v tom. Musíš neustále pevne veriť mojim skvelým sľubom. Nie je to však otázka rozumovej viery. Musíš veriť intuitívne, na základe vnútorného poznania, ktoré pochádza od Najvyššieho – odo Mňa. Predstavuj si Ma, ako ti pripravujem cestu a mením to, čo je zdanlivo nemožné, na možné. To, čo je skutočne, skutočne najlepšie, to, čo je dokonalé, je určené iba tým dušiam, ktoré Ma naozaj milujú a kladú Ma vo všetkom na prvé miesto.

Pôvodná cena: 8.90 EUR, Naša cena: 8.01 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 0.89 EUR


(Prečítané 1 188 krát, 1 dnes)
 

One Response to Kniha týždňa – Eileen Caddyová – Otváranie dverí do vnútra

  1. pozoruhodná kniha od Eileen Caddy